به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، دکتر «فاطمه دستغیب» با بیان اینکه برای داشتن پوستی سالم، به استفاده از ضدآفتاب ها به ویژه در فصول گرم سال توصیه می شود، ادامه داد: ضد آفتاب های فیزیکی حاوی مواد با ذرات درشت مانند «تیتیانیوم اکساید»، «زینک اکساید»، «تالک» و انواع خاک های رسی هستند که نور قابل دید، UVB و UVA را منعکس می کنند، همچنین با اینکه این ضد آفتاب ها از طیف وسیعی از نور محافظت می کنند، به دلیل خواص مات کنندگی و تیرگی پوست و ایجاد «کومدون» کمتر مورد استقبال قرار می گیرند.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه اضافه کرد: ضدآفتاب های شیمیایی نیز به جای انعکاس اشعه UV ، آن را جذب کرده و در برابر طیف محدودی، محافظت ایجاد می کنند، ضدآفتاب های شیمیایی اولیه تنها UVB را جذب می کردند، اما اخیرا ضدآفتاب های جدید UVA را نیز پوشش می دهند.
دکتر دستغیب تاکید کرد: برای انتخاب ضدآفتاب، فاکتور محافظتی یا SPF که معیار سنجش جلوگیری از سوختگی پوست است در نظر گرفته می شود، آکادمی درماتولوژی آمریکا SPF ۱۵ یا بیشتر را توصیه می کند، SPF بالاتر ممکن است برای افرادی که به امواج UV حساسند یا مواجهه طولانی مدت با آفتاب دارند مناسب باشد.
وی بیان کرد: بهترین روش استفاده از ضدآفتاب ها این است که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن مقابل آفتاب، تمام نقاطی از بدن که در معرض آفتاب هستند با ضدآفتاب پوشانده شوند، همچنین تجدید ضدآفتاب هم بسیار مهم است و دستور معمول استفاده از آن، هر دو تا سه ساعت یک بار است.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه گفت: مردم استان فارس می توانند در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه با مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شماره تماس های ۱۹۰ و یا ۱۴۹۰ و یا ۳۲۳۳۱۰۱۷ (۰۷۱) تماس بگیرند.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: