به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، سرهنگ "اسد زراعتگر" اظهارداشت: قوانین کشور عربستان در بحث مواد مخدر خیلی خاص و سختگیرانه می باشد که کشف مواد از حجاج، مجازات های سنگین، حبس ابد و حتی در موارد حاد؛ اعدام برای مجرم در نظر می گیرند.
وی افزود: به منظور صیانت از زائران ایرانی که سمبل اخلاق نیکو در دنیا هستند، پلیس فرودگاه استان فارس با استفاده از دستگاه ایکس ری، کاوشگر بدن، مواد یاب و بهره گیری از پرسنل مجرب، از خروج مواد مخدر به کشور عربستان با دقت و بازرسی مودبانه، جلوگیری به عمل می آورند.
سرهنگ "زراعتگر" تصریح کرد: برابر تصمیمات اتخاذ شده با سازمان حج و زیارت، کشف مواد مخدر به هر میزان، قرص ترامادول و متادون در گیت بازرسی پلیس، باعث محرومیت فرد از سفر معنوی حج و توقیف گذرنامه وی می شود و ضمن تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی می شود.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه از یک الی 6 مرداد ماه سال جاری، 3 هزار و 744 نفر زائر از استان های فارس، کهگیلویه و بویر احمد و یزد از فرودگاه شهید دستغیب شیراز به سرزمین وحی اعزام می شوند، اظهار کرد: پذیرش بار زائرین حج 48 ساعت قبل از شروع اولین پرواز صورت می گیرد.
سرهنگ "زراعتگر" عنوان داشت: زائران از حمل داروهایی نظیر آمپول پتیذین، مرفین، قرص و آمپول بوپرنورفین، دیازپام، متادون، هیدرو مرفین، متیل فنیدات هیدرو کلراید، ترامادول و شربت اکسپکتورانت کدئین که جزء داروهای صنعتی و تحت کنترل کشور عربستان است و همراه داشتن آن جرم محسوب می شود اجتناب کنند.
این مقام انتطامی تصریح کرد: لیست دارو های غیر مجاز تحویل مدیر کاروان ها شده است و زائران می توانند آن لیست را تهیه و از آوردن این نوع داروها علی الخصوص "شیرین بیان" که شباهت ظاهری آن برای کشور عربستان ناشناخته است خودداری کنند و زائران حتی داروهای گیاهی آسیاب شده را نیز به همراه نداشته باشند.
فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه میزان ارز مجاز در سفرهای خارجی، 5 هزار یورو یا ارز معادل 5 میلیون تومان وجه رایج کشور است، خاطر نشان کرد: حجاج از حمل مایعات اسیدی (آبلیمو و آّبغوره)، ترشیجات، مواد محترقه آتش زا، اشیاء برنده، اسباب بازی به شکل سلاح سرد و گرم به داخل هواپیما خودداری کنند.
رئیس پلیس فرودگاه‌های استان فارس با اشاره به اینکه حمل زعفران و طلا به میزان 150 گرم مجاز می باشد، از زائران خواست به دلیل محدودیت ترافیکی، مراسم بدرقه و استقبال را در منزل یا اماکن عمومی انجام دهند و حداقل 4 ساعت قبل از پرواز برای انجام تشریفات در فرودگاه حاضر شوند.
این مقام انتظامی با بیان اینکه در صورت کشف هرگونه مواد مخدر از حجاج در فرودگاه، از ادمه سفر جلوگیری و گذرنامه آنها توقیف می شود، اظهار داشت: برابر ماده 17 قانون مبارزه با مواد مخدر در مرحله اول از یک تا 5 سال و مرحله دوم 5 الی 15سال ممنوع الخروج از کشور خواهند شد.
رئیس پلیس فرودگاه‌های استان افزود: زائران در حفظ و نگهداری مدارک هویتی خود، نهایت دقت را داشته باشند و از سپردن وسایل شخصی به افراد ناشناس پرهیز کنند.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: