به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، جشنواره ملی تئاتر خیابانی کودک کار خود را  با میزبانی شهر شیراز آغاز کرد و گروه‌های برگزیده به مدت چهار روز به رقابت می‌پردازند.
ابراهیم گشتاسبی راد در افتتاحیه جشنواره ملی تئاتر خیابانی کودک با بیان اینکه اجرای چنین برنامه های رویدادی و شاد در صورت استقبال مردمی در شیراز ادامه خواهد یافت، گفت: نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک امشب در شیراز آغاز به کار کرد، با توجه به فرصت محدود از زمان فراخوان تا پایان مهلت ارسال آثار، ۱۲۷ اثر از ۲۹ استان به دبیرخانه این جشنواره رسید.
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز افزود: از بین آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره ۱۵ اثر در بخش رقابتی کودک از ۱۱ استان پذیرفته شده است و این آثار طی چهار روز در فضاهای عمومی شهر شیراز به ویژه در ۶ نقطه کلیدی به اجرا خواهند پرداخت.
وی با اشاره به حضور داوران در روند اجرای این نمایش‌ها، گفت: 15 گروه نمایشی طی مدت چهار روز حداقل ۵۰ اجرا خواهند داشت.
در ادامه این برنامه نیز، لیلا دودمان عضو شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه ذهنِ پرسشگرِ کودکانِ امروزی، باید ها و نباید ها را بدون استدلال نمی‌پذیرد، متذکر شد: شاید تنها زبان هنر است که می‌تواند این پیام‌ها را به‌صورت غیرمستقیم، نقش‌بندِ تار و پودِ ذهن فرزندانمان کند.
دودمان گفت: شیراز مدعی عنوان شهر دوستدار کودک است و این به معنی آن نیست که آسیب‌هایِ اجتماعیِ حوزه کودک و نوجوان در شهر وجود ندارد، اما می‌توان گواهی داد که شیراز برای رسیدن به شاخصه‌های زندگیِ خوب و امن برای کودکان، برنامه‌ریزی کرده و ظرفیت‌های خود را در حوزه مدیریت شهری به کار گرفته است.
وی افزود: امسال برای توسعه فرهنگ شهروندی در حوزه کودک و نوجوان از هنرمندانِ هنرهای نمایشی یاری جستیم و تقریباً هنرمندان تمام کشور به دعوت ما پاسخ مثبت دادند تا در پایتخت فرهنگ و هنر ایران عزیز برگ زرین دیگری را برای کشور رقم بزنند.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد: حدود ۱۴۰ هنرمندِ تئاتر خیابانی از ۱۱ استان کشور به مدت پنج روز مهمان شیرازیانی هستند که هنر در کوی و برزن شهرشان نفس می‌کشد و حالا هنرهایِ نمایشیِ جوان، یادآور روزهای درخشان شیراز در عرصه تئاتر است.
وی با بیان اینکه شیراز همواره میزبان شایسته‌ای برای هنرمندان بوده است، گفت: با افتخار به هنرمندانی که رنج سفر را در راهی مقدس یعنی خدمت به کودکان کشورمان، بر خود هموار کرده‌اند از صمیم قلب خوش‌آمد می‌گوییم و امیدواریم این راه تداوم داشته باشد.
داوران این جشنواره مریم سعادت، رضا فیاضی و بهرام شاه محمدلو هستند که در پایان برگزیدگان را معرفی خواهند کرد.