به گزارش خبرنگار برنا از فارس، مقصد تمام گروه‌های سینه زنی در شیراز شاهچراغ(ع) است و اغلب هیئت‌های قدیمی و بزرگ، از ابتدای محرم تا پایان دهه اول، به اشتیاق همین مقصد حرکت می‌کنند که از صبح امروز برابر با نهم محرم نیز حرکت دسته های عزاداری به مقصد حرم احمد ابن موسی(ع) آغاز شده و ادامه دارد.
بیرق‌ها و علم‌ها به رنگ‌های سیاه، سبز و قرمز بر سر در تکایا، مساجد، خانه‌ها، مؤسسات، ادارات و معابر افراشته می‌شود، زن و مرد و پیر و جوان کوچک و بزرگ همه سیاه پوش می‌پوشند و در ظهر عاشورا برخی چهره‌ها و مو‌های خود را گِل‌آلود می‌کنند.
در این ایام زنان و مردان به خصوص جوانان در مساجد، معابر و تکایا زنجیر به دست جمع شده با برگزاری عزاداری برای شهدای دشت کربلا به سر و سینه می‌زنند تا با کشته‌شدگان واقعه کربلا درچهارده قرن پیش ابراز همدردی کنند.
درماه محرم دسته های عزاداری درمحله قصردشت که یکی از محلات قدیمی شهر شیراز است از روبروی حرم شاهزاده محمد (ع) مراسم را به نوبت شروع می کنند و پس از طی مسیری حدود 2 کیلومتر به سمت قبرستان تاریخی قصردشت می روند.
علمدار دسته ها در آغاز با خم کردن علم به حالت تعظیم رو به سمت مرقد شاهزاده محمد (ع) مراسم را شروع می‌کنند و بعد از تعظیم، بدون پشت کردن علم به حرم مسیرحرکت هیات آغاز می شود.
 در ماه محرم در محله قصردشت نمادهای زیبایی از اسلام شیعی وجود دارد که ماکت ضریح امام حسین با آینه کاری و تزیینات بسیار زیبا، بیرق های زیبای دسته های عزاداری، طبق هایی با چلچراغ‌های لاله که تعدادشان به حدود 12 طبق می‌رسد، حجله هایی که نماد گهواره حضرت علی اصغر (ع) هستند، خیمه های ساخته شده از پارچه یا برگ نخل، تابلوهای معرق هیات‌ها، اسب های تزیین شده از جمله این نمادها است.
تابلوی هیات، پرچم (بیرق) دسته، اسبها، علم اول دسته، ماکت ضریح امام حسین (ع)، دسته زنجیر زنان، علم میانی دسته، دسته سینه زنی ابوالفضلی،طبق لاله، دسته کوتی‌ها (پیر مردها)، طبق لاله، علم آخر دسته، دسته کودکان و همراهان به ترتیب چیدمان دسته‌های قصردشت را تشکیل می‌دهند.
 
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: