به گزارش  خبرگزاری برنا از فارس، متخصص اطفال این بیمارستان در خصوص بیماران باقلایی یا فاویسم گفت: عارضه این همولیز در درجه اول ایجاد کم خونی حاد است و در درجه دوم این همولیز منجر به آزاد شدن هموگلوبین در خون می شود. هموگلوبین آزاد شده به عنوان یک سم، از کلیه دفع می شود که افزایش بار دفع هموگلوبین منجر به عوارض کلیوی می شود.
دکتر «مهدی وحیدی فرد» افزود: برای جلوگیری از ایجاد این عارضه، بیمار نیاز به مصرف زیاد مایعات و در صورت لزوم سرم درمانی دارد که منجر به دفع زیاد ادرار می شود.
او ادامه داد: نشانه های بالینی فاویسم، رنگ پریدگی، زردی پوست، زردی سفیدی چشم و تیره رنگ شدن ادرار است، از جمله مواد اکسیدانی که منجر به بروز این بیماری می شود، مواد غذایی مانند باقلا، نخودفرنگی، لوبیا سبز و موارد دیگری مثل اسپری، بوی رنگ، اتر، نفتالین و برخی داروها است.
دکتر وحیدی فرد با بیان اینکه اوایل بهار هر سال، مصرف باقلا در میان مردم رواج پیدا می کند و شیوع بیماری فاویسم نیز زیاد می شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه در موارد شدید بیماری، نیاز به تزریق خون است و گاهی حتی برای یک بیمار سه تا چهار بار نیاز به تزریق خون ضرورت پیدا می کند.
این پزشک متخصص اطفال تاکی کرد: با در نظر گرفتن شیوع کرونا ویروس که منجر به کاهش مراجعات مردم برای اهدای خون شده است و از طرفی این بیماران نیاز اورژانسی به تزریق خون پیدا می کنند، شاهد کاهش خون موردنیاز برای مبتلایان به فاویسم هستیم.
دکتر وحیدی فرد از خانواده هایی که افراد قطعی یا مشکوک به باقلایی دارند خواست تا با توجه به کمبود خون موردنیاز، از مصرف این ماده غذایی پرهیز کنند.
او یادآور شد: همچنین با توجه به نیاز این بیماران به فرآورده های خونی، از افرادی که سالم هستند دعوت می شود با رعایت اصول بهداشتی، برای اهدای خون به سازمان انتقال خون مراجعه کنند
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: