«خبرنگار برنا لامرد» به منظور دستیابی به پرسش فوق سعی کرده است مطلبی جامع از رخ دادهای سال ۹۸ لامرد و مهر تهیه کند تا شاید بشود در دل آن پاسخی منصفانه در مورد تلخ و شیرین رخدادهای منطقه جنوب استخراج کرد.
انتصاب سال:
حجت اسلام علی حسین زاده از سوی فرمانده کل قوا آیت الله خامنه ای به امامت جمعه شهرستان لامرد منصوب شد؛ از افتخارات وی میتوان به مدرس معارف دانشگاه هنر تهران، خطیب و سخنران حرم حضرت معصومه سلام الله علیها، نماینده فرهنگی ایران در استرالیا، کارشناس رادیو معارف قم و کارشناس مذهبی شبکه‌های مختلف تلویزیون و ... نام برد؛ پیش از این امامت جمعه شهرستان لامرد بر عهده حجت السلام علی اصغر هاشمی شهیدی بود، وی طی ۳۶ سال خدمات ارزشمندی به شهرستان لامرد ارائه کرد.
استعفای سال:
استعفای عبدالرضا منصوری از شورای شهر لامرد از جمله استعفاهای عجیب و ناگهانی منطقه بود؛ برخی منابع محلی دلیل استعفای وی را اختلاف نظر جدی با رئیس شورای شهر لامرد عنوان کرده بودند، منصوری تا کنون دلیل قانع کننده ای برای استعفای ناگهانی خود ارائه نداده است.
کلنگ زنی سال:
بیمارستان تخصصی قلب و سرطان امام علی شهرستان لامرد با اعتبار بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال در مساحتی به ابعاد ۲۷۵۰ متر مربع از جمله کلنگ زنی های مهم و حیاتی شهرستان لامرد بود که به همت خیرین، اداره اوقاف و بهداشت‌ودرمان این شهر کلنگ زنی شد.
بی نتیجه ترین رخ داد سال
ام‌.آر.آی لامرد در حالیکه چند هفته مانده به انتخابات افتتاح شد که رئیس بیمارستان ولیعصر لامرد در گفت‌وگو با برنا از عدم راه اندازی الکتریکال آن خبر داد؛ وی گفته بود در صورت تأیید شرکت آلمانی این ام‌.آر‌.آی 15 اسفند شروع به فعالیت میکند.
صادرات سال:
رئیس اسبق اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان لامرد از صادرات صنایع دستی این شهرستان به ارزش ۷۵۰ میلیون ریال در راستای تحقق شعار رونق تولید، اشتغال پایدار روستایی، حفظ، تقویت و معرفی صنایع دستی بومی و سنتی منطقه، ایجاد انگیزه در بانوان هنرمند و تقویت کارگاه ‌ های خانگی از صادرات صنایع دستی شهرستان لامرد به خارج از کشور خبر داد.
رکورد سال
شهرستان لامرد با دمای بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد در ۲۷ خرداد سال ۹۸ رکورد گرم ترین نقطه کشوری را زد.
پاسخگوترین مدیر
مهدی بهلولی پس از ۳ سال خدمت خالصانه در اداره برق شهرستان لامرد و رسیدگی به مطالبات مردمی شهر صندلی خود را به اسماعیل رستمی ۳۷ ساله واگذار کرد. رستمی در کارنامه خود ریاست اداره برق اَشکنان و معاونت برق لامرد را داراست. با وجود اینکه بهلولی در نیمه اول سال ۹۸ با مسئولیت داشتن در منطقه خداحافظی کرده است اما تا به امروز دو شهرستان لامرد و مُهر مسئولی پاسخگوتر تا وی را به خود ندیده است.
مردمی ترین مسئول سال از جنس مطالبه گری 
مرتضی چراغ‌چشم نائب رئیس شورای شهرستان مُهر به عنوان یکی از تأثیرگذار ترین و مردمی ترین مسئولین منطقه استراتژیک لامرد و مهر است؛ او جدا از نگاه تخصصی و تحقیقاتی به همه موضوعات منجمله طرح کاهش تعرفه برق دو شهرستان و همچنین مطالعات صفر جاده مواصلاتی گله دار به عسلویه در دفاع از حقوق مردم بارها با سخنان و نگاه علمی و آماری اش، منطقه را به لرزه در آورده است.
پایان انتظار سال
پیکر مطرح شهید مفقود الاثر غلامحسین داربام(دادنام) به شهرستان لامرد بازگردانده شد تا دختری پس از ۳۱ سال انتظار، پدرش را در آغوش بکشد.
نتیجه نا معلوم سال:
نتیجه آزمون استخدامی پست برق لامرد که شاعبه تخلف و تقلب در آن بیداد میکرد مشخص نشد تا متقاضیان با علامت سوال تأیید یا مردودی با سال ۹۹ بروند.
عنصر گم شده سال
اشتغال زایی جوانان به عنوان مهم ترین عنصر گم شده در شهرستان های لامرد و مهر بود؛ با وجود سفر مکرر وزرا به این دو شهرستان کماکان پرونده «جوان مشغول به کار» در پستوهای دو شهرستان گرد و خاک خورد تا جوانان با رویای ناجی کارساز سال نو را تحویل کنند.
انتقاد پذیر ترین مسئول سال
سید محسن علوی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس دهم شورای اسلامی در نشست خبری خود به مناسب روز خبرنگار گفته بود که از انتقاد استقبال میکنم تخریب را پاسخ نمیدهم!!
مدافع سال
جواد صادقی رئیس اسبق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد در آیین گرامیداشت روز خبرنگار گفت: به آقای فرماندار گفتم نمیتوانم خبرنگاران را گلچین کنم؛ تا روز آخر پای خبرنگاران خواهم ماند. وی چند ماه بعد در مراسمی سوت‌وکور تودیع شد و ابراهیم میر معارفه گردید؛ صادقی علت برکناری اش را حمایت از خبرنگاران عنوان کرد.
روز خونین سال
در روز چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸ اختلاف ملکی منجر به قتل ۴ نفر از اعضای یک خانواده با اسلحه گرم در شهرستان مُهر شد؛ این روز به عنوان یکی از روزهای خونین در منطقه لامرد و مهر شناخته شده است.
شخصیت ورزشی سال
عبدالرضا رستگار کشتى گیر علامرودشتى لامرد پنجمین مدال طلای مسابقات پیشکسوتان جهان را کسب کرد؛ وی پیش از این عنوانی چون فنی ترین کشتی گیر جهان هم کسب کرده بود.
بغض سال
«الهه» دختری از جنوب فارس که به علت اعتیاد پدرش شاهد ضرب و شتم مادرش، فشار برای ازدواج اجباری، تهدید به ترک تحصیل، آزار و اذیت جسمی و روحی و ... شده و پس از زندگی توام با درد و بغض ازدواجی موفق کسب کرده بود؛ داستان زندگی او افراد معتاد کثیری را به گریه انداخت.
مادر سال
مادری روستای کندر عبدالرضا شهرستان لامرد به عنوان یکی از زحمت‌کش ترین مادران منطقه شناخته شد؛ او برای درمان قلب همسر بیمارش مجبور به دامداری شده بود؛ دام های وی بر اثر سیل جنوب فارس کشته شدند؛ گریه های این مادر رنج دیده روح مردم منطقه را به درد آورد.
مرد سال
سید موسی موسوی با اخذ 37736 رأی به عنوان مرد سال ۹۸ شناخته شد؛ وی در کورس رقابتی نفس گیر با سید محسن علوی فرزند وزیر اطلاعات کشور موفق به راهیابی به پارلمان سبز بهارستان شد.
بانوی سال: 
از «معظمه راستی» بانوی کار آفرین لامردی میتوان به عنوان بانوی سال ۹۸ نام برد؛ وی بر اثر واژگونی اتوبوس تهران_شیراز در نزدیکی اصفهان جان خود را از دست داد؛ او در ساعات پایانی عمر خویش در اینستاگرامش جمله «راه بی پایان...» را استوری کرده بود؛ پس از فوت معظمه کماکان کارگاه کار آفرینی وی جهت ساخت ماسک رایگان برای مردم در بلبشو عدم ماسک در منطقه مشغول به کار است.
اعتراض سال:
اعتراض مسالمت آمیز مردم لامرد به افزایش قیمت بنزین توسط دولت از جمله اعتراضات فراگیر منطقه بود؛ در پی اعلام و اجرای افزایش قیمت بنزین توسط دولت، جمعی از مردم شهرستان لامرد در جهت اعتراض به این حرکت خودروهای خود را در خیابان های اطراف فرمانداری این شهر خاموش و از خودروهای خود خارج شدند؛ آنها خواستار لغو مصوبه بودند.
مورد مشکوک سال
«قرص های مشکوک» در کیک های خوراکی در مدارس شهرستان های لامرد و مهر از جمله موارد مشکوک سال ۹۸ در منطقه جنوب بود؛ تا کنون غرض از اینکار مشخص نشده است.
تحصن سال
کارکنان آلومینیوم جنوب پس از دو ماه اعتصاب غذا، چند روز پس از ورود خود به کارخانه در مکانی مشخص تحصن کردند؛ این کارکنان خواستار بهبود وضعیت حقوق و دستمزد خود بودند؛ شاعبه در خصوص مرخصی اجباری یا به بیان دیگر اخراجشان در گوشه و کنار های شهر به گوش میرسید.
وعده سال
رئیس جمهور به لامرد سفر میکند از جمله وعده های سال ۹۸ بود که هرگز تحقق نیافت؛ گفته میشد وی برای افتتاح کارخانه آلومینیوم جنوب که بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم در خاورمیانه است در اتفاقی قریب الوقوع به لامرد سفر میکند.
دامدار سال
دامداران علامرودشتی در اعتراضی جالب به عدم وجود چراگاه مناسب برای دام های خود، به رها سازی گوسفندان خود در بخشداری علامردودشت اقدام کردند؛ گفته میشود از آنان به علت این اقدام شکایت شده است.
هجوم سال
هجوم ملخ های صحرایی به منطقه لامرد و مهر از جمله تهاجم های صورت گرفته در تاریخ این دو شهر بود که با هوشیاری مسئولین جهاد کشاورزی این دو شهرستان این تهاجم مهار شد؛ پیش از این دو شهرستان شاهد تهاجم به حقوق خود از عوارض آلایندگی های پارس جنوبی شده بودند.
شوک سال
«کرونا به لامرد رسید»؛ با وجود اینکه اقدامات سخت گیرانه ای به منظور عدم شیوع ویروس کرونا در منطقه جنوب صورت گرفته بود تست کرونای یک لامردی در چاهورز مثبت شد تا مردم لامرد نیز از شوکی که کرونا به کشور وارد کرده است بی نصیب نشوند.
جان بر کفان سال
«گروه های هلال‌احمر و جهادی شهرستان های لامرد و مهر» به عنوان جان بر کف ترین شهروندان دو شهرستان هستند؛ این گروه ها چه در سیل خورستان و جنوب فارس و‌ چه در حوادث اخیر کشور از مدافعان صف اول خط خدمت به مردم بودند.

خبرنگار: فاطمه زائری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: