بازنشستگان تامین اجتماعی | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

افزایش حقوق مرداد ماه بازنشستگان تامین اجتماعی حقیقت دارد؟!

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه تکلیفی دارد؟!

از ابتدای سال، قرار به افزایش حقوق بازنشتگان تامین اجتماعی بود. چندی پیش اعلام شد: مصوبه هایی مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شده است؛ اما بعد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تکذیب شد. بازنشستگان تامین اجتماعی نگرانی هایی در این خصوص دارند. اخبار جدید افزایش قطعی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را تکذیب کرد.

حقوق بازنشستگان

دولت با تاخیرش دارد بازنشستگان را اذیت می‌کند!

علیرضا حیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری درباره ادامه این وضعیت می‌گوید: وقتی مجلس افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را باطل اعلام کرد، یعنی سازمان تامین اجتماعی از نظر قانونی مجوزی برای ادامه این پرداخت ندارد. در نتیجه اگر این وضعیت بلاتکلیفی تا پایان مرداد طول بکشد ممکن است سازمان تامین اجتماعی حقوق بازنشستگان غیر حداقل‌بگیر را به صورت علی‌الحساب و برمبنای مصوبه سال گذشته پرداخت کند.

وی افزود: این مساله با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب عموم بازنشستگان تامین اجتماعی، بسیار نگران‌کننده است و می‌تواند نارضایتی بازنشستگان را تشدید کند.

حیدری افزود: از نظر قانونی هرگونه پرداخت مستمری سازمان تامین اجتماعی براساس مصوبات دولت است. وقتی یک مصوبه باطل می‌شود از نظر عرفی ملاک پرداخت مصوبه قبلی خواهد بود. بنابراین چنین احتمالی وجود دارد که در صورت ادامه این سرگردانی، بازنشستگان سایر سطوح حقوق مرداد خود را به نرخ سال گذشته دریافت کنند.

وی افزود: در این شرایط بهتراست که دولت هرچه زودتر تکلیف موضوع را مشخص کند. مجلس به صراحت مصوبه مربوط به افزایش ۱۰ درصدی حقوق غیر حداقل‌بگیران را معیوب تشخیص داد و ابطال آن را به صورت رسمی ابلاغ کرد. سازمان تامین اجتماعی هم که از ابتدا برای افزایش ۳۸ درصدی حقوق این گروه از بازنشستگان اعلام آمادگی کرده بود.

حیدری در خاتمه گفت: با توجه به این اتفاقات انتظار این است که دولت هرچه زودتر به پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی بازگردد. خود سازمان هم اعلام کرده است که در صورت تصحیح مصوبه، مشکلی از بابت صدور احکام بازنشستگی و پرداخت مستمری جدید نخواهد داشت.

تعیین تکلیف متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی خواستار تسریع دولت در تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان شد.

گفته شده حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش ۳۸ درصدی داشته باشد. افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید متناسب با تورم باشد. حقوق بازنشستگان در چند هفته اخیر اعتراض های زیادی را برانگیخته است. پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان خرداد ماه بالغ بر سه و نیم میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر از ۲۶ خرداد ماه آغاز شد. اخبار مربوط به حقوق بازنشستگان را دنبال کنید.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی خواستار تسریع دولت در تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان شد.

مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: از رئیس مجلس تشکر می کنیم که دستور رسیدگی به مصوبه هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را دادند و هیات تطبیق قوانین و مقررات عدم مطابقت آئین نامه را با قانون مصوب مجلس اعلام کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: بنده به عنوان رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از شما تقاضا دارم که دستور دهید دولت سریع تر نسبت به تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اقدام کند. بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و گروه هدف این سازمان در بلاتکلیفی به سر می برند.

جزئیات تصمیم جدید برای افزایش حقوق بازنشستگان 

طبق جلسه معاون اول رئیس‌جمهور با کانون عالی بازنشستگان، تصمیم بر این شد که ماده۹۶ تأمین اجتماعی اجرایی شود، اما اجرایی شدن آن توسط معاون اول صورت بگیرد.

به گزارش ایمنا، علی دهقان‌کیا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای برگزاری جلسه با کانون عالی بازنشستگان، اظهار کرد: این جلسه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و چهار ساعت به طول انجامید. در این جلسه تصمیم گرفته شد ماده ۹۶ تأمین اجتماعی اجرایی شود، اما اجرایی شدن آن توسط معاون اول صورت بگیرد.

وی با اشاره به وعده سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه به‌زودی برای بازنشستگان خبری خوش خواهد داشت، افزود: بازنشستگان منتظر شنیدن این خبر خوش هستند و از رئیس‌جمهور انتظاری جز این نمی‌رود.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو، درخصوص انتظاراتی که بازنشسته‌ها دارند، گفت: سه قانون در رابطه با افزایش حقوق و دستمزد بازنشستگان وجود دارد؛ ماده ۴۱ قانون کار و مواد ۱۱۱ و ۹۶ تأمین اجتماعی، سه قانون مورد اشاره هستند. آنچه شورای عالی کار برای افزایش دستمزد در نظر می‌گیرد، تبدیل به قانون می‌شود و رئیس سازمان تأمین اجتماعی نیز همان میزان افزایش حقوق و دستمزد را به هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد می‌دهد.

وی افزود: هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی عین همان پیشنهاد را به دولت می‌دهد و دولت نیز معمولاً براساس تجربه گذشته، ظرف سه الی چهار روز این تصمیمات را امضا و ابلاغ می‌کند. امسال این روند طولانی و موجب نارضایتی بازنشستگان شد. همین امر موجب شد کانون عالی سازمان تأمین اجتماعی جلساتی را با کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه مجلس برگزار کند. این جلسات منجربه تشکیل کمیسیون تسریع قوانین شد و هر آنچه مصوب می‌کند به ریاست مجلس اعلام و سپس به دولت ابلاغ می‌شود.

دهقان‌کیا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای برگزاری جلسه با کانون عالی بازنشستگان، اظهار کرد: این جلسه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و چهار ساعت به طول انجامید. در این جلسه تصمیم گرفته شد ماده ۹۶ تأمین اجتماعی اجرایی شود اما اجرایی شدن آن توسط معاون اول صورت بگیرد.

وی اظهار کرد: هفته گذشته نیز رئیس‌جمهور به معاون خود دستور داد تا با هماهنگی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات بازنشستگان حل شود. کانون عالی نیز جلسه‌ای را با سرپرست وزارت کار داشت که سرپرست این وزارتخانه در پایان جلسه اعلام کرد خبر خوشی برای بازنشستگان دارد.

دهقان‌کیا افزود: همه افراد مرتبط در حوزه بازنشستگان اعم از کانون و خود بازنشستگان منتظر هستند که این خبر خوش را بشنوند و از این حالت استرس چند ماه گذشته خارج شوند؛ اساساً از رئیس‌جمهور انتظاری به جز این نداریم.

علی اکبر عیوضی گفت: خواسته‌ی بازنشستگان، خاتمه‌ی ماجرا و احیای مصوبات مزدی شورایعالی کار قبل از پایان تیرماه است؛ یعنی قبل از زمانی که قرار است مستمری‌ها واریز شود.

 سی خرداد خبر آمد که رای هیات تطبیق قوانین مجلس بر ابطال کاملِ مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی قرار گرفته است؛ مصوبه‌ای که در سوم خردادماه سال جاری صادر و در پانزدهم خردادماه رونمایی شد، اما به دلیل افزایش ده درصدی مستمری بازنشستگان سایر سطوح و نقض مصوبات مزدی شورایعالی کار مورد اعتراض قرار گرفت.

در همان روز، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورا اعلام کردند که این رای بعد از ارسال توسط ریاست مجلس شورا، برای دولت لازم الاجراست و هیات دولت باید در مهلت زمانی کوتاهِ یک هفته‌ای یا ده روزه، مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان را براساس قانون و با استناد به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی اصلاح کند.

فردای اعلام رای هیات تطبیق، شورای اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه‌ای، رای هیات تطبیق قوانین مجلس را نقض کرد و گفت: این هیات جایگاه قانونی برای نقض مصوبات دولت را ندارد. این اطلاعیه مجدداً مورد انتقاد فعالان صنفی بازنشستگان قرار گرفت.

علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران) خواستارِ «ابلاغ هرچه سریعتر رای قانونی مجلس توسط رئیس مجلس» است و می‌گوید: توقع داریم هرچه سریعتر روند اداری طی شود و رئیس مجلس طی ابلاغی رسمی خطاب به رئیس جمهور، از هیات دولت بخواهد در مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان کارگری تجدید نظر کنند.

وی اضافه می‌کند: این رویه مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز در مواردی مصوبات و لوایح دولت که اشکالات قانونی داشته، با اعتراض جامعه هدف و با ورود هیات تطبیق قوانین مجلس نقض شده است؛ یکبار در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بود که در مورد نحوه پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و با اعتراض بازنشستگان و کانون‌ها، هیات تطبیق قوانین به میدان آمد و رای دولت را باطل کرد؛ این بار نیز باید روال قانونی طی شود؛ رای هیات تطبیق به طور رسمی توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور ابلاغ شود و مهلت زمانی کوتاه برای اصلاح در نظر بگیرند تا کار به سرعت انجام شود.

به گفته‌ی عیوضی، خواسته‌ی بازنشستگان، خاتمه‌ی ماجرا و احیای مصوبات مزدی شورایعالی کار قبل از پایان تیرماه است؛ یعنی قبل از زمانی که قرار است مستمری‌ها واریز شود.

این فعال صنفی بازنشستگان تاکید می‌کند: اگر رئیس مجلس در اسرع وقت نامه بزند و مهلت یک هفته یا ده روزه تعیین کند، قبل از پایان تیر شاهد اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی خواهیم بود و افزایش ده درصدی مستمری بازنشستگان سایر سطوح باطل می‌شود و بازنشستگان از بلاتکلیفی نجات پیدا می‌کنند.

او در پایان می‌گوید: در این مرحله امیدواریم مجلس به این مساله به اندازه کافی فوریت و اولویت بدهند تا بازنشستگان در ماه چهارم سال حقوق قانونی دریافت کنند.

وبگردی

  نظر شما

  • جانباز

   باتوجه به ابطال رسمی مصوبه ده درصدی دولت از سوی مجلس سازمان تامین اجتماعی بهیچ وجه غیرازعلی الحساب نمیتواند پرداخت نماید.مگراینکه افزایش برابر با مصوبه قانونی شورای عالی کار بااعلام فوری دولت اجرایی شود.

   • احمد

    این ها دوست دارند حق بازنشسته بدبخت هارا هم بخورند

    آیا این دیدگاه برایتان مفید بود؟ ۰
  • عزیزاله صارمی

   ما بازنشستگان هر روز شرمنده خانواده مان هستیم ان شاالله آنهای که باعث این شرمنده گی هستن انشاالله اونهاهم مثل ماوبیشترازما شرمنده ای خانواده هایشان بشوند آمین آمین اخه تاکی ما امروزوفردا کنیم خدایا خودت جوابشان رابده

  • بازنشسته لشگری

   کدوم افزایش ۳۸ درصدی؟ بازنشستگان رو به بازی گرفتن

  • بهروز

   یک شک دیگه برای تنبیه سرپرست وزارت کار لازمه کسی که خود را کاسه داغ تر از اش دانسته و برای خود شیرینی و شاید جلب نظر پست وزارت در حق بازنشیتگان اجعاف و دستوراتی و قوانینی را که مجلس وضع کرده همچنان نادیده گرفته و از اجرای ان سر باز می زند ای همکاران گذشته و هم دردان کنونی من به خاطر اینکه به این شخص ویا اشخاصی که دارنند سنگ اندازی می کنند تا بازنشیته بدبخت به حق خود نرسد ساکت ننشسته و با جدیت و حضور محکم خواهان حق خود باشیم

  • حسن

   آخه دولت چه مشگلی بابازنشستگان تامین اجتماعی دارد

  • ناشناس

   خداخودش جوابشونو بده انشالله

  • ناشناس

   زکی.ایناگفتن اگه ده درصدباطل بشه و دولت نتونه حقوقی روتعیین کنه ملاک همون سی وهشت درصده.حالامیگن مثل پارسال بازنشسته ها حقوق میگیرن؟حقوق

  • بازنشسته تامین اجتماعی کارگری

   سال۱۴۰۱هیچوقت برای بازنشسته هاازیادنخواهدرفت

  • ربعی مجیدی

   بزک نمیربلاخره بهارخواهدآمد

  • شقایق

   زکی مثل سال قبل پرداخت کنید.اون سال قبل بود الان بااون حقوق یه کیلو برنج هم نمیشه خرید خدا جوابتون و بده ایشالله فقط سی و هشت درصد به علاوه ی ۵۱۵تومن و متناسب سازی
   ۵ماه ار سال گذشت

  • ناشناس

   این مملکت مکر چند کدخدا دارد

   • ناشناس

    امسال بی توجهی و خیانت وحق خوری ....... درحق بازنشسته ها تاریخی شد؟!

    آیا این دیدگاه برایتان مفید بود؟ ۰
   • ناشناس

    ضعیف کشی نادیده گرفتن حق طبقه ضعیف کارگر و بازنشسته آخر عاقبت نداره

    آیا این دیدگاه برایتان مفید بود؟ ۰
  • بازنشسته تامین اجتماعی

   یعنی هیچ مجازاتی برای کسانی که قانون شکنی می کنند وجود ندارد.و فقط مجازات برای مردم هست؟ پس صد رحمت به قانون جنگل.

  • ناشناس

   سلام خوب بازنشتگان را سرکار گذاشته اید شدیم توپ فوتبال این پاس میده به اون اون پاس میده به این همه نا مردمی تا کی شکمتون سیره از دیگران خبر ندارید اکر وضع بازنشتگان روشن نشود وبااین اوضاع گرانی و با حقوق سال گذاشته چطور باید زندگی کرد بابا کمی فکر مردم باشید به این آقای سرپرست وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی بفرمائید از خواب طولانی کی بیدار میشه واین به اصطلاح خبر خوش را به باز نشتگان اعلام کنه پنج ما از سال گذشت هنوز اندر خم یک کوچه ایم

  • ناشناس

   حقوق قانونی 38درصدی بازنشسته ها نمی تونن تصمیم بگیرن چطور می خوان در توافق برجام تصمیم گیری کنند ؟!

  • ناشناس

   سلام آقای قالیباف ریس محترم مجلس شورای اسلامی ایران شما خودتان فرمودید اگر دولت در عرض ده روز جواب نامه ریس مجلس را به سازمان ابلاغ نکند خود ریس مجلس محترم مستقیم نامه ا ابلاغ را با سازمان تامین اجتماعی خواهند داد ولی ۵ ماه از سال گذشت نه مجلس نه دولت کاملا بی تفاوت به شرمندگیوخجالت کشیدم بازنشستگان شدند خدا شاهده است مرگ خیلی بهتر از این شرمندگی است اگر دولت نمی خواهد حقوق بازنشستگان را قانونی پرداخت کند مجلس محترم وارد شود یا از ریس جهموری سوال شود چرا در مورد حقوق بازنشستگان بد از ۵ ماه گذشتن از سال اقدام ودستور ابلاغرا به سازمان تامین اجتماعی نمیکند ما پیر مردها کند سعید ها آقای ریسی تا کی شرمنده خانواده خود باشیم خود حضرت عالی یک بار شر مندهشدید یا اصلان میدانید شرمندگی چگونه است بخدا قسم مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است از مجلس محترم تقاضاداریم از دولت سوال کند و تکلیف بازنشستگان را بر از ۵ ماه روشن کند اقدام میکند یا خیر چرا فقط وقت تلاف میکند تا چه شود

  پربیننده‌ترین اخبار فرامتن

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرامتن

  اخبار برگزیده