مهدی ملک‌محمد، مشاور و رفتار شناس اجتماعی، در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، با اشاره به تعداد بالای دنبال کنندگان صفحات اجتماعی بازیگران و به اصطلاح سلبریتی‌ها اظهار داشت: حضور فعال بازیگران در صفحه های اجتماعی و مطرح کردن خصوصی ترین مسائل زندگی‌شان در  لایوها و گفت‌وگو های مجازی این  روزها به بحث داغ محافل فرهنگی تبدیل شده است. که همین حضور باعث دامن زدن به شایعات متعدد درباره زندگی خصوصی بازیگران می‌شود.

این استاد دانشگاه و رفتار شناس با اعلام اینکه حفظ زندگی مشترک و وفاداری به همسر یکی از مهم ترین اصول در ازدواج است و باید برای آن آموزش دید و تلاش کرد، افزود: هنرمندان و چهره‌های سرشناس با سختی بیشتری برای حفظ دوام زندگی روبه رو هستند زیرا زندگی آنها در میان شهرت و زیر ذره بین نگاه مردم قرار دارد.

 ملک محمد ادامه داد :طلاق بازیگران دو وجه دارد؛ یکی وجه انتشار خبری موضوع طلاق که برخی شایعه است و دیگری واقعیت ماجرایی که ممکن است برای هر زوجی رخ بدهد.

این استاد دانشگاه معتقد است: جذابیت زندگی بازیگران سینما و تلویزیون برای افراد مختلف جامعه انکار ناپذیر است. همان قدر که طرفداران سلبریتی‌ها و ورزشکاران محبوب آنها را با پیام ها و ابراز علاقه‌های مجازی به ادامه کارشان ترغیب می‌کنند به همان اندازه هم پیام‌هایی در پای عکس ها و فیلم ها ثبت می‌شود که با بار منفی  که دارند باعث سلب اعتماد به نفس فرد می‌شود.

ملک محمد خاطر نشان کرد: بخش غیر واقعی و شایعه در روان‌شناسی شایعه مطرح می‌شود. در این بحث ایرانیان شایعات را راحت‌تر از واقعیت‌ها می‌پذیرند چراکه وجهی از اقرار و جذابیت درون آن‌ها وجود دارد و برای ایرانی‌ها وجه هیجانی چیزها مهم‌تر از وجه منطقی‌شان است. برای همین هم زرد نامه‌ها با اقبال بیشتری از سوی خواننده‌ها همراه است

این روان‌شناس و مشاور افزود: گروه‌های مرجع گاهی می‌توانند سیاست‌مدار باشند، گاهی سلبریتی‌هایی با عنوان بازیگر، موسیقی‌دان یا خواننده باشد . گروه‌های مرجع را نمی‌ شود از جامعه گرفت چرا که آن‌ها در هر عنوان به‌صورت تدریجی شکل می‌گیرند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که بازیگران برای بخشی از مردم مرجع هستند که انتشار خبر طلاق و جدایی آن‌ها می‌تواند روی جامعه متاثر باشد چگونگی آن را تحلیل کرد.

مهدی ملک‌محمد با اشاره به نقش فضای مجازی دامن زدن به طلاق بازیگران گفت: رسانه ملی نیز به این نظریه از طریق بازیگران به طرز عجیبی دامن می‌زند. وقتی دو نفر از اهالی سینما با یکدیگر ازدواج می‌کنند، رسانه‌ ملی آن‌ها را به تلویزیون دعوت می‌کند؛ آن‌هم به‌عنوان الگوی یک زندگیِ خوب.

وی  ادامه داد: جامعه‌ای که این افراد را روزی در قاب تلویزیون به‌عنوان زوجِ خوشبخت دیده بود مدتی بعد در رسانه‌ها می‌بیند که آن‌ دو از یکدیگر جدا شده‌اند و همین در نهایت منجر به شکسته‌شدن قبح طلاق خواهد شد.

این مشاور خانواده همچنین معتقد است این اتفاق مختص ایران نیست. در بسیاری کشورهای دیگر هم ما این را مشاهده می‎‌کنیم. اما در اینجا تفاوتی وجود دارد؛ در آن کشورها سیاست‌مداران و حاکمیت اصراری بر این ندارند که جریان ازدواج و طلاق شکل دیگری باشد اما در ایران اصرار بر این است که ازدواج ارزش باشد، درحالی‌که جامعه چیز دیگری می‌گوید؛ درنتیجه یک شکاف این میان ایجاد می‌شود که این خودش شکننده است.

وی همچنین به موضوع سرک‌کشیدن مردم در زندگی خصوصی بازیگران پرداخته و گفت:  موضوع سرک‌کشیدن مردم به زندگی مشترک بازیگران ، به‌هنجار یا نا‌به‌هنجار بودن گروه‌های مرجع  ربط ندارد. بلکه آنچه مهم است آن‌که این موضوع بیش‌از آن‌که به مردمی که سرک می‌کشند ربط داشته باشد به خود گروه‌های مرجع برمی‌گردد.بازیگزی که خصوصی ترین اتفاقات زندگی اش را در صفحات اجتماعی اش به اشتراک می گدارد و تعداد زیادی هم دنبال کننده دارد به افراد بیشماری اجازه می دهد که هم او و هم سبک زندگی و هم نوع مراودات و هم نوع خورد و خوراک او را قضاوت کنند و این قضاوت امکان دارد به دور از واقعیت و جانب دارانه و در برخی از موارد هم آزار دهنده باشد .

ملک محمد گفت: گروه‌های مرجع تمایل دارند زندگی خصوصی‌شان را به نمایش درآورند؛ آن‌ها وقتی خبر ازدواج‌شان را به اشتراک می‌گذارند نباید انتظار داشته باشند مردم در مورد طلاق‌شان کنجکاوی نکنند. به همان میزان که در کامنت‌ها پیام تبریک و آرزوی خوشبختی وجود دارد به همان میزان هم پیام‌های ناامید کننده و نفرت‌انگیز دریافت می‌شود که اتفاقا بار منفی بیشتری دارد و رسما اعتناد به نفس فرد بازیگر را نشانه می‌گیرد.

به اعتقاد این استاد  دانشگاه  گروه‌های مرجع به صورت مشاهده‌ای است که یادگیری را در مخاطبانشان ایجاد می‌کنند. مردم به این‌که آن‌ها چه می‌گویند مثلا اینکه در برنامه‌ای دعوت می‌شوند تا درباره فواید ازدواج بگویند توجهی نمی‌کنند، بلکه به این موضوع که آیا گوینده خودش هم این امر را رعایت کرده یا نه دقت می‌کنند./2

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: