به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ در این قسمت از برنامه‌ی «+چرخ»، حافظ آهی به‌عنوان مجری-کارشناس «+چرخ» با احسان یوسفی، کارشناس نجوم درباره‌ی چگونگی استهلال ماه شوال و عید سعید فطر گفت‌وگو خواهد کرد. 

از دیدگاه شرعی طبق سنت پیامبر اکرم(ص) درصورت مشاهده‌ی هلال ماه جدید در هنگام غروب خورشید، این زمان هنگامِ آغاز ماه نو است و از فردای آن روز ماه جدید قمری شروع می شود. برای رصد ماه نو در روز ۲۹ یا ۳۰ ماه قمری رصدگران هلال با تمام تجهیزات فنی استهلال مانند دوربین دو چشمی، تلسکوپ و ... هنگام عصر در منطقه‌ی غرب آسمان و در حوالی تقریبی غروب خورشید به شکار هلال یا به اصطلاح شرعی، به استهلال می‌پردازند. رویت بعضی از هلال‌ها آسان است و رویت بعضی از ماه‌ها دشوار؛ به همین دلیل رصدگران باید تجربه‌ی زیادی در استهلال داشته باشد تا بتوانند هلال‌های بحرانی را رصد کنند. در بعضی از دولت‌های مسلمان ملاک آغاز ماه قمری جدید رویت ماه نیست و به همین دلیل بدون مشاهده‌ی هلال، آغاز ماه قمری بعدی و در پایان ماه مبارک رمضان، عید سعید فطر اعلام می‌شود. اما در ایران با فتاوای مراجع تقلید، رویت هلال ماه شرط اعلام ماه قمری جدید و اعلام شروع و پایان ماه مبارک رمضان است. 

ویژه‌برنامه‌ی «+چرخ» در ماه مبارک رمضان مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با تمرکز بر تحولات علمی درباره‌ی ویروس کرونا و با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی کرد. 

«+چرخ» در ماه مبارک رمضان از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 14:30 به‌صورت زنده و تکرار آن ساعت 20:30 روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رفت و فصل جدید «چرخ» از اوایل تابستان 99 پخش خواهد شد. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «+چرخ» را بر عهده دارند.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: