به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ، فیلم مستند «یکصد سال تاریخچه اتوبوسرانی تهران» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیما مهدیان در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.

مهدیان درباره ساخت مستند «یکصد سال تاریخچه اتوبوسرانی تهران» گفت: اتوبوس تغییرات بسیاری در فرهنگ عامه ایجاد کرد و در این مستند مخاطب تنها شاهد سیر تاریخی اتوبوس در تهران نخواهد بود، بلکه رفتارشناسی مردم هم مدنظر است. اتوبوس جزو معدود پدیده‌های نوین در یک قرن اخیر است که تمامی طبقات اجتماعی با آن سر و کار داشتند و شرکت اتوبوسرانی تهران بزرگ‌ترین اجتماع کارگری خاورمیانه محسوب می‌شده که ۱۷ هزار نفر نیرو در آن فعالیت می‌کردند.

وی درباره شیوه روایت این مستند توضیح داد: نگرش من به مستند، طنز و بازسازی است اما نظر دوستان در شورای مرکز گسترش این بود که مستندی محض بسازم. به همین دلیل باید از منابع آرشیوی استفاده می‌کردم که کاری دشوار است، چون متولی مشخصی ندارد و منابع در این زمینه بسیار پراکنده است.

مهدیان در پایان عنوان کرد: حدود پنج ماه است در تلاش برای گردآوری اطلاعات هستم و با سازمان‌های مختلفی از جمله صداوسیما، فیلمخانه، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و... ارتباط گرفتم تا شاید بتوانم اطلاعات بیشتری به دست بیاورم. تصویربرداری بخشی از مصاحبه‌ها آغاز شده و با وجود شیوع بیماری کرونا که باعث شد تولید فیلم در مقطعی متوقف شود، قصد داریم این روزها مراحل تولید فیلم را پیش برده و با این مستند در چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور پیدا کنیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: