به گزارش گروه  فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، کانال انگلیسی شبکه آی فیلم از ساعت ۱۷ روز سه شنبه ۳ تیر از ماهواره پاک ست برداشته شد.

پیش از این نیز پخش ماهواره ای شبکه های برون مرزی دیگری همانند الکوثر از ماهواره یوتل‌ست و سحر اردو از پاک‌ ست متوقف و شبکه پرس تی وی و  کانال انگلیسی شبکه آی فیلم نیز به صورت موردی از ماهواره گالکسی ۱۹ به دلیل نبود بودجه ارزی جهت پرداخت بدهی های ارزی سازمان صداوسیما به شرکت های طرف قرارداد، قطع شده بودند.

همچنین در اثر تراکم بدهی، رله رادیو دری معاونت برون مرزی رسانه ملی در افغانستان نیز با قطعی روبرو شده و این رادیو دسترسی از طریق موج اف ام را از دست داد.

آی فیلم انگلیسی از جمله کانال های محبوب معاونت برون مرزی در میان مردم شبه قاره هند به شمار می رود که چند صد میلیون مخاطب هدف و دوستداران بسیار فیلم و سریال های ایرانی در کشورهای پاکستان و هند دارد.

آی فیلم انگلیسی تا جمعه ۳۰ خرداد فرصت داشت بدهی ارزی خود به پاک ست را بپردازد که با بی نتیجه ماندن پیگیری ها، نهایتا پاک ست عصر ۳ تیر اقدام به متوقف ساختن پخش آی فیلم انگلیسی کرد.

قطع سریالی شبکه های معاونت برون مرزی صداوسیما به دلایل انباشت بدهی صداوسیما، واکنش هایی متعددی را از سوی چهره های سیاسی و فرهنگی کشور به دنبال داشته است.

روز گذشته، ۲۰۲ نماینده مجلس در واکنش به این موضوع با صدور بیانیه ای، خواستار تامین فوری نیازهای شبکه های برون مرزی صداوسیما از سوی نهادهای مسئول در خارج از رسانه ملی و پیش‌بینی و تصویب ردیف بودجه ارزی جداگانه برای این شبکه ها شدند.

پیش از این نیز در بیانیه ای دیگر که با امضای بیش از ۱۱۰ چهره سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه ای، اساتید دانشگاه، صاحبنظران حوزه روابط بین الملل و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراه بود بر لزوم اقدام سریع در پرداخت بدهی های ارزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به شرکت های ماهواره ای تاکید شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: