به گزارش خبرنگار  گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری  برنا، برنامه "شکلات تلخ" این هفته با موضوع حضور NGO ها و سازمان‌های مردم ‌نهاد در حوزه آسیب‌های اجتماعی روی آنتن می‌رود.

مجتبی احمدی گفت: در  آسیب‌های اجتماعیبرنامه روز شنبه قرار است بعد از چند گفتگوی مفصل با مسئولین در حوزه‌های مختلف به سراغ سازمان‌های مردم نهاد برویم. بی‌تردید در بسیاری از اقدامات مهم اجتماعی و کاهش آسیب‌ها و اتفاقات این مردم هستند که می‌توانند خارج از هر گونه تعریف و بروکراسی اداری مشکل را حل کرده و این اتفاق معمولا در روند کند اداری دچار خلل می‌شود.

تهیه کننده و کارگردان برنامه مستند محور شکلات تلخ ادامه داد: اصولا بسیاری از ارگان‌ها و مسئولین بلندپایه در حوزه آسیب‌های اجتماعی به خصوص کودکان  کار با برشمردن سرفصل‌ها، دلایل، نوع آسیب، شیوه گره‌گشایی و... نشان می‌دهند که بر موضوع اشراف کامل دارند و مسیر مرتفع کردن ماجرا را می‌شناسند اما سوال اینجاست که چرا کماکان در کوچه و خیابان شاهد حضور کودکان  کار هستیم و هیچ اتفاق تأثیرگذاری رخ نداده است. قطعا یک برنامه تلویزیونی نمی‌تواند به تنهایی در انعکاس آن چه در این باره در شهر رخ می‌دهد موفق عمل کند همان طور که یک سازمان یا ارگان نمی‌تواند در خصوص ساماندهی، توانمندسازی و در پایان نجات این کودکان تأثیر چندانی داشته باشد. قطعا این مسئله به عزمی ملی نیازمند است و بدیهی است که  تا درد در نزدیک‌ترین فاصله از ما قرار نگیرد برای آن اقدامی موثر نخواهیم داشت. شیوع کرونا ثابت کرد هرگاه دست در دست هم گذاشتیم و یک سرمایه اجتماعی شکل گرفت  نتیجه مطلوب مملوس بود و هر گاه وظایف خود را به گردن دیگران انداختیم محصول زیانی بود که دامن همه را گرفت. 

احمدی در پایان گفت: در برنامه شنبه به نمونه‌هایی از اقدامات مردمی در خصوص کودکان کار خواهیم پرداخت که قطعا به حمایت بیشتری برای موفقیت نیاز دارند.

برنامه "شکلات تلخ" شنبه و سه‌شنبه حوالی ساعت 13:30 و روزهای یکشنبه و چهارشنبه 00:30  بامداد با اجرای دکتر مهدی اسماعیل‌تبار (روان شناس فرهنگی) و محمد جان‌نثاری (فعال فرهنگی) در گروه اجتماعی شبکه 5 سیما روی آنتن می‌رود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: