به گزارش  گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛مهدی آذری تهیه‌کننده صدای مرکز گیلان به عنوان یکی از چهار داور بخش نمایش‌های رادیویی جشنواره 2020  ABU Prizesبرگزیده شدو

وی در این بخش در کنار داورانی از کشورهای ژاپن، میانمار و انگلستان به بررسی و گزینش نمایش‌های رادیویی حاضر در جشنواره امسال می‌پردازد.

وی متولد سوم اردیبهشت 1357 در رشت بوده و از 11 سالگی کار حرفه‌ای تئاتر و همکاری با رادیو را شروع کرده است؛ از 1373 همکاری دائم با رادیو داشته و در کارنامه هنری‌اش، تولید آثار مختلف همچون فیلم کوتاه، کار رادیو، نمایش و تئاتر به چشم می‌خورد.

آذری در سال‌های اخیر با ایجاد پیوستگی میان دانش نمایش با علم نمایش رادیویی به سبکی به نام نمایش رادیویی مدرن رسیده، سبکی که از 2016 در سطح بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته است.

این تهیه‌کننده موفق رادیو گیلان تاکنون دو بار تندیس بهترین نمایش رادیویی ABU را به دست آورده و از دیگر افتخارات او می‌توان به دو بار تقدیر نمایش رادیویی در همین جشنواره، نامزدی کسب رتبه برتر در جشنواره تخصصی نمایش‌های رادیویی لندن، دو بار جایزه کاسپین دریمز (رویاهای خزری) روسیه و دو بار جایزه بهترین اثر جشنواره نمایش‌های رادیویی پاریس اشاره کرد.

او همچنین دو بار به عنوان داور در جشنواره بین‌المللی نمایش‌های رادیویی لندن انتخاب شده است.

گفتنی است جشنواره 2020  ABU Prizesبزرگ‌ترین جشنواره رسانه‌ای دنیا محسوب می‌شود زیرا از نظر جغرافیایی پهنه گسترده‌ای را در بر گرفته و سه چهارم مردم کره زمین بیننده و شنونده شبکه‌هایی هستند که عضو ABU  به شمار می‌روند.

در حال حاضر شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی از 157 کشور عضو جامعه برودکست آسیا و اقیانوسیه هستند، کشورهایی که تنها در این دو قاره نبوده و برخی از آنها از قاره‌های اروپا و آمریکا نیز به عضویت ABU در آمده‌اند.

این جشنواره یکی از بزرگ‌ترین آوردگاه‌های رسانه‌ای و شاید بتوان گفتن بزرگ‌ترین محمل رقابت برنامه‌های رادیویی در سطح جهان به شمار می‌رود و داوری آثار هم دارای مراحل مختلفی است و تمام تولیدات چندین بار پالایش می‌شوند تا به مرحله داوری راه یابند.

بنابر اعلام دفتر اصلی ABU که در کوالالامپور مستقر است، برگزاری جشنواره امسال با در نظر گرفتن شرایط شیوع بیماری کرونا، در آینده نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد به همین دلیل در حاضر حاضر تمام مراحل از جمله داوری‌ها به صورت آنلاین صورت می‌گیرند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: