به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، به مناسبت فرا رسیدن مناسبت‌های مختلف ماه ذی الحجه به ویژه اعیاد قربان و غدیر و روز عرفه، برنامه‌های گوناگونی در سیمای مراکز تولید و پخش می‌شود یا به صورت زنده روی آنتن می‌رود.

بر این اساس سرفصل‌های محتوایی برنامه‌های سیمای مراکز به مناسبت عید قربان و روز عرفه شامل تاکید بر کمک مومنانه و به روزرسانی سنت پسندیده قربانی، تبیین دینداری و تاکید بر دوری از امیال نفسانی، تاکید بر نقش محوری مساجد و حضور فرهنگ مساجد در فضای مجازی، تبیین فرهنگ ایثار با توجه به شرایط شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور خواهد بود.

بر این اساس ویژه برنامه‌های این روز در مراکز مختلف با در نظر گرفتن مواردی همچون استفاده از فراز ابتدایی دعای شریف جامعه کبیره در برنامه‌ها توسط مجریان، تقدیر از زحمت‌کشان و ایثارگران جامعه پزشکی کشور با حضور در برنامه یا ارتباط تصویری با کادر درمان در بیمارستان‌ها، انعکاس کمک‌های مومنانه در برنامه و تقدیر از ایثارگران اقتصادی، تاکید بر خاطرات حجاج به خصوص فاجعه منا، دعوت از کارآفرینان بومی به صورت حضوری یا اینترنتی، شعرخوانی آیینی، مسابقه پیامکی و انعکاس فعالیت‌هایی که در فضای مجازی با رویکرد کمک مومنانه انجام می‌شوند، روی آنتن می‌روند.

علاوه بر این تولید بسته‌های معارفی با تاکید بر نقش ولایت‌مداری و مسائل اخلاقی، تولید ویژه برنامه‌هایی با موضوع سینما و معنویت و تولید برنامه‌های شاد و مفرح در دستور کار قرار دارند.

با توجه به اهمیت شهرهای مذهبی کشور یعنی قم، مشهد و شیراز، مقرر شده است صدا و سیمای این مراکز لوکیشن‌هایی با قابلیت‌های بصری بالا در مکان‌های مختلف حرم‌های مطهر جهت اجرای ویژه برنامه‌های زنده اختصاص دهند و آمادگی ارتباط با سایر مراکز و یا با چند مرکز در آن واحد را داشته باشند.

پخش زنده قرائت دعای عرفه از ۳۳ مرکز استانی

پخش زنده دعای پر فیض عرفه، اولویت کاری سیمای مراکز است که با توجه به شرایط حال حاضر و شیوع بیماری کرونا، عمدتا بدون حضور جمعیت خواهد بود، به همین دلیل پخش زنده مراسم مذکور، به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های سیمای مراکز در نظر گرفته شده است.

غدیر در سیمای مراکز

سرفصل‌های محتوایی عید غدیر هم در سیمای استان‌ها شامل غدیر الگوی وحدت و همدلی امت اسلامی، ولایت فقیه استمرار غدیر و مبین نقش رهبری در نظام اسلامی در عصر غیبت، بازخوانی غدیر در ادبیات فارسی، استکبارستیزی، بهره گرفتن از آیات و روایات در مباحث برنامه‌های شامگاهی شب و برنامه‌های روز عید و بهره گرفتن از کتاب شریف نهج البلاغه در برنامه‌ها خواهد بود.

این برنامه‌ها با محوریت تشریح و تبیین آیه اکمال دین روی آنتن می‌روند و شامل تولید برنامه‌های معارفی با تاکید بر مفهوم ولایت و ولایتمداری، حضور کارشناسان مذهبی در برنامه‌های مراکز و طرح مسئله امامت و ولایت با زبانی کودکانه و شیرین در برنامه‌های روتین کودک و نوجوان مراکز خواهد بود همچنین مقرر شده است برنامه‌های عید قربان تا شامگاه روز عید غدیر تداوم داشته باشند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: