به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، بنیاد سینمایی فارابی به تازگی طرحی را در دستور کار خود قرار داده که از فیلمنامه‌نویسان حمایت کند و این طرح با استقبال سینماگران و نویسنده‌ها مواجه شده است.

در گفت‌وگو با چند فیلمنامه‌نویس این طرح را مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه می‌خوانید:

رحمان سیفی آزاد: علاوه بر حمایت از فیلمنامه‌نویس‌ها برای دستیابی به نتیجه بهتر باید از تولید نیز حمایت شود

رحمان سیفی‌آزاد نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: همکاری بخش‌های سیاستگذار با صنوف اتفاقات خوبی را همیشه به همراه داشته، به همین دلیل ارزیابی من از طرح حمایت از فیلمنامه‌نویس‌ها مثبت و خوب است و فکر می‌کنم در حال حاضر به اجرای چنین طرحی نیاز داشتیم.

سیفی‌آزاد خاطرنشان کرد: امروز که سینما و سینماگران به لحاظ اقتصادی در وضعیت معیشتی خوبی به سر نمی‌برند و معمولاً اکثر فیلمنامه‌نویس‌ها در طول سال بیکار هستند و در این بین شیوع ویروس کرونا که تعطیلی پروژه‌ها را در بر داشته وضعیت را بدتر کرده است اجرای چنین طرح‌هایی امیدبخش است که در کنار حمایت از فیلمنامه‌نویسان می‌تواند منجر به تولیدات خوب و با کیفیت شود.

او افزود: سینمای خصوصی ما عموماً گرایش به دو نوع اثر دارد. همانطور که می‌بینیم فیلم‌های تجاری و جشنواره‌پسند ما بیشترین تولیدات در سینما هستند و در این گاهی مواقع شاهد اتفاقات نادری هستیم که شاید کمی امیدوارکننده باشد اما به طور کل آثار سینمایی ما نمی‌تواند همه ذائقه‌ها را در بر بگیرد و باید به تنوع ژانر نیز توجه داشت اما صرفاً با حمایت از فیلمنامه نمی‌توان به رونق آثار در ژانرهای مختلف امیدوار بود.

این کارگردان در ادامه گفت: اگر علاوه بر اجرای این طرح، سیاستگذاری درستی برای حمایت از تولید باشد که فیلمنامه‌های تصویب شده به فیلم تبدیل شوند می‌توان به اتفاقی مثبت در جهت رونق تولید آثار اقتباسی و متنوع در ژانرهای مختلف امیدوار بود. این حمایت به نفع حامیان است چرا که می‌توانند با ساخت آثار مناسب و قابل دفاع طرح اجرا شده را به نتیجه مطلوب‌تری برسانند.

نویسنده فیلم سینمایی «من مادر هستم» تأکید کرد: طبیعی است که انجمن فیلمنامه‌نویس‌ها در خانه سینما حمایت از اعضای خود را در اولویت قرار دهد، در مرحله اول اولویت با کسانی است که شناسایی شده‌اند و رزومه مشخصی دارند. طبیعتاً این افراد در اولویت هستند اما همیشه استعدادهایی وجود دارند که می‌توانند امیدهای آینده سینما باشند و باید راه ورود این استعدادها به سینما نیز باز باشد، به همین دلیل به طور قطع در مرحله بعدی از افراد تازه‌کار که قصد ورود به عرصه سینما دارند نیز حمایت می‌شود.

سیفی‌آزاد در پایان با ابراز امیدواری برای ادامه‌دار بودن اجرای طرح حمایت از فیلمنامه‌نویس‌ها توسط بنیاد سینمایی فارابی، گفت: آقای سجاده‌چی برای اجرای این طرح زحمات بسیاری کشید و امیدوارم با استقبال فیلمنامه‌نویس‌ها و ارائه طرح‌ها و فیلمنامه‌های خوب اجرای این طرح ادامه داشته باشد و شاهد خلق فیلمنامه‌های خوب و در نتیجه فیلم‌های درخشان باشیم. همیشه خطر ایجاد رانت در اجرای چنین طرح‌های خوبی احساس می‌شود و امیدوارم این بار با مدیریت مناسب جلوی چنین اتفاقی گرفته شود و واقعاً از آثار خوب و قابل دفاع حمایت شود.

حسینعلی لیالستانی: طرح حمایت از فیلمنامه‌نویسان اتفاقی امیدبخش در سینمای ایران / از فیلمنامه‌نویسان کم‌تجربه نیز حمایت شود

حسینعلی لیالستانی کارگردان و نویسنده سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: بارها طرح‌هایی برای حمایت از فیلمنامه‌نویسان مطرح شده که برخی مواقع عمر چندانی نداشته و در موارد دیگر به بیراهه رفته اما هر طرحی که بخواهد از فیلمنامه‌نویسان واقعاً حمایت کند اتفاق مثبتی را به همراه دارد چرا که این قشر واقعاً زحمت می‌کشد و برای آن‌ها به لحاظ مالی حمایت چندانی وجود ندارد و دستمزدها نیز در حداقل است.

کارگردان فیلم سینمایی «ساکن خانه چوبی» تصریح کرد: طبیعی است که صنف فیلمنامه‌نویسان ترجیح دهند از آن‌ها حمایت شود، آن‌ها می‌خواهند از اعضای خود حمایت کنند و بنیاد سینمایی فارابی در این طرح بهتر است راه را برای فیلمنامه‌های خوبی که شاید توسط افرادی بیرون از انجمن نوشته شود نیز باز گذاشته و از آن‌ها نیز حمایت کند. نویسندگی کاری است که فرد باید استعداد آن را داشته باشد و بارها دیده‌ایم افرادی که حتی یک فیلمنامه ننوشته‌اند یا تحصیلاتی در این زمینه ندارند و آموزش ندیده‌اند فیلمنامه‌ای نوشته‌اند که فوق‌العاده بوده و باید از این آثار نیز حمایت شود.

لیالستانی درباره حمایت از فیلمنامه‌های اقتباسی گفت: فیلم‌نامه‌های اقتباسی بیشتر به آثار ادبی‌شان مربوط می‌شوند، اگر اثر ادبی اقتباس شده از آن اثری درخشان باشد و فیلمنامه‌نویس آن را در قالب یک اثر سینمایی به خوبی نوشته باشد ارزش هرگونه حمایت را دارد اما حقیقت این است که ما در حوزه ادبیات بسیار ضعیف هستیم و طی سال‌های اخیر اثر ادبی درخشانی نداشتیم.

او در ادامه اظهاراتش افزود: ادبیات ما بضاعت کافی برای اینکه ما سینمای اقتباسی داشته باشیم ندارد و تا زمانی که وضعیت ادبیات به این شکل است با هر گونه حمایتی نمی‌توان به شکلگیری سینمای اقتباسی کمک کرد چرا که منبع خوبی در اختیار فیلمسازان نیست اما اگر اقتباس از آثار خارجی نیز مورد تأیید باشد می‌توان به اتفاقی خوب در سینما امیدوار بود. فیلم‌هایی مثل «ناخدا خورشید» اقتباس از آثار خارجی هستند که جایگاهی ویژه در سینمای ایران نیز دارند.

این فیلمنامه‌نویس در ادامه گفت: تلویزیون طی سال‌های اخیر سلیقه مخاطبان در سینما را هم کاهش داده و با حمایت و پخش آثار سخیف و صرفاً کمدی و طنز سینمای ما را به سمت ساخت آثار کمدی سوق داده، در این طرح با حمایت از فیلم‌نامه‌ها در ژانرهای مختلف قصد بر این است که تنوعی در تولیدات شاهد باشیم که فکر می‌کنم اتفاق خوبی است اما این حمایت تنها می‌تواند به کمک فیلمنامه‌نویس‌هایی بیاید که تن به نگارش و ساخت آثار سخیف نداده‌اند و می‌توانند با این حمایت درآمدی داشته و در واقع امرار معاش کنند.

لیالستانی در پایان گفت: همانطور که اشاره کردم بهتر است راه برای حمایت از افراد با استعدادی که تجربه چندانی ندارند نیز باز شود اما به طور کل نگاه من به این طرح مثبت است و این سیاست دولت در این زمینه که از فیلمنامه‌نویسان حمایت کند بسیار پسندیده و اتفاقی مثبت و بسیار امیدبخش است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: