به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ مجید مجیدی در نشست خبری سوگواره فیلم کوتاه «سوگ در خانه» ساخت فیلمی درباره امام حسین (ع) را از آرزوهایش عنوان کرد و گفت:یکی از دغدغه‌های من همیشه این بوده که فیلمی در مورد ساحت مقدس امام رضا(ع) بسازم. ولی واقعیت این است که پرداختن به این مقوله‌ها کار خیلی سختی است و احتیاط‌های زیادی برای آن وجود دارد. مثل فیلم آقای درویش که زحمات زیادی برایش کشیدند و از نزدیک شاهد رنج ایشان بودم و البته قطعا اجرشان محفوظ خواهد بود اما واقعیت این است که به دلیل اهمیت این موضوع و حساسیت‌هایی که هست برای فیلمسازها ورود به این عرصه سخت می‌شود. همین فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» حمایت‌هایی داشتیم اما کار بسیار سختی بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه با این رویداد به صورت عام برگزار می‌شود فکر می‌کنید فیلمسازان مطرح هم بیایند گفت: «ما برای هیات داوران از خانم نرگس آبیار و رضا میرکریمی دعوت کردیم. رایزنی‌هایی را در این مسیر داشتیم مثلا با انجمن سینمای جوان که مدیر این انجمن استقبال کردند و امیدواریم این ظرفیت بزرگ در این امر مهم شرکت کنند و شاهد آثار خوبی از سوی آنها باشیم. در روزهای آینده این اطلاع رسانی به خصوص برای کسانی که حرفه‌ای تر به این مساله نگاه می‌کنند بیشتر خواهیم داشت.»

مجیدی درباره بین‌المللی کردن این رویداد نیز گفت: قطعا چنین ظرفیتی وجود دارد و به نظرم این رویداد مناسبتی محرم تنها جشنواره‌ای است که می‌شود عنوان «جهانی» را به آن اطلاق کرد، چرا که حتی بزرگان سیاسی مثل گاندی هم از امام حسین (ع) به عنوان شخصیتی برجسته نام می‌بردند و این ظرفیت نشان می‌دهد که چنین رویدادی می‌تواند گسترده شود. 

کارگردان «بچه های آسمان» ادامه داد:این حوزه و این ایام آنقدر ظرفیت‌های بزرگی در کل دنیا دارد که می‌طلبد چنین جشنواره‌هایی به جشنواره‌های بین‌المللی تبدیل شود. درحقیقت تنها جشنواره‌هایی که می‌شود عنوان جهانی به آنها داد همین مسائل مربوط به آقا امام حسین(ع) است. هر جای دنیا که بروی نام امام حسین(ع) برایشان آشنا است. مثلا شخصیت مهمی مثل گاندی از امام حسین(ع) به عنوان شخصیت برجسته‌ای نام می‌برند.»

کارگردان «بچه‌های آسمان» در ادامه گفت: «خودم در تبت دیدم که در ایام ماه محرم بودایی‌ها چه عشق و علاقه‌ای به خود ایام محرم و به خصوص ساحت مقدس آقا امام حسین(ع) دارند. در شهر در این ایام با پرچم‌هایی که در میان آنها نام حضرت ابالفضل وجود داشت سقایی می‌کردند. وجوه مقدس آقا امام حسین و یارانش تنها به حوزه دین خلاصه نمی‌شود. فراتر از این حرف‌ها است. به واسطه این منش و رفتار ایام محرم می‌شود زیبایی‌های این ایام را به دنیا نشان داد و امیدوارم که بتوانیم در سال‌های آینده این رویداد را به یک رویداد بین‌المللی تبدیل کنیم.

در ادامه این نشست رهبر - دبیر جشنواره - هم با اشاره به اینکه «با توجه به شیوع کرونا و به دلیل اینکه این موسسه تحت اشراف آیت‌الله سیستانی است و با تاکید ایشان بر فضای مجازی برنامه‌ریزی برای چنین رویدادی تدارک دیده شد» گفت: برای نفر  اول 5 سکه، نفر دوم 3 سکه، نفر سوم دو سکه و نفر چهارم تا دهم، یک سکه جایزه درنظر گرفته شده و البته جایزه مردمی هم خواهیم داشت که انتخاب و نمایش فیلم‌ها با همراهی شرکت "نماوا" انجام خواهد شد.

او پایان شهریور را مهلت ارسال فیلم‌ها اعلام کرد و گفت: تا اربعین هیات انتخاب 40 فیلم را می‌بیند و زمان اختتامیه و تقدیر هم 12 آبان و شب ولادت پیامبر اسلام است که بر اساس وضعیت کرونا برای چگونگی مراسم اختتامیه تصمیم گیری می‌شود.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: