به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، "مسابقه بین‌المللی جایزه بزرگ شعر سال" با اهداء ده هزار یورو به بهترین شعر فارسی و انگلیسی، برای امام حسین علیه السلام توسط مرکز اسلامی آفریقای جنوبی با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا در پرتوریا برگزار می شود و رادیو نیز آن را پوشش رسانه ‌ای می دهد .

 سید عبدالله حسینی که دبیری این رخداد بزرگ ادبی را بر عهده دارد ضمن دعوت از  شاعران فارسی و انگلیسی زبان جهان برای شرکت در این مسابقه بزرگ گفت: امیدواریم شاعران عزیز شرکت کننده در این واقعه عاشورا و حماسه ای که امام حسین علیه السلام در کربلا آفرید در قالب شعر به تصویربکشند و‌برای شاعر شعر برگزیده جایزه ده هزار یورویی در نظر گرفته شده است که بزرگترین جایزه ادبی است که در طول تاریخ به یک شعر خوب فارسی و انگلیسی تعلق میگیرد و نقطه عطفی در تاریخ ادبیات ایران محسوب خواهد شد و بدون شک تاریخ ادبیات ایران به بعد و قبل از این رویداد بزرگ تقسیم خواهد شد.

شعر برگزیده سال در یک لوح سنگی بزرگ با خط یکی از خطاطان برجسته معاصر حکاکی و با کمک مجموعه شهرداری و شورای اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در یکی از میادین یا پارکهای شهر تهران هرسال نصب خواهد شد تا نسلهای آینده یا سیر تطور ادبیات فارسی آشنا شوند. ضمنا مجسمه شاعر سال و خطاط این شعر ساخته و در کنار این لوح نصب میگردد.

دکتر احمد علی محسن زاده رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژوهانسبورگ نیز، با اشاره به همکاری رایزنی های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با این رخداد ادبی گفت:

دو "شاعر ولایی سال" که برگزیده نهایی مسابقه خواهند بود به عنوان "سفیر ادبی اهل بیت (ع)" از سوی یکی از نهادهای مهم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران انتخاب خواهند شد. محسن زاده با تاکید بر حمایت معنوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و معاونت صدای سازمان صدا و سیما از طریق پوشش اخبار و رویدادهای این مسابفه فاخر ادبی، فرهنگی بین المللی در در بخش های مختلف، بویژه پخش زنده مراسم اهدای جوایز به نفرات برتر در حرم مطهر امام حسین علیه السلام، به منبع مالی این رخداد ادبی اشاره کرد و گفت: جوائز و هزینه ها توسط اشخاص، موسسات و شرکت های غیر دولتی و خیر اهدا خواهدشد.

 گفتنی است مهلت ارسال آثار فارسی تا ۱۵ محرم امسال و مهلت ارسال آثار انگلیسی تا ۲۰ اکتبر سال ۲۰۲۰ می باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: