به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، برنامه «دوم شخص مفرد»، وجیهه سامانی نویسنده رمان «آن مرد با باران می‌آید» درباره ضرورت های تولید برنامه های ادبی در رسانه ملی گفت: در طول تمام سال های تدریس داستان نویسی ام، در تهران و شهرهای بزرگی مثل کرمان، اراک، اصفهان، مشهد و… همیشه به نوجوانانی برخورده ام که از نبود امکانات و فضای آموزشی داستان نویسی، یا مناسب نبودن شرایط محیط های ادبی و فرهنگی برای نوجوانان و ندادن اجازه والدین شان برای حضور در این محافل و جلسات، شکایت داشته اند.

وی ادامه داد: این ها حالا دوستانی از شهرهای بزرگ و صاحب امکانات بیشتر بودند. در فضای مجازی از اقصی نقاط کشور و گاه از دورترین و محروم ترین مناطق، پیام هایی دریافت کرده ام از نوجوانانی مشتاق و شیفته داستان نویسی که شهر و روستای شان از کوچکترین امکانات و شرایط فرهنگی برخوردار نبوده و یا کلاس مناسب نوجوانان نداشتند.

برگزیده جشنواره داستان انقلاب همچنین در تبیین لزوم حضور هنرجویان در محافل ادبی و استفاده از تجارب و راهنمایی های اساتید گفت: از طرف دیگر وقتی به خاطرات گذشته نویسندگان هم نسل من برگردید، می بینید که اکثر قریب به اتفاق نویسنده های نامی و موفق، از همان ابتدای سن نوجوانی، نوشتن را به کمک کلاس ها و محفل های ادبی و با راهنمایی اساتیدی شروع کرده اند و در بهترین زمان مناسب، استعداد و قریحه خدادادی شان، کشف و هدایت شده است.

سامانی ادامه داد: فراهم کردن امکانات و شرایط رشد و پرورش استعدادهای نوجوانان عزیز ما، در سرتاسر این مملکت وظیفه ای است که باید به آن توجه شود. هرکس در هر مقام و مسئولیتی که هست باید به این مهم بپردازد، خصوصا رسانه ملی که یکی از مهم ترین اهداف تعیین شده برایش، ایجاد فضای آموزشی یکسان و برابر برای همگان است و قرار بوده که صدا و سیما به دانشگاهی برای عموم مردم تبدیل شود. و همواره فرصت برابر و عدالت آموزشی شعار رسانه ملی در حوزه آموزش‌های مکمل بوده است.

این نویسنده با اشاره به برنامه ادبی «دوم شخص مفرد» اعلام کرد: تولید برنامه کاربردی و آموزشی «دوم شخص مفرد» که در حوزه آموزش داستان نویسی برای نوجوانان، برنامه ای «جدید و بی رقیب» در رسانه ملی ست، می تواند فرصت یادگیری برابر داستان نویسی را برای عموم نوجوانان فراهم کند و به آن ها در کشف و شناسایی استعدادشان، همچنین آموزش مباحث اولیه عناصر داستان کمک کند.

علاقمندان برای شرکت در این برنامه می‌توانند صفحه برنامه در شبکه‌های اجتماعی به آدرس dovomshakhsmofrad_tv@ را دنبال کنند. همچنین برنامه تلویزیونی «دوم شخص مفرد» به تهیه کنندگی رضا منتظری مقدم هر شنبه ساعت ۲۰ از شبکه امید سیما پخش می‌شود.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: