به گزارش گروه فرهنگ وهنر خبرگزاری برنا، بخش اول این رویداد به نمایش عکس‌های انقلاب و پیامدهای آن پرداخت و اکنون بخش دوم با موضوع جنگ هشت ساله‌ ایران و عراق با عزیمت از تهران به دل شهرها و خط مقدم ادامه می‌یابد.

این نمایشگاه به ارائه­‌ چند ­صد عکس با توضیح ضمیمه‌ شده به تصویر می­‌پردازد که آن سال‌ها برای ارائه و ارسال به خبرگزاری‌های سی.پی. (کانادین‌­پرس) ثبت و آماده می‌شد. در کنار این شیوه‌ نمایش، تعدادی عکس در ابعاد بزرگ­، لحظه­‌های ناب و قابل تامل این دوران را به تصویر کشیده‌اند. این سومین بخش از نمایش عکس‌های خبری محمد صیاد در مرکز نبشی پس از نمایش عکس‌­های انقلاب و آوارگان کرد عراقی است.

عکس‌های دوران جنگ از زندگی روزمره مردم ایران در هنگام جنگ آغاز می­‌شود و فضای جبهه و خط مقدم، ویرانی­‌ها، مقاومت خرمشهر و اهواز، بمباران‌­های شهری و لحظه‌­های حماسی و تراژیک را در بر می‌گیرد. بخشی از عکس‌ها جسورانه به ضمیر جنگ و خط مقدم و صحنه‌های بمباران شیمیایی غیرنظامیان می‌روند و بخش دیگر شانه به شانه‌ مردم در میان صفوف آوارگان غیرنظامی و راهپیمایی‌های حامی رزمندگان حاضر می‌شوند. ویژگی‌ بارز این عکس‌ها، بازتاب وفادارانه‌ به واقعیت هر رویداد به‌دور از هر نگاه جانبدارانه و صحنه‌­پردازی‌­ شده است. م. صیاد معتقد است عکاس خبری باید هر بار شاترش را با شرافت تمام بزند.

محمد صیادصبور (متولد ۱۳۲۶، بندرانزلی، ایران) یا م. صیاد -آن­‌گونه که پشت عکس­‌هایش مُهر می‌­زند- از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است. از نوجوانی برای کار به تهران آمد و پس از چندی در آتلیه‌­ فتوپلازا مشغول به کار شد و عکاسی را آموخت. سپس با علاقه‌­ای که به عکاسی خبری پیدا کرده بود، در سال ۱۳۴۸ وارد کانون خبرنگاران شد و فعالیت حرفه‌ای تازه‌­ خود را آغاز کرد. در سال‌­های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ با روزنامه‌ آیندگان در بخش‌­های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد. از سال ۱۳۵۷ و در آستانه‌­ انقلاب، در­حالی‌­که هنوز در آن روزنامه­ مشغول به کار بود، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتدپرس آغاز کرد که تا سال ۱۳۸۰ ادامه یافت. صیاد از همان آغاز جنگ به صورت مستمر برای تهیه‌­ عکس و ارسال آن به جبهه‌ها می‌رفت. عکس‌های مربوط به دوران انقلاب و جنگ محمد صیاد در کتاب‌­های مختلفی به چاپ رسیده است. صیاد در سال ۱۳۵۹ به خاطر عکس‌های مربوط به شکست نیروهای دلتا در عملیات طبس موفق به دریافت جایزه‌­ای برای بهترین عکاس خبری خاورمیانه خبرگزاری ای.پی. (اسوشیتدپرس) شد. او در حال حاضر عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران است و در تهران زندگی و کار می‌کند.

مرکز نبشی مطابق وعده‌­ پیشین هم‌­زمان با بخش دوم این نمایشگاه از کتاب عکس‌­های محمد صیاد با عنوان «عکس از م. صیاد» رونمایی می­‌کند و هم‌­چنین نخستین فیلم مستندی را که از زندگی و آثار این عکاس خبری تهیه شده است، برای اولین‌­بار نمایش خواهد داد.

بخش دوم نمایشگاه «عکس از م. صیاد» از ۲۱ شهریور تا ۲۵ مهرماه در مرکز نبشی به نشانی تهران، خیابان کریم‌خان، خیابان ویلا، کوچه خسرو، پلاک ۵۱ آماده بازدید علاقه‌مندان خواهد بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: