به گزارش گروه فرهنگ وهنر خبرگزاری برنا؛ حجت‌الاسلام عباس محمدحسنی در برنامه یه روز تازه درباره رسالت و کارکرد سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش اظهار کرد که این سازمان دین‌داری و تقویت ایمان رزمندگان را مدیریت می‌کند و اگر چنانچه ارتش و یا نیروی مسلحی تمام تجهیزات را داشته باشد اما از روحیه بالا و ایمان قوی برخوردار نباشد این تجهیزات آهن‌پاره‌ای بیش نیست و به نوعی فقط یک ارتش مکانیکی است. 

وی افزود: آن کسی که می‌تواند این تسلیحات و تجهیزات را به موقع، بجا و به مقدار لازم بکار ببرد همان روحیه و ایمان است. بطور خلاصه مدیریت و تقویت ایمان در ارتش برعهده سازمان عقیدتی و سیاسی است. حالا از طریق قرآن، سخنرانی، مسجد، دعا و نیایش و برگزاری عزاداری‌ها اینها اموری هست که من و همکارانم در این سازمان انجام می‌دهیم تا دوز ایمان کارکنان روز به روز بیشتر و تقویت شود.

حجت‌الاسلام محمدحسنی خاطرنشان کرد: در حقیقت ما باید دو کار انجام بدهیم یکی موضوع تقویت و ارتقای بنیه‌های دینی و دومی هم افزایسش بصیرت سیاسی، یعنی چنانچه اگر یک انسان مومنی از لحاظ آگاهی‌های سیاسی به روز نباشد ایمانش خیلی کاربردی نخواهد بود زیرا بصیرت سیاسی به انسان دوست و دشمن را معرفی می‌کند. تا یک کسی ولو اینکه انسان خوبی هم باشد اما نتواند دوست و دشمنش را تشخیص بدهد در مواقع بحران و خطر کم می‌آورد. لذا این واژه عقیدتی و سیاسی موضوع ارتقای مسایل دینی را تقویت می‌کند واژه سیاسی هم بصیرت سیاسی و آگاهی‌های به روز سیاسی نیروها را تقویت می‌کند.

اساسا ارتش ما یک ارتش متدین است و اینطور نیست که ما باشیم نیروها متدین باشند و ما نباشیم متدین نباشند. اینها ذاتا متدین هستند و عاشق معنویت و مکتب هستند اما چون موضوع مکتب و بصیرت سیاسی نیاز به برنامه‌ریزی دارد؛ برنامه‌ریزی این کار به ما سپرده شده است. والا باور کنید در بسیاری از مواقع که من با نیروهای عزیزمان برخورد می‌کنم می‌بینم که هم از لحاظ ایمانی از من قوی‌تر و هم از لحاظ سیاسی آگاه‌تر هستند و سازمان ما برای این است تا این موضوعات را نظام بدهد. بالاخره یکی باید اینها را با هم هماهنگ کند تا به خوبی اجرا بشود. 

وی که از ۱۰ شهریورماه سال ۶۳ مشغول به خدمت در ارتش است با بیان اینکه شروع به خدمتش از همین پایگاه یکم شکاری مهرآباد و محل اجرای برنامه بوده است، گفت: خاطرات گوناگونی از این محل دارم و برای من حکم یک خانه را دارد. مثلا یکی از خاطراتم این بود که ۵۰۰ متر آن طرف‌تر مرکز عملیات بود و گردان‌های خلبانی در آنجا مستقر بودند و من یادم نمی‌رود روزی بود که امیر محققی (که یکی از اسطوره‌های جنگ ماست و الان الحمدالله در قید حیات هستند) ما وقتی رفتیم به فرودگاه و کنار شیلتر، این خلبان عزیز تازه از پرواز و از یک عملیات جنگی بازگشته بودند و تمام لباس‌هایشان خیس از عرق بود و باید می‌رفتند برای استراحت و بعد دوباره برای ماموریت حاضر می‌شدند اما بلافاصله از این هواپیما به هواپیمایی دیگر برای ماموریتی دیگر رفتند و این خلبان عزیز برای عشق به اسلام، میهن، نوامیس و شرف کشورمان خستگی را خسته کرده بودند. و یکی از خلبانان شجاع، نترس، ایثارگر و شهادت‌طلب بودند و افتخاراتی را آفریدند.

رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش افزود: این شیلتری هم که اینجاست مرکز نگهداری و اورهال هواپیماهای جنگی است و هرگز یادم نمی‌رود که در آن زمان‌ها آمریکایی‌ها به خاطر پیروزی انقلاب اسلامی مجبور شدند از اینجا فرار کنند؛ فکر می‌کردند ما از اینها التماس می‌کنیم که برگردید در حالیکه اینطوری نبود و وقتی رفتند ملت ما خودش را پیدا کرد و جمهوری اسلامی خودش را نشان داد از جمله در رابطه با هواپیماهای شکاری؛ چراکه هواپیماهای شکاری را بایستی هر چند وقت یکبار اورهال کرد تا بتواند به پرواز دربیاید. و آنها فکر می‌کردند همافران ما نمی‌توانند این کار را انجام بدهند درحالیکه نیروهای ما دست بکار شدند و توانستند هواپیمای شکاری که از رده خارج شده بود را در همین شیلتر و در زمان مرحوم امیر خلبان سرتیپ هوشنگ صدیق و جناب سرهنگ حسین اعظمی اورهال کنند و به پرواز درآوردند. باور کنید زمانی که این هواپیما به پرواز درآمد من احساس کردم همه دنیا را به مرحوم صدیق و جناب اعظمی داده‌اند. بله این شیلتر و پایگاه توانسته فعل توانستن را به خوبی صرف کند و به دنیا اثبات کردند ما می‌توانیم. امسال هم که شعار هفته دفاع‌مقدس و چهل‌سالگی دفاع‌مقدس این است که ما قوی هستیم. و حقیقتا ما به خاطر دارا بودن از ارتشی مومن، متدین و باسواد قوی هستیم که می‌تواند خودش کارش را بدون هیچ وابستگی پیش ببرد. ما امروز می‌توانیم حتی سواد نظامی صادر کنیم و می‌توانیم توان نظامی را به دیگران انفاق کنیم در حالیکه یک روزی چنین امکانی نبود.  

وی که به همراه نوه ارشد خود در برنامه حاضر شده بود در پاسخ به این سوال که دارای چند فرزند و نوه است گفت: صاحب ۴ پسر و یک دختر و ۸ نوه هستم و همچنان به فرزندانم فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر فرزندآوری و ازدیاد نسل را گوشزد می‌کنم نکته‌ای که کشور ما در حال حاضر به آن نیازمند است. 

برنامه یه روز تازه که کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود و این هفته به مناسبت هفته دفاع‌مقدس اجرای برنامه از پایگاه شهید لشگری مهرآباد انجام می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: