به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، طبق برنامه اجرای هفته اول، دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز سه شنبه اول مهر ماه با اجرای چهار نمایش در ایلام و تهران آغاز به کار می کند.

برنامه زمان اجراهای هفته اول دهمین دوره تئاتر صاحبدلان به این شرح منتشر شد.

«اومی‌ آید»

اجرای نمایش خیابانی «اومی‌ آید» به کارگردانی مالک آبسالان امروز سه شنبه اول مهر ماه در ساعت 16 آغازگر دهمین دوره تئاتر صاحبدلان خواهد بود.

این نمایش که به نویسندگی و کارگردانی مالک آبسالان  جهت اجرا در ایام  صفر در تئاتر صاحبدلان درنظر گرفته شده به موضوع شمریان زمانه ما و نیز ظهور امام عصر(عج) می پردازد.

این نمایش از اول تا چهارم مهر ساعت 16 در استان ایلام  شهر دهلران روبروی فرمانداری اجرا می‌شود.

«شبیه سردار»

نمایش خیابانی «شبیه سردار» در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای 1و2و3 مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می شود. فرزند سردار وارد میدان گاهی شده و با وصیتی که از پدرش همراه دارد از دلاوری ها و شجاعت های او سخن می‌گوید و از مردم می‌خواهد راه او را ادامه دهند. این نمایش به شیوه نقالی با مرور تاریخ، شخصیت‌های فداکار ولایت پذیر را روایت می کند و در نهایت به سردار شهید قاسم سلیمانی در عصر حاضر می‌رسد.

«دمام نوازی»

اجرای خیابانی «دمام نوازی» به کارگردانی حمیدرضا نوری، در محوطه تئاتر شهر تهران، روزهای 1و2و3و4و5 مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

این اثر هرسال در ایام محرم و صفر درموکب دمام نوازان باب الحوائج اجرا می شد. این گروه در ماههای محرم و صفر و شبهای قدر برای  شروع مراسم عزاداری اهل بیت با نواختن دمام و سنج مردم را خبردار می‌کردند. این موکب از سال 1375 در محله  13 آبان شهرری توسط  حمیدرضا نوری پرچمش  برافراشته شد و توانست در این  سال‌ها چندین هیئت در محله های نازی آباد، عظیم آباد، شهرری و حتی در شهرک‌های شهرستان ورامین راه اندازی کند.

«فقط بخاطر تو»

نمایش خیابانی «فقط بخاطر تو» به کارگردانی مرتضی وکیلیان در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای 1و2و3 مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

این نمایش به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. نقال، نقل رستم وسهراب را می گوید که: رستم در پی رخش به سمنگان رفت وبا تهمینه ازدواج کرد وسهراب از آنها زاده شد وبازیگران بازی می کنند. نقال در بین نقل رستم وسهراب به نقل امام حسین (ع)نیز می پردازد که امام حسین سفر حج را نیمه کاره رها کرد و بطرف کوفه رفت .

ازاین به بعد یک قسمت نقالی رستم وسهراب ویک قسمت نقل امام وحضرت علی اکبر نقالی وبازی می شود تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می شود .نمایش تمام می شود. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می کند. او برای سهراب  گریه نمی کند او بیاد علی اکبر امام  حسین گریه می کند و...

«در عاشورا»

نمایش محیطی «در عاشورا» به کارگردانی مهدی مقیمی در محوطه تئاتر شهر تهران از 4 تا 11 مهر اجرا می‌شود.

این نمایش آیینی مذهبی کاری از گروه فرهنگی هنری تئاتر خاک است و با یک گروه پرجمعیت بیش از 30 نفری با شیوه ای خاص در اجرا و با استفاده از عناصر تعزیه به اتفاقات و حوادث شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری قمری بپردازد.

در این نمایش به شهادت جناب حر و شهادت حضرت علی اکبر (ع) و حضرت قاسم (ع) و شهادت حضرت ابوالفضل (ع) و شهادت حضرت علی اصغر(ع) و حضرت امام حسین (ع) و در نهایت به حادثه خرابه شام، شهادت حضرت رقیه (س) اشاره شده است.

این اثر سال‌های قبل برای اجرا به استان های مختلف سفر کرده و در موکب بزرگ امام رضا (ع) در کربلا برای زائران امام حسین(ع) نیز اجرا شده است.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان در ادوار گذشته،  تلاش دارد ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را با اجرای 23 اثر در تهران و دیگر استان‌های کشور در بخش صحنه ای ، خیابانی و محیطی برگزار ‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: