به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ شب شعر هفدهمین «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» عصر روز یکشنبه یازدهم آبان‌ماه در قالب یک برنامه با اجرای سعید بیابانکی و با پخش زنده از فضای مجازی برگزار شد. بخش شعرخوانی‌های شب شعر مهرواره که هر ساله با حضور شعرای برگزیده برگزار می‌شد، امسال به صورت ضبط شده و آنلاین میزبان علاقه‌مندان خود بود.

یوسفعلی میرشکاک از شاعران و نویسندگان برجسته کشور با حضور در این برنامه گفت: شعر، فلسفه و هنر به هیچ وجه سود مستقیم ندارد، اما انسان بدون آن‌ها در زندگی عاجز است.

وی ادامه داد: بسیاری می‌پرسند که شعر و شاعری به چه دردی می‌خورد و باید به جای آن در پی لقمه نانی باشیم. باید بگویم نان بدون شعر و ادبیات معنایی پیدا نمی‌کند. مردم برای تهیه یک قرص نان ناچار به بهره‌مندی از زبان هستند. زبان هم برای ماندگاری، به شعر، شاعر و ادبیات نیاز دارد، شعر کمک می‌کند تا زبان ماندگار شود و ما را به سوی موفقیت در زندگی می‌برد،انسان بدون زبان و ادبیات با حیوان فرقی نخواهد داشت.

میرشکاک افزود: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند «شاعران شاگردان خدا هستند»، همچنین ایشان نیایش‌های خود را همچون اشعاری عاشقانه و دلنشین ارائه می‌کردند. ایشان می‌فرمایند «من در میان شما دو چیز بزرگ و وزین می‌گذارم؛ قرآن ناطق و قرآن صامت». خداوند نیز برای برقرار ارتباط با بنده‌های خود کتاب دارد و از نعمت زبان که خود به انسان ارزانی داشته است استفاده می‌کند.

وی در پایان گفت: تنها سرمایه‌ای که در هیچ جامعه‌ای قابل اختلاس نیست، هنر، ادبیات و فرهنگ آن است. قدر زبان فارسی، هنر و هنرمندان خود را بدانیم و آن را ارج نهیم.

داودی: تنها بخشی از زندگی که تقلید در آن هیچ معنایی ندارد، هنر است

علی داودی شاعر و مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری  در شب شعر مهرواره جوان سوره  ضمن تبریک میلاد حضرت رسول اکرم(ص) در مورد شعر نو گفت: شعر نو و کهنه نداریم. شعریت شعر اهمیت دارد و ملاکِ شعر خوب است.

مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری  در ادامه افزود: شعر در دوره‌ای متوقف شد و شاعران در آن دوره سعی داشتند به تقلید از بزرگان شعر فارسی شعر بگویند و اینگونه اشعار در آن دوره عمق کمتری داشت.

داودی تأکید کرد: شعریت شعر باید به روز باشد. تنها بخشی از زندگی که تقلید در آن هیچ معنایی ندارد، هنر است. هنر به معنای خلاقیت، آفرینش و تجربه‌های تازه است.

وی با اشاره به اهمیت بیشتر شعر نو در توجه دقیق‌تر به زندگی افزود:  نسبت شعر نو با زندگی عمیق‌تر است و این موضوع یکی از وجوه تمایز این نوع شعر در مقابل شعر کهن است.

فیض: در انتشار اشعار خود صبوری کنید تا به ساختار و اصول درستی برسید

ناصر فیض از شاعران طنزپرداز کشور در شب شعر مهرواره جوان سوره با خطاب قرار دادن جوانان شاعر و علاقه‌مند به شعر گفت: فرصت‌های بسیار خوبی برای شکوفایی جوانان علاقه‌مند به شعر و شاعری پیش آمده است که این فرصت‌ها پیش روی ما وجود نداشت.

وی افزود: نهایت جایی که ما می‌توانستیم در آن حضور بیابیم و شعرهای خود را ارائه کنیم و شعرهای دیگران را بشنویم انجمن‌های شعر در شهر خودمان بود. اما شاعران جوان امروز فرصت‌های تجربه و شکوفایی بسیار زیادی از جمله همین مهرواره شعر و داستان جوان سوره را دارند. امیدوارم قدر فرصت‌های پیش روی خود را بدانند و از آن‌ها بهره‌های لازم را ببرند.

فیض با بیان اینکه فرصت‌های پیش‌آمده برای شاعران جوان از طرفی هم رقابت را دشوارتر کرده است تأکید کرد: جوانان علاقه‌مند به شعر و شاعری باید کیفیت را مورد توجه قرار دهند تا در این رقابت موفق شوند.

این شاعر طنزپرداز در ادامه با اشاره به تسهیلاتی که فضای مجازی در اختیار شاعران امروز قرار داده است گفت: انتشار آسان شعر در فضای مجازی از طرفی هم کار را برای آن‌ها دشوار می‌کند. اعتبار هر شاعر جوان می‌تواند با انتشار شعری بدون ساختار مناسب، خدشه دار شود. لذا در انتشار اشعار خود صبوری کنید تا به ساختار و اصول درستی برسید.

فیض در پایان شعر عاشقانه‌ای تقدیم کرد.

هرچه در شعر بیشتر سیر کنید کم است

فریبا یوسفی دبیر بخش شعر مهرواره جوان سوره با اشاره به تغییر شرایط سنی مهرواره شعر و داستان سوره از ۳۰ به ۲۵ سال، گفت: جشنواره‌ها و رویدادهای بسیاری هستند که شاعران جوان بسیار خوبی را معرفی می‌کنند اما ناگهان شاعران در همان رویداد متوقف می‌شوند.

یوسفی ادامه داد: بسیاری از شاعران جوان با حضور در یک جشنواره و برگزیده شدن تصور کسب درجات بالای شاعری دارند. توقف آن‌ها در این مرحله خیلی ابتدایی، استعدادهای آن‌ها را ضایع می‌کند. حضور و برگزیده‌ شدن در یک جشنواره آغاز راه است. خصوصاً جشنواره‌ای مثل «سوره جوان» که شرایط سنی متفاوتی دارد.

وی در ادامه افزود: همه شاعران هر لحظه برای کسب تجربه‌های و افزایش دانش شعری خود تلاش می‌کنند. جوانان هم به این کار نیاز دارند. شعر بی‌پایان است و هرچه در آن بیشتر سیر کنید کم است.

یوسفی در پایان یک شعر کوتاه و یک غزل به مناسبت میلاد پیامبر اعظم(ص) تقدیم کرد.

گفتنی است که هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در این دوره از برپایی خود ۶۸۶ اثر از ۲۰۱ نویسنده و شاعر جوان کشورمان دریافت و مورد ارزیابی و داوری قرار داد که در بخش ترانه ۴۹، داستان کوتاه ۱۲۸، داستانک ۶۰، شعر کلاسیک ۳۲۲ و شعر نو ۱۲۷ اثر به دبیرخانه مهرواره ارسال شده بود.

آثار رسیده در بخش‌های «شعر کلاسیک»، « ترانه و شعر نو» و «داستان کوتاه و داستانک» توسط ۹ داور، مورد داوری قرار گرفت.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: