به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در این قسمت «چرخ»، سیدمحمدحسین خلیلی، روزنامه‌نگار علم با دکتر علی عامری‌مهر، دکترای ریاضی گرایش رمزنگاری کوانتومی گفت‌وگو می‌کند. کوانتوم را دومین انقلاب قرن حاضر می‌دانند و می‌گویند دنیای آینده به کوانتوم تعلق دارد. درهم‌تنیدگی کوانتومی (Quantum entanglement) پدیده‌ای بسیار عجیب است که حتی اینشتین هم وجود آن را تایید نمی‌کرد. از این فناوری در رمزنگاری و ارتباطات استفاده می‌شود. در بخش‌ دیگری از این قسمت «چرخ»، عذرا وکیلی، گوینده‌ی پیشکسوت، زندگی محمد بهمن‌بیگی، نویسنده‌ی ایرانی و بنیان‌گذار آموزش و پرورش عشایری را روایت خواهد کرد. او پس از پایان دوره‌ی کارشناسی حقوق در دانشگاه تهران، با مشاهده‌ی وضعیت عشایر و با قانع کردن دولت وقت به همکاری، در زمینه‌ی برپایی مدرسه‌های سیار برای بچه‌های ایل شروع به فعالیت کرد. او توانست دختران عشایری را هم به مدرسه‌های سیار جلب کند و اولین مرکز تربیت معلم عشایری را بنیان کند. او تجربه‌های آموزشی خود را در چند کتاب در قالب داستان نوشته است.

فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: