به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، متن یادداشت جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون به شرح زیر است:

"شکلات تلخ"؛ بررسی محققانه و هنرمندانه آسیب های اجتماعی  یکی از پدیده های تلخ و ناهنجار خانوادگی و اجتماعی که معلول نابسامانی های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و همچنین غفلت  ها و عملکردهای مساله دار برخی دستگاه ها و سازمان های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی، پرورشی وضعفهای مدیریتی وفقر فرهنگی و مالی بعضی خانواده ها در کشور است، معضل کودکان کار است.

"کودکان کار" محصول غلط های اقتصادی و مدیریتی، نبود فرهنگ مناسب خانوادگی، باورهای دینی، اعتیاد، سودجویی و جهالت طیفی از خانواده های فقر زده و استثمار وبهره کشی سوداگران، دلالان و سواستفاده کنندگان اجتماعی و فاصله میان کودکان کار و تحصیل، به دلیل ناداری و در مواردی مشکلات اخلاقی اند. 

شبکه پنجم سیما به همت گروهی کاربلد، شامل مجتبی احمدی، تهیه کننده و کارگردان و گروهش، دراین ارتباط برنامه ای متفاوت، قابل تامل، تحلیلگرانه، پژوهشگرانه و هنرمندانه تولید و پخش می کند که با ورود جسورانه و پیگیرانه به میادین، زادگاه ها و پرورشگاه های آسیبهای گوناگون اجتماعی در معرفی، شناسایی، بررسی بخشی از آسیب های اجتماعی و یافتن راهکارهای اجرایی و مناسب فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی توسط صاحب نظران و کارشناسان، می تواند نقش تاثیر گذار داشته باشد.

"شکلات تلخ" عنوان این برنامه محققانه، چالشی و هشدارآمیز اجتماعی است که به نقد و بررسی عالمانه، هنرمندانه و مستندگونه آسیب های اجتماعی از جمله دختران فراری، سالمندآزاری، کودک آزاری و بویژه کودکان کار می پردازد. کودک، کار و خیابان، محور موضوعی شکلات تلخ است که درقالب آثار مستند و گاه با بهره گیری ناگزیر از شیوه بازسازی و بازیسازی به دلیل محدودیت و یا ممنوعیت نمایش چهره بعضی آسیب دیدگان اجتماعی و بحث، نقد وتحلیل مساله کودکان کار از زوایای مختلف ارائه می شود و پرسشگرانه و هدفمند در پی گشودن درهایی به روی مسوولان متعهدکشور برای رسیدگی به مساله پیدایش، موجودیت، حال و آینده شکلات های تلخ کودکان کار است. عوامل برنامه افزون بر گفتوگوهای صمیمانه و روشنگرانه با آسیب دیدگان و برخی مسوولان، به بررسی نقش و سهم اقتصاد ناسالم و فقر و نیاز، طلاق، مهاجرت، اعتیاد والدین، ازدواج های غلط و...به شیوه های علمی و میدانی و تولید تصاویر مستند تلخ و تکاندهنده و افشاگر، اما موثر در این ارتباط پرداخته اند. این برنامه خوب و تاثیرگذار اجتماعی، با استفاده از نظرات استادان، روانشناسان،پزشکان و متولیان امور فرهنگی، آموزشی و پرورشی، بهزیستی، شهرداری، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و...می تواند تاثیرگذارتر شود.

شکلات تلخ احمدی (2)

شکلات تلخ احمدی (3)

شکلات تلخ احمدی (4)

شکلات تلخ احمدی (6)

شکلات تلخ احمدی (8)

شکلات تلخ احمدی (5)

شکلات تلخ احمدی (7)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: