به گزارش برنا، در آئین افتتاحیه این کنفرانس که با همکاری دانشگاه بین المللی قفقاز گرجستان و مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی بین المللی  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزارشد ، خانم مارینا گدوانشویلی رئیس خدمات تضمین کیفیت دانشگاه ها وخانم ایندیاشویلی معاون تحقیقات علمی دانشگاه و دبیر علمی کنفرانس، گزارشی از مقالات برگزیده کنفرانس و کیفیت مقالات و استانداردهای رعایت شده در این کنفرانس صحبت کردند. ،

درابتدای این مراسم کاخابر کردزایا رئیس دانشگاه بین المللی قفقاز، ضمن خیر مقدم به دانشجویان ،اساتید ، کاردار و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از زحمات دست اندرکاران و مشارکت کنندگان در برگزاری کنفرانس تشکر کرد وگفت: این همایش با هدف ایجاد بستر پژوهشی برای دانشجویان در رشته های مختلف دانشگاه و به اشتراک گذاردن آخرین یافته های علمی خود در محورها و موضوعات مختلف کنفرانس راه اندازی شده و همه ساله برگزار می شود.این مهم علیرغم تشدید شیوع بیماری کووید 19 امسال هم به صورت انلاین با استقبال خوبی مواجه بوده و این موفقیت را به همکاران، اساتید و دانشجویان دانشگاه تبریک گفت .

درادامه رئیس دانشگاه بین المللی قفقاز اظهار داشت: بسط مطالعات نظری و کاربردی و نیز ارائه راهبردها و راهکارها برای ارتقای تعاملات اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی از اولویت های کاری دانشگاه است.

 کاخابر کردزایا  افزود :برگزاری این کنفرانس فرصت های ارزشمندی در اختیار اساتید و دانشجویان قرار می دهد تا علاوه بر ارائه یافته های علمی خود با سایر دانشجویان و مجامع علمی کشورهای مختلف ارتباط برقرار نموده و با آنها تبادل نظر و هم فکری نمایند.

رسول اسلامی کاردارسفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تشکر از رئیس دانشگاه و رایزن فرهنگی ، برگزارکنندگان و مشارکت کنندگان کنفرانس و بر نقش واهمیت شناخت ابعاد مختلف روابط دوجانبه و منطقه ای با برگزاری چنین برنامه های علمی تأکید ورزید.

اسلامی در ادامة سخنان خود به اشترکات تاریخی و فرهنگی ، همچنین پتانسیل مهم ایران و گرجستان برای ارتقای صلح و ثبات منطقه ای اشاره و خاطرنشان کرد: ایران و گرجستان دو کشور دارای فرهنگ غنی هستند و تعامل فرهنگی آنها بی شک موجب گسترش همکاری های فرهنگی در سطح منطقه ای می شود و خواستار تقویت آن شد.

درادامه این مراسم حمید مصطفوی رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به پیوندهای تاریخی، فرهنگی و حلقه‌های مشترک ایران و گرجستان گفت:دانشگاه بین المللی قفقاز همواره به ارتقا و تقویت روابط ایران وگرجستان توجه واهتمام ویژه داشته و در زمینه مطالعات ایران شناسی در پنل روابط بین الملل کنفرانس ، تحقیقات و مقالاتی خوبی از سوی اساتید و دانشجویان دانشگاه های دو کشور انجام شده که در ایجاد همگرایی و تفاهم فرهنگی متقابل بسیار موثر است؛ در این ارتباط رایزن فرهنگی از حسن نیت و همکاری مستمر آقای دکتر کاخابر کردزایا رئیس محترم دانشگاه و عوامل اجرایی برگزاری کنفرانس با رایزنی فرهنگی تشکر کرد.

مصطفوی افزود: جمهوری اسلامی ایران بیش از همه کشورهای دیگر جهان، دارای پیوندهای عمیق تمدنی، تاریخی، فرهنگی و زبانی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز است ؛ بنابراین این پیشینه، تجانس فرهنگی میان این دولت ها و بستر و زمینه ساز همکاری متقابل سایر بخش های اقتصادی،اجتماعی، سیاسی و امنیتی می باشد .

رایزن فرهنگی افزود: ما امروزه نیازمند فهم فرهنگی، تفاهم فرهنگی و احترام به ارزش‌های یکدیگر هستیم و ما با پذیرش تفاوت‌های یکدیگر می‌توانیم با هم باشیم و برای توسعه و تحکیم روابط فرهنگی گام برداریم.

رایزن فرهنگی در پایان سخنان خود اظهار داشت: تعمیق ارتباطات دوجانبه و چندجانبه ایران با گرجستان وکشورهای منطقه بدون شناخت ظرفیت ها و توانایی های بالقوه و بالفعل میسر نخواهد شد و اظهار امیدواری کرد به واسطه این قبیل همکاری های علمی زمینه شناخت ابعاد مختلف همکاری و راه های تقویت و گسترش روابط دوجانبه و منطقه ای بیش از پیش فراهم گردد .

گفتنی است در این کنفرانس 12 دانشجوی ایرانی و گرجی چکیده مقالات علمی خود را در موضوعات مطالعات ایران ارائه کردند و متن کامل مقالات در قالب مجموعه مقالات کنفرانس متعاقباً منتشرخواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: