به گزارش برنا، نسخه آزمایشی سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان (سایه) با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای هیات مدیره صندوق اعتباری هنر در این جلسه ارایه طرح شد.

سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در این جلسه گفت: صندوق اعتباری هنر در سه سال اخیر در ذیل پروژه عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی اقدام به طراحی سامانه پروانه و هنرکارت کرد که هر ۲ پروژه در سال جاری به مرحله اجرایی رسید.

وی در ادامه با اشاره به طراحی سامانه سایه عنوان کرد: امروز نسخه آزمایشی سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان (سایه) که به مرحله اجرایی رسیده است، به صورت آزمایشی رونمایی می‌شود. جامعه فرهنگی هنری ما نیاز داشت هویت یکپارچه بگیرد که خوشبختانه در قالب این پروژه اعضای صندوق اعتباری هنر در سراسر کشور در یک ارتباط پیوسته قرار می‌گیرند.

سیدزاده نظام‌مندسازی و شفاف‌سازی کلیه خدمات را به عنوان یکی از مهم‌ترین سیاست‌های صندوق برشمرد و اظهار کرد: تجمیع و یکپارچه‌سازی اطلاعات هنرمندان تحت پوشش، برای دسترسی به آمار رسمی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این نهاد حمایتی در سال‌های اخیر بوده است. با شیوع کرونا و ضرورت حمایت از جامعه فرهنگی و هنری کشور، نبود بانک جامع اطلاعاتی از هنرمندان و اصحاب رسانه کشور، مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در ارایه اقدامات حمایتی با مشکل مواجه کرد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر خاطرنشان کرد: با این نگاه سامانه اطلاعات یکپارچه هنرمندان با عنوان سایه بر بستر وب، برای ایجاد بستر جامع اطلاعاتی هنرمندان در سطح کشور با محوریت عضویت در صندوق اعتباری هنر، برنامه‌ریزی و طراحی شد.

وی تصریح کرد: شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات، کاهش زمان و چرخه مکاتبات اداری برای ارایه خدمات در این سامانه مدنظر قرار گرفت تا اطلاعات به صورت طبقه‌بندی شده در اختیار ذی‌نفعان قرار گیرد. براساس دسترسی‌های طبقه‌بندی شده معاونت‌های تخصصی، ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها و دیگر صنوف تخصصی می‌توانند از طریق اتصال به این سامانه از امکانات آن بهره‌برداری کنند.

سیدزاده در پایان تاکید کرد: تمامی اطلاعات هویتی، بیمه‌ای و حمایتی اعضای صندوق اعتباری هنر همچنین سوابق دریافت و پرداخت‌های اعضا در این سامانه قابل مشاهده است. این سامانه می‌تواند کمک شایانی به برنامه‌ریزی‌های آتی در ارایه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر خصوصا در زمان‌های خاصی مانند شیوع کرونا باشد.

لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منایع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تجلیل از اقدام صندوق اعتباری هنر در طراحی این سامانه گفت: نبود بانک اطلاعات یکپارچه از هنرمندان کشور، سبب می‌شود اقدامات حمایتی با کیفیت مورد نظر به جامعه فرهنگ و هنر کشور ارایه نشود از این رو توجه ویژه به تجمیع اطلاعات هویتی و مالی هنرمندان در این شرایط بسیار حائز اهمیت است. دسترسی نهادهای حمایتی زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحقق اهداف در قالب این سامانه بسیار مهم و موثر است.

معاون توسعه مدیریت و منایع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بیان کرد: صندوق اعتباری هنر طی این مدت اقدامات قابل توجهی را در حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه انجام داده است. افزایش اعتبارات این مجموعه با توجه به عملکرد آن مدنظر است امیدواریم موانع موجود در این مسیر برطرف تا اقدامات خوب این مجموعه تداوم یابد.

در این جلسه معاون توسعه مدیریت و منایع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات مدیره صندوق نقطه نظرات و پیشنهادهای خود را مطرح کردند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: