به گزارش  برنا، سمیرا خسروی درخصوص خریدهای نسخ خطی کتابخانه ملی در سال 1399 گفت: کتابخانه ملی در این سال 226 نسخه خطی خریداری کرد که نسبت به سال 98 که 180 نسخه خطی خریداری شده بود، شاهد رشد خرید نسخ خطی بودیم.

وی در تشریح مهمترین خرید این نسخ خطی عنوان کرد: نسخه خطی «مثنوی» کتابت ‌شده در سال 977 هجری قمری به همراه نسخه خطی «مفاتیح الاعجاز - شرح گلشن راز» و نسخه خطی «برهان قاطع» از نفیس‌ترین نسخ خطی خریداری شده در سال گذشته است.

خسروی ادامه داد: همچنین در روزهای پایانی سال 1399 نسخه خطی دیوان حافظ بسیار ارزشمندی از سوی کتابخانه ملی خریداری شد.

وی در تشریح این نسخه خطی نفیس عنوان کرد: این دیوان حافظ یک نسخه خطی سلطنتی به خط عیشی در سده دهم هجری و با تصاویر مینیاتور و مزین به مهرهای سلطنتی بوده و کاغذ این دیوان از جنس کاغذ دولت آبادی و به نثر نستعلیق عالی کتابت شده است.

خسروی افزود: این نسخه خطی دیوان حافظ، دارای یادداشت‌های از فرزند اکبرشاه است. نکته حائز اهمیت در این نسخه خطی این است که قرائت این دیوان با قرائت‌های دیگر دیوان‌های حافظ که مشهور نیز هستند، متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: خرید نسخ خطی از سوی کتابخانه ملی در راستای حفظ آثار فرهنگی ایرانی اسلامی و غنی بخشی به گنجینه مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی است که زمینه تحقیق را برای پژوهشگران و محققین فراهم می‌کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: