گزارش هفته؛

تلویزیون چگونه مخاطبانش را گم می کند؟!

تلویزیون چگونه مخاطبانش را گم می کند؟!

اصولا پخش تولیدات هر رسانه بر اساس فاکتور هایی چون کیفیت، محتوا، زمان پخش و.... با اقبال مواجه می شود که در این میان زمان پخش می تواند یکی از موثر ترین و مهم ترین ویژگی های نزدیک شدن هر مخاطب به برنامه مد نظرش باشد. با کارشناسان تلویزیون زمان پخش تولیدات مختلف را با هدف پیدا کردن مخاطب بر اساس زمان بندی روز و مناسبت های مختلف بررسی کردیم.

امیرحسین شریفی: نبود برنامه‌ریزی در کنداکتور ضربه شدیدی به آثار تلویزیونی وارد می‌کند/ سریال «روزهای بی‌قراری» گریبانگیر سانسور و تداخل زمانی شد و ضربه شدیدی دید!

امیرحسین شریفی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون که با سریال «شب دهم» روی کار آمد و از آن پس آثار ارزشمندی در کارنامه هنری‌اش جای داده در پاسخ به این سوال خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا که چرا سریال‌های پرمخاطب با نبود زمان مناسب و تداخل با برخی برنامه‌های تلویزیونی دیگر از بین می‌روند؟ اظهار کرد: زمان پخش سریال‌های تلویزیونی و تداخل در میان آن‌ها به شدت مهم و در دیده شدن مجموعه‌های تلویزیونی بسیار تاثیرگذار است. من شخصا از این موضوع ضربه خوردم و برخی از سریال‌هایی که ساخته بودم به دلیل تداخل در زمان پخش و همزمانی با سریال‌های دیگر مورد اقبال قرار نگرفت و دیده نشد.

شریفی ادامه داد: البته شبکه سه سیما به عنوان یکی از شبکه‌های مردمی متاسفانه اطلاع رسانی کمی برای پخش آثار و مجموعه‌های تلویزیونی می‌کند و علاوه بر آن مدت زمان پخش سریال‌ها بسیار نزدیک به هم است و تا قبلی به پایان نرسیده سریال بعدی شروع به پخش می‌کند.

این تهیه‌کننده افزود: برای اینکه چنین موضوع مهمی حل شود مسئولین باید برنامه‌ریزی داشته باشند و کنداکتور پخش را تغییر دهند اما حل کردن این موضوع بسیار سخت است چراکه برخی از برنامه‌ها در شبکه‌های مختلف از قبل تصویب شده و اکنون نمی‌توان در آن‌ها دست برد.

او در این خصوص که مناسبت‌هایی چون ماه رمضان، عید نوروز، هفته دفاع مقدس و.... چقدر می‌تواند در دیده شدن سریال‌های تلویزیونی موثر و تاثیرگذار باشند؟ تصریح کرد: تاثیرگذاری سریال‌های مناسبتی به‌ شدت در دیده شدن آن‌ها موثر است اما مشکلی که وجود دارد این است که این نوع سریال‌ها و برنامه‌ها دقیقه نود ساخته می‌شوند و این مسئله باعث ضربه دیدن سریال‌ها می‌شود. به نظر من باید از ماه‌ها قبل به فکر باشند و با صبر و حوصله سریال‌های مناسبتی برای ماه محرم، ماه رمضان و حتی عید نوروز بسازند.

تهیه‌کننده «روزهای بی‌قراری» در ادامه گفت: در حقیقت اگر وقفه طولانی در تولید یک اثر بیفتد در روز موعود با حساسیت‌های زیادی که وجود دارد یا چند قسمت را حذف می‌کنند یا زمان پخش سریال را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که تداخل با دیگر آثار تلویزیون داشته باشد و من شخصا به عنوان یک تهیه‌کننده شاهد چنین چیزی بودم و چندین قسمت از سریال «روزهای بی‌قراری» به دلیل سانسورها و ممیزی‌ها حذف شد و ضربه زیادی به اثر وارد کرد.

امیرحسین شریفی در پایان و در پاسخ به این سوال که شبکه‌های تلویزیونی چقدر تاثیرگذار هستند؟ خاطرنشان کرد: شبکه‌های تلویزیونی تاثیرگذاری بسیار زیاد و مهمی از نظر اطلاع‌رسانی، پخش تیزر و.... دارند. امیدوارم سریال‌های مناسبتی که قرار است در آینده ساخته و به پخش برسد با زمان‌بندی درست و به جا صورت بگیرد که هم بیننده زیادی داشته باشد و هم محتوای قابل قبولی را به مردم ارائه دهد.

بهروز مفید: جا به جایی و تغییر دلخواه کنداکتور ها در اجرای برنامه های تلویزیونی مشکل ایجاد می کند/ تاثیرگذاری شبکه ها در پخش سریال ها بسیار زیاد است!

بهروز مفید تهیه کننده در پاسخ به این سوال خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا که چرا سریال های پر مخاطب با نبود زمان مناسب و تداخل با برخی برنامه های تلویزیونی دیگر از بین می روند اظهار کرد: متاسفانه چنین مسئله ای در هر برهه از زمان وجود دارد. درواقع از سمتی شبکه های تلویزیون نیز بر اساس کنداکتور جلو می روند و اگر بخواهند این کنداکتور ها را دلخواه تغییر بدهند در اجرا به مشکل بر می خورند.

او ادامه داد: من قبول دارم که این معضل به روشنی مشهود است . بر فرض مثال مسابقه ورزشی در یک شبکه به پخش می رسد و از طرفی در یک شبکه دیگر سریال جدیدی درحال پخش است و مخاطب درپی آن است تا یک کدام از این برنامه های تلویزیونی را ببیند اما نمی تواند از هر دوی آن ها استفاده کند. البته گاهی این امکان دارد که اغلب مردم مخاطب یکی از این برنامه ها باشند.

این تهیه کننده در ادامه اظهار کرد: کنداکتور شبکه ها برای خود جایگاهی دارد و مسئولین نمی تواند صرف اینکه یک مسابقه ورزشی مانند فوتبال درحال پخش است جلوی ادامه پخش آن بازی را بگیرند چراکه قطعا مخاطبان ریزش خواهند داشت.

مفید در این خصوص که مناسبت هایی چون ماه رمضان، عید نوروز، هفته دفاع مقدس و.... چقدر می توانند در دیده شدن سریال های تلویزیونی موثر و تاثیرگذار باشند تصریح کرد: در مناسبت های مختلف به خصوص نوروز و ماه رمضان مخاطبین بیشتر می شوند چراکه مردم آمادگی قبلی دارند و فضا برای آن ها متفاوت تر است. تلویزیون هم تلاش می کند تا در آن ایام سریال های مناسبی را داشته باشد ولی شاید مخاطب را راضی نگه ندارد اما رسانه تلاش خود را برای ساخت سریال های متنوع می کند تا مردم در این ایام هم سرگرم باشند.

بهروز مفید در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا شبکه های تلویزیونی 1،2،3 الی آخر چقدر تاثیرگذار هستند خاطرنشان کرد: قطعا شبکه ها نیز تاثیرگذاری خاص خود را دارند و زمانی که طی مدت زمان های طولانی سریال های موفق داشته باشد مردم نیز به آن شبکه رو می آورند. من به دلیل تجربه ای که در شبکه 5 سیما داشتم مخاطب زمانی که نسبت به یک شبکه علاقه مند می شود سعی می کند به هر آنچه که قرار است اتفاق بیفتد به مرور عادت کند و خود به خود کانال را روی همان شبکه تنظیم می کند. برخی از کانال ها هستند که به مرور فراموش شده اند و انگار که وجود ندارند.

امیر پوررحمانی: شبکه‌های ماهواره‌ای برای جذب مخاطب با رسانه ملی در رقابت هستند/ برخی از شبکه‌های تلویزیونی محبوبیت زیادی بین مخاطبان دارد!

امیر پوررحمانی تهیه کننده در پاسخ به این سوال خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا که چرا سریال های پر مخاطب با نبود زمان مناسب و تداخل با برخی برنامه های تلویزیونی دیگر از بین می روند اظهار کرد: مشکل تنها زمان پخش نیست درحال حاضر شبکه های ماهواره ای با رسانه ملی در حال رقابت هستند به طوری که ماهواره ها زمان پخش برنامه های خود را به گونه ای قرار می دهند تا با ساعت پخش برنامه های تلویزیون هماهنگی نداشته باشد و تداخل ایجاد کند تا مخاطبان بیشتر پای شبکه های خارجی زبان بنشینند. البته گاهی نیز به دلیل نبود برنامه ریزی تداخل میان زمان پخش سریال های تلویزیونی صورت می گیرد.

او ادامه داد: از طرفی نیز می توان گفت اگر یک شبکه پر مخاطب در راند های مختلف آثار بی کیفیت و ضعیف پخش کند دفعات بعد مخاطب کمتری پای آثار تلویزیونی می نشیند و ریزش مخاطب کاملا مشهود خواهد بود.به نظر من مهم محتوا و کیفیت سریال ها است و زمان پخش تاثیر چندانی ندارد.

تهیه کننده «آسمان همیشه ابری نیست» در این خصوص که مناسبت هایی چون: ماه رمضان، عید نوروز، هفته دفاع مقدس و.... چقدر می توانند در دیده شدن سریال های تلویزیونی موثر و تاثیرگذار باشند تصریح کرد: تاثیر آن چنانی ندارد درحقیقت مخاطبان سریال هایی که در تقویم و مناسبت ها ساخته می شوند اغلب تماشا می کنند اما در  ماه مبارک رمضان مردم بیشتر پای تلویزیون و برنامه های تلویزیونی می نشینند.

امیرپور رحمانی در  در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا شبکه های تلویزیونی 1،2،3 الی آخر در جلب نظر مخاطب تاثیرگذار هستند یا خیر خاطرنشان کرد: پاسخ به این سوال که آیا شبکه های تلویزیونی می توانند تاثیرگذار باشند باید بگویم که شبکه 3 با ورزش دیده شد و به هوای فوتبال و سریال های قوی که در این شبکه به پخش رسیده اند مردم پای این کانال تلویزیون می نشینند اما برخی از شبکه ها به دلیل تولیدات کم و ضعیف بالطبع مخاطبان را از دست می دهند. درحال حاضر تعداد شبکه های محدودی هستند که مردم با برنامه و سریال های آن شبکه ها اخت شدند.

مسعود آب پرور: تداخل در زمان پخش سریال‌های تلویزیون همیشگی و مرسوم نیست/ باید رویکرد شبکه‌ها مخاطب محور باشد

مسعود آب پرور کارگردان در پاسخ به این سوال خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا که چرا سریال های پر مخاطب با نبود زمان مناسب و تداخل با برخی برنامه های تلویزیونی دیگر از بین می روند و اینکه آیا زمان پخش می تواند مهم باشد یا خیر اظهار کرد: زمان پخش مناسب قطعا مهم است. اما اگر یک سریال تاثیرگذاری بالا و جذابیت زیادی داشته باشد مردم آن را به هر طریقی که شده دنبال خواهند کرد به هرحال در هر برهه زمانی تداخل در کنداکتور زمان پخش وجود دارد اما مرسوم نیست!.

او ادامه داد: به طور مثال شبکه سه سیما به واسطه پخش فوتبال و شبکه یک سیما با پخش سخنرانی ها تا حدودی نظم را به هم ریخته اند و این وسط سریال ها و برنامه های نمایشی هستند که آسیب می بینند.

کارگردان «هوش سیاه» افزود: باور من بر این است که برای رسانه ملی اصلا مخاطب و فراگیری آن اهمیتی ندارد و با توجه به اینکه من با این رسانه در این چند دهه برخورد و نشست و برخواست داشتم با قاطعیت باید بگویم برای رسانه ملی چندان اهمیتی ندارد که مخاطبان پای برنامه های تلویزیونی بنشیند یا خیر.

او در ادامه اظهار کرد: به نظر می آید که تلویزیون برای نهاد ها و سازمان های بالاتر  رزومه ایجاد و کار تولید می کند.  اگر چنانچه برنامه ها مخاطب محور باشد و تعداد و شمار بینندگان در ساخت و تولید فیلم ها و سریال ها اهمیت داشته باشد اینگونه به مخاطب احترام گذاشته می شود و همین موضوع بازخورد مخاطب را در پی خواهد داشت و در آخر این بازخورد ها سرمایه ملی رسانه ملی خواهد شد اما در حال حاضر چنین مسائلی برای این رسانه ذره ای اهمیت ندارد.

آب پرور در این خصوص که مناسبت هایی چون: ماه رمضان، عید نوروز، هفته دفاع مقدس و.... چقدر می توانند در دیده شدن سریال های تلویزیونی موثر و تاثیرگذار باشند تصریح کرد: مناسبت های مختلف به دلیل قدیمی بودن ایجاب کرده است تا برای آن ها آثار نمایشی ساخته شود و این یک سرمایه ای است که از قدیم مورد عنایت قرار گرفته است. باید دید که تلویزیون چقدر از آثار و دستاورد های خود حمایت، حفظ و نگهداری می کند.

مسعود آب پرور در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا شبکه های تلویزیونی 1،2،3 الی آخر چقدر تاثیرگذار هستند خاطرنشان کرد: سال هاست که شبکه سه سیما در آمار ها به دلیل کنداکتوری که دارد مورد حمایت جوانان است پیشرو تر از شبکه های دیگر است و آمار مخاطبین بالایی دارد. اگر رویکرد شبکه ها مخاطب محور باشد و در چهارچوب خاصی حرکت کنند حقیقتا می توانند مخاطب را متاثر کنند تا مردم پای برنامه ها و آثار بنشینند.

فلورا سام: برخی از شبکه‌های سیما از زمان مرده برای تبلیغ تیزرهای سریال استفاده می‌کنند/ رسانه ملی حق مطلب را در آثار مناسبتی ادا نکرده است!/ در ساخت آثار دفاع مقدس کم لطفی کرده‌ایم

فلورا سام کارگردان و نویسنده در پاسخ به این سوال خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا که چرا سریال های پر مخاطب با نبود زمان مناسب و تداخل با برخی برنامه های تلویزیونی دیگر از بین می روند آیا زمان پخش می تواند مهم باشد یا خیر اظهار کرد: بله  زمان پخش سریال ها بسیار مهم است و تنظیم زمان مناسب برای هر اثر هنری چه سینما و چه تلویزیون لازم است. اما متاسفانه در رسانه ملی چنین موضوع مهمی لحاظ نمی شود به طوری که معمولا آثار شبکه دو سیما نیست و نابود می شود به این خاطر که حدود نیم ساعت از برنامه ها یا سریال های شبکه سه روی شروع مجموعه آثار تلویزیونی شبکه دو سیما می افتد. 

او ادامه داد: عملا این اتفاقات در تلویزیون رخ می دهد و برای امروز و دیروز هم نیست و واقعا در تعجب هستم که چرا مسئولین به این مسئله توجه نمی کنند و برای رفع آن قدمی بر نمیدارند. البته در مناسبت ها که اعم از عید نوروز، ماه محرم، ماه مبارک رمضان و هفته دفاع مقدس است به این موضوع توجه کافی می شود اما در باقی ایام سال این اتفاق رخ نمی دهد. گاهی وقت ها نیز شاهد هستیم که برخی از شبکه های سیما از زمان مرده برای تبلیغ آثار تلویزیونی استفاده می کنند درصورتی که باید در بین برنامه های پر بیننده تیزر های تبلیغاتی پخش شود و متاسفانه اهمیتی به چنین موضوعاتی که می تواند کمک به دیده شدن یا ندیده شدن یک سریال کند نمی دهند.

کارگردان و نویسنده «مرضیه» در این خصوص که مناسبت هایی چون: ماه رمضان، عید نوروز، هفته دفاع مقدس و.... چقدر می توانند در دیده شدن سریال های تلویزیونی موثر و تاثیرگذار باشند تصریح کرد: مناسبت هایی چون ماه رمضان و عید نوروز برای ساخت آثار بسیار خوب هستند. هرچند که در یکی دو سال اخیر رسانه ملی نتوانسته حق مطلب را در این نوع سریال های مناسبتی ادا کند و نتوانسته اثری که برای بیننده دلچسب و جذاب باشد را ارائه دهد.

این نویسنده افزود: یکی از مشکلاتی که برای دهه دفاع مقدس در سریال سازی وجود دارد این است که متاسفانه در این هفته آثار قدیمی و تکراری  بسیار وجود دارد و باعث دلزدگی مخاطب می شود و این نشان از این دارد که در این زمینه فعالیت بسیار کم است. درصورتی که باید آثار متنوع و جدیدی برای این مناسبت مهم که بخشی از تاریخمان به آن گره خورده است تولید و پخش شود.

فلورا سام در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا شبکه های تلویزیونی 1،2،3 الی آخر چقدر تاثیرگذار هستند خاطرنشان کرد: نوع برنامه سازی هر شبکه ای برای جذب مخاطب بسیار مهم است. درحال حاضر برخی از شبکه های تلویزیون مانند شبکه های 1، 2 و 3 قدیمی نیستند اما شاید برخی از آن ها بیننده بیشتری نسبت به شبکه های قدیمی تلویزیون دارند. به این خاطر که نوع  برنامه سازی این شبکه ها به روز تر بوده و توانستند مخاطب بیشتری جذب کنند. به نظر من اگر تحولی در تلیزیون در زمینه برنامه سازی صورت بگیرد می تواند برای جذب مخاطب مفید باشد.

انتهای پیام//

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده