طرح صیانت از حقوق عامه در برابر حیوانات روی میز «نقد امروز»

کارشناسان در برنامه «نقد امروز» رادیو فرهنگ سه‌شنبه ۳۰ آذر ماه به موضوع طرح صیانت از حقوق عامه در برابر حیوانات در کشور می پردازند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛  در برنامه «نقد امروز»رادیو فرهنگ، با حضور دکتر مجتبی ذوالنوری؛ نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، سیدمهدی طباطبایی؛ استاد حوزه و دانشگاه و حامی حقوق حیوانات  و دکتر امید مرادی؛ دامپزشک ، طرح صیانت از حقوق عامه در برابر حیوانات بررسی می شود.

در ۱۸ آبان سال ۱۴۰۰، طرحی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد که واکنش‌های مثبت و منفی فراوانی را در پی داشت، یعنی طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک. در این برنامه ، ابتدا محتوای این طرح را بررسی و سپس دیدگاه‌های موافق و مخالف طرح و دلایل هر یک بررسی می شود 

طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک (الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات)) است.

اعلام وصول این طرح در صحن علنی مجلس واکنش های زیادی را در سطوح مختلف سیاسی و اجتماعی جامعه به همراه داشت. تا جایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر با امضای کارزاری مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند. 

اما نگرانی ها درباره «طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» پس از آن شروع شد که این طرح با امضای ۷۵ نفر از نمایندگان در صحن مجلس اعلام وصول شد. با انتشار جزئیات اولیه این طرح معلوم شد طراحان آن را در قالب «الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات)» تدوین کرده اند و به وضوح اعلام کردند با وضع مجازات های درخور توجه قصد دارند پدیده نگهداری از حیوانات خانگی را به عنوان موضوعی ضداجتماعی تبدیل به ناهنجاری رسمی کنند تا نهادهای انتظامی و قضائی بتوانند با استناد به آن با پدیده نگهداری از حیوانات خانگی مقابله کنند.

گفتی است طرح مذکور بدین شرح است که واردات، تولید، تکثیر، پرورش، خرید و فروش، حمل و نقل و گردانیدن اعم از پیاده و یا با وسیله نقلیه و نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک، از قبیل: کروکودیل (تمساح)، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ و سایر حیوانات نجس العین و میمون ممنوع می باشد و هر یک از مرتکبین، به جزای نقدی معادل ۱۰ تا ۳۰ برابر حداقل حقوق کارگری (که سالانه توسط دولت و اتحادیه های مربوطه تعیین و اعلان می گرددد) و نیز ضبط حیوان مربوطه محکوم می گردند.

برنامه «نقد امروز» کاری از گروه فرهنگ و جامعه شبکه رادیویی فرهنگ که ساعت ۱۰:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

انتهای پیام//

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده