در برنامه «در انتهای الوند» مطرح شد:

ام اس در دوران بارداری فروکش می کند

متخصص مغز و اعصاب گفت: تحقیقات نشان داده که بیماری ام اس در دوران بارداری فروکش می کند و این بیماری، مانع بارداری نیست.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، دکتر امیررضا عظیمی  در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد اظهار کرد: تحقیقات نشان می دهد که وراثت در ام اس نقشی جزیی دارد و یک عامل محیطی ناشناخته در این زمینه موثر است و 3 درصد تنها امکان دارد که فرزند یک بیمار ام اس، به این بیماری مبتلا شود.

وی ادامه داد: بیشتر مبتلایان به ام اس خانم ها هستند و سه برابر مبتلایان به این بیماری در خانم ها بیشتر از آقایان است. ما امروز نگرانی ناتوانی آینده نیستیم و می توانیم بیماری ام اس را کنترل کنیم.

متخصص مغز و اعصاب  تصریح کرد:50 سال پیش بررسی کردند و دیدند که در بارداری بیماری ام اس فروکش می کند و سه ماه اول بعد از زایمان ریسک افزایش بیماری را داریم. در مجموع این موضوع در تحقیقات مشخص شد که بارداری در ام اس تاثیر منفی ندارد.

عظیمی ادامه داد: نگرانی ما 3 ماه پس از زایمان است و از طرفی مصرف داروها نیز در زمان بارداری اهمیت داشت. اگر خانم مبتلا به ام اس می خواهد باردار شود بهتر است یکسال پس از مصرف دارو اقدام به بارداری کند.

وی توضیح داد: برخی داروهای ام اس هم در دوران بارداری مجوز مصرف دارند پس نگرانی برای قطع دارو در دوران بارداری از بین رفته است. این داروها که مجوز مصرف دارند به جنین آسیبی نمی رساند و اگر یکسال به طور مدام داروی ام اس مصرف شده باشد نگرانی ها بابت سه ماه پس از بارداری کمتر است.

متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: اگر نوزاد از شیر مادر استفاده کند به فروکش کردن ام اس مادر کمک می کند. در شش ماه اول این شرایط حاکم است و پس از بارداری تا 6 ماه هم می توان دارو استفاده نکرد. امروز البته آمپول ها نیز در دوره شیردهی نیز مجوز دارد اما پس از شش ماه باید حتما دارو مصرف شود. در کسانی که درگیر ام اس شدید هستند باید بلافاصله پس از ام اس دارو شروع شود و این افراد ممکن است نتوانند شیر به فرزندان خود بدهند.

عظیمی گفت: باورهای غلطی داریم که می گویند باردار نشوی که فلج می شوی این باورها اشتباه است با مصرف داروها بارداری مشکلی ایجاد نمی کند. مشکل ما برای کسانی است که یکسال مدام دارو را پیش از بارداری مصرف نمی کنند و یا اینکه پس از زایمان براساس شدت بیماری، دارو را مصرف نمی کنند.

وی یادآور شد: براساس تحقیقات، خانم های مبتلا به ام اس که زایمان دارند نسبت به کسانی که زایمان ندارند شرایط بهتری در قبال این بیماری دارند و عاقبت بهتری در انتظار آنهاست. مراقبت بارداری برای خانم های مبتلا با ام اس و دیگر خانم ها فرقی ندارد و از نظر ما متخصص زنان در این باره می تواند درباره زایمان طبیعی یا غیرطبیعی نظر بدهد و مراقبت بارداری و نوع زایمان و تغذیه برای بیماران مبتلا به ام اس فرقی ندارد اما بیمار ام اس باید در آرامش دوران بارداری را طی کند. همچنین داروهای ام اس مشکلی را در پدر شدن ایجاد نمی کند.

لازم به ذکر است برنامه تلویزیونی "درانتهای الوند" شنبه تا چهارشنبه هر هفته به تهیه کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای مجید یحیایی، حامد مهربانی، غزاله کفاش طلب، فرشته علیپور و پدرام ابدان ساعت ۰۷:۰۰ صبح روی آنتن شبکه دوسیما می‌رود.

انتهای پیام //

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده