حبیب اسماعیلی:بازیگران ستاره مقطعی شدند/ آثار نمایشی به قهرمان سازی نیاز دارد

حبیب اسماعیلی تهیه کننده و بازیگر قدیمی و با سابقه سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری برنا به نکاتی درباره ی تاثیر بازیگران مطرح در فروش آثار نمایشی و ستاره سازی اشاره کرده است که در ذیل می خوانید.

حبیب اسماعیلی تهیه کننده و بازیگر سینما و تلویزیون که در آثاری چون "سرکوب"، "خرگیوش"، و... به عنوان تهیه کننده و در سریال "ولایت عشق"، فیلم "360 درجه و... به عنوان بازیگر حضور داشته است درخصوص تاثیر حضور بازیگران مطرح و ستاره در فروش آثار سینمایی به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: سال هاست که این مسئله ثابت شده است که فقط چهره یک بازیگر و استار نمی تواند تضمین کننده گیشه باشد بلکه باید همه عوامل در یک مسیر درست در حرکت باشند و اگر فیلم از همه لحاظ استاندارد و خوب باشد قطعا بازیگران چهره و حتی بازیگران خوبی که ستاره نیستند هم کمک کننده هستند. معمولا فیلم هایی که صرفا فقط بر اساس چهره های شناخته شده ساخته می شود، دارای فیلم نامه های ضعیف هستند و در نهایت هم فیلم اثر خوبی نخواهد شد و طبیعتا مورد استقبال مخاطب هم قرار نخواهد گرفت، شاید به دلیل حضور بازیگران مطرح در هفته های اول فروش خوبی داشته باشد اما بعد از آن افت خواهد کرد. اما اگر یک فیلم کارگردان و قصه ی خوب داشته باشد قطعا در کنار آن بازیگران ستاره و مطرح هم کمک کننده فروش هستند.

وی افزود: یک دسته ی دیگر هم داریم که فیلم، اثر خوبی است اما بازیگران چهره ندارد معمولا چنین فیلم هایی در پخش در هفته ای اول فروش خوبی نخواهند داشت اما بعد از آن تبلیعات دهان به دهان ناخودآگاه برای فیلم از طریق مخاطبان انجام می شود و اینگونه فروش آن بالا هم می رود. به طور مثال خیلی سال پیش اکبر عبدی هم زمان در دو فیلم بازی می کرد و او آن زمان بازیگر ستاره ای بود، یکی از آن فیلم ها فروش خوبی داشت و دیگری فروشش کمتر بود. بنابراین نمی توانیم بگوییم فقط حضور چهره ها باعث می شود گیشه فیلم و فروشش بالا برود، و طبیعتا اگر فیلمنامه، کاگردانی و... ضعیف باشد مخاطب از آن استقبال نخواهد کرد.

تهیه کننده فیلم "سرکوب درباره ی فاصله گرفتن سینما از ستاره سازی اظهار داشت: فکر نمی کنم سینما از ستاره سازی فاصله گرفته باشد اوایل انقلاب افراد زیادی تلاش کردند تا بازیگران، مطرح و ستاره نشوند اما این امر شدنی نیست چون این مسئله در تمام دنیا رواج دارد و همه ی جا در سینما و فیلم هایشان بازیگران ستاره دارند و گاهی مخاطب به دلیل حضور آن چهره ها به تماشای اثر می نشیند. اما به هر حال ما در قصه هایمان قهرمان نداریم و نیاز است که در فیلم هایی در ژانر های غیر طنز قهرمان داشته باشیم. دورانی در فیلم ها قهرمانان وجود داشتند اما درحال حاضر افرادی هستند که تلاش می کنند آثار نمایشی از این قهرمان سازی فاصله بگیرد. 

حبیب اسماعیلی درخصوص عوامل تبدیل کردن یک بازیگر به ستاره خاطر نشان کرد: در ابتدا توانایی های خود بازیگر مهم است و بعد چهره ی آن موثر است البته بازیگرانی هم داریم که به لحاظ چهره آنقدر جذابیت نداشته باشند اما به دلیل توانایی هایشان و قدرت انتخاب فیلم هایی که داشته اند در فیلم ها خود را ثابت کرده اند و مطرح هم شدند و مورد محبوبیت مردم قرار گرفتند.اما در کشور ما سوپر استارها دوران کوتاهی دارند و به دلیل اینکه در انتخاب فیلم هایشان دقت نمی کنند باعث می شود که در برهه ای از زمان از ستاره بودن فاصله بگیرند. در این چند سال بازیگرانی داشته ایم که ستاره شدند اما فقط مدت کوتاهی، بعد از آن بازیگران دیگر جای آن ها را گرفته اند اما با این حال بازیگران خوبی که در برابر این آفت از خود محافظت کرده اند مانند عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، خسرو شکیبایی، پرویز پرستویی و... داشته ایم.

انتهای پیام//

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده