رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

جام جهانی قطر فرصتی مغتنم برای معرفی تصویر شایسته ایران به جهانیان است

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در نخستین نشست کمیته هماهنگی حضور تیم‌های فرهنگی در جام جهانی قطر تأکید کرد: این رویداد جهانی فرصتی مغتنم برای معرفی تصویر شایسته ایران به جهانیان است.

به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین نشست کمیته هماهنگی حضور تیم‌های فرهنگی در جام جهانی قطر، پیش از ظهر امروز، سه‌شنبه (20 اردیبهشت‌ماه) به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ‌ و ارتباطات اسلامی، معاونین و مدیران این سازمان و دستگاه‌های فرهنگی در محل حوزه ریاست سازمان فرهنگ‌ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ‌ و ارتباطات اسلامی با اشاره به موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکیل کمیته هماهنگی عملیات فرهنگی میدانی قطر در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تصریح کرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای این منظور اهتمام ویژه ای قائل است و پیش نویس بسته اقدام فرهنگی در قطر را تدوین و برای جلب مشارکت دستگاه ها این کمیته را فعال کرده است. ایشان در ادامه با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم مبنی بر تعامل با کشورهای همسایه و اسلامی تصریح کرد: ما هم در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر همکاری و دوستی با کشورهای اسلامی به خصوص کشورهای همسایه تأکید داریم و لذا باید از فرصت همسایگی و برگزاری جام جهانی قطر برای معرفی فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی به جهانیان استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور با بیان نقش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تسهیل گر برای مشارکت‌ دستگاه‌های فرهنگی در جام جهانی قطر اظهار داشت: با توجه به اهمیت نقش ورزش در روابط بین کشورها به خصوص حضور در بحث المپیک و جام جهانی، در نظر گرفتیم تا به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی در ادامه، مطرح کرد: از این رو، لازم است برنامه عملیاتی زمان‌بندی شده هر دستگاه، مشخص و اجرایی شود و درصدد هستیم با همفکری یکدیگر این مهم را به سرانجام مطلوبی برسانیم.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور در تشریح اهتمام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به موضوع جام جهانی به این مطلب اشاره کردند که علاوه بر حضور رایزن فرهنگی قوی، این سازمان، یک فرد قوی و مسلط به فضای فرهنگی قطر را هم به عنوان نماینده ویژه سازمان در امور جام جهانی قطر انتخاب کرد. 

فرصت دیپلماسی فرهنگی در جام جهانی قطر

محمدرضا بهمنی، معاون توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست، با اشاره به برگزاری جام جهانی فوتبال به میزبانی قطر گفت: اگرچه تصویر نمایان این رویداد، تصویر ورزشی است، اما در نهان خود از ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و البته فرهنگی قابل توجه است. پدیده‌ای که فرصت بی‌نظیری برای مبادلات فرهنگی میان ملت‌ها را فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: به جهت حضور میدانی سازمان و فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه در قطر، به نوعی برای ایجاد پیوست فرهنگی بین دستگاه‌ها بر آن شدیم تا سلسله نشست‌هایی برای همفکری بیشتر با دستگاه‌های ذیربط برگزار کنیم و در این میان، بسته فرهنگی پیش بینی و تهیه کردیم. 

بهمنی افزود: به جهت امتداد مؤلفه فرهنگ در این فضا و با توجه به اینکه این دوره از جام جهانی در منطقه ما برگزار می‌شود، لذا به نوعی نیاز به پیوست فرهنگی حضور ایران در جام جهانی داریم. وی در ادامه سخنانش، معرفی فرهنگ و هنر ایران، تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی، ترویج اخلاق و میراث ورزشی ایرانی، پیوست رسانه و مدیریت روانی و معرفی میراث تمدنی و ظرفیت گردشگری ایران را از اهداف جمله اهداف این پیوست فرهنگی برشمرد.

ضرورت تمهید امکان خرید بلیط توسط علاقه مندان حضور در قطر

آقای دکتر کلهر، معاون فرهنگی وزارت ورزش نیز در این جلسه، با اشاره به این که ما در سه بازی که خواهیم داشت، امکان زیادی برای خرید بلیط ندارریم، در حالی که شرط ورود به قطر در در ایام جام جهانی، داشتن بلیط است، محدودیت های خرید بلیط توسط علاقه مندان را یک مسئله جدی دانست و بر اهمیت حل این مسئله توسط دستگاه های مسئول تاکید کرد.

وزارت امور خارجه، برای هرگونه تمهید برای اجرای برنامه های فرهنگی آمادگی دارد.

آقای دلخوش، معاون مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه نیز در این نشست با اشاره به این که برای هماهنگی بیشتر وزارت امور خارجه آمادگی دارد برای اجرایی شدن مصوبات این کمیته، برای هرگونه همکاری، آمادگی دارد. که البته باید به موقع از تصمیمات و هماهنگی این کمیته مطلع شویم.  

کانون ایرانگردی و جهانگردی، تلاش دارد حضور فرهنگی موثر در دوحه داشته باشد.

آقای ناصری، معاون کانون ایرانگردی و جهانگردی نیز با اشاره به تدارک ایجاد پاویون صنایع دستی و گردشگری در دوحه و نیز معرفی ایران به عنوان مقصد گردشگری، همچنین توسعه سایت ویزیت ایران در دستورکار مشترک این کانون و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است تا از این طریق زمینه حضور موثر فرهنگی در ایام جام جهانی فراهم شود.

تأمین فضای فیزیکی یکی از مهمترین الزامات حضور فرهنگی موثر است.

آقای شجاعی، نماینده وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز با اشاره به این که این وزارتخانه از مدتی قبل نسبت به رفع موانع حضور مردمی در این رویداد اقداماتی را تدارک کرده است اما از نظر ما مهمترین الزام برای تاثیرگذاری حضور میدانی، لازم است فضای فیزیکی مناسبی برای اجراهای فرهنگی در اختیار تیم های فرهنگی و هنری ایرانی قرار گیرد.

مخاطب اصلی ما در فعالیتهای فرهنگی ایام جام جهانی، غیرایرانیان حاضر در قطر خواهند بود.

آقای دیوسالار، مشاور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به این که هدف اصلی فعالیتهای فرهنگی در قطر، باید معرفی فرهنگ و هنر ایران به غیرایرانیان باشد، تصریح کرد از این منظر، احتمالا مسئله تدارک بلیط مانع جدی برای فعالیت فرهنگی موثر نخواهد بود. 

دیپلماسی هنر، کارویژه موثر در ایام جام جهانی میتواند باشد.

آقای افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی نیز در این نشست بر اهمیت حضور هنرمندان و گروه های هنری تأکید کرد. وی بر اهمیت هویت سازی در ساخت و اجرای برنامه های هنری و نیز تدارک اجراهای مشترک با هنرمندان سایر کشورها تأکید کرد.

شایان ذکر است، در پایان این نشست مقرر شد، طی جلسات بعدی ، نقش دستگاه ها فرهنگی و نیز کارویژه های قابل اجرا توسط موسسات بخش خصوصی تعیین و هماهنگی های لازم انجام شود. همجنین آقای دکتر هاشمی نماینده ویژه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در موضوع جام جهانی برای هماهنگی های لازم در دوحه اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام//

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده