مصاحبه هفته؛

علیرضا شریفی یزدی: با تشکیل یک مرجعیت رسمی و قانونی جامعه هنری سالم تری خواهیم داشت!

با جدی شدن جنبش می تو و افشاگری های زنان سینما درخصوص آزار و اذیت هایی که در محیط های کاریشان دچار شدند سازمان سینمایی نیز با تشکیل «شورای اخلاق حرفه‌ای سینما» برای بررسی این موضوع اقدامی جدی صورت داد به همین بهانه با چندی از جامعه شناسان پژوهشگران آسیب های اجتماعی این موضوع را مورد بررسی قرار داده ایم که در ذیل آن را می خوانید.

علیرضا شریفی یزدی جامعه‌شناس و روان‌شناس اجتماعی درخصوص جنبش زنان سینما علیه آزار و اذیت ها و تعرضات جنسی به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: این مسئله اگر به صورت کلی و عمومی مطرح شود می تواند به عنوان یک نظارت اجتماعی باشد اما به شرط آن که فحشاء نباشد و به این مسئله کمک کند تا مردانی که از موقعیت و جایگاهشان در مقابل دختران و زنان سوءاستفاده می کنند را تحت فشار قرار داد اما من اعتقادم بر این است که به جای اینکه چنین مواردی را عمومی و صرفا به یک موج تبدیل کنیم می توان با رعایت شأن و آبرو از طرق قانون اقدام کرد به دلیل اینکه همه ی ما می دانیم چنین موج هایی به سرعت فروکش می کند و وقتی یک مسئله ای عمومی می شود همه ی افراد ضرر می کنند، به هر حال سینمای ایران آدم های درستکار و افراد به ذات هنرمند بسیار زیاد دارد.

وی افزود: وقتی چنین مسئله ای را به صورت کلی مطرح می‌کنیم ممکن است نگاه عمومی را نسبت به موضوع تغییر دهد. بسیاری از خانواده ها در جریان این افکار عمومی قرار می گیرند و به دلیل تعصبات و این نگاه غلط مانع از فعالیت های فرزندانشان در آن حوزه می شوند و این مسئله باعث می شود اگر آن فرد می توانست تبدیل به یک هنرمند بزرگ شود حالا جلوی پیشرفتش گرفته شده است. بنابراین عقیده ام این است که چنین موج هایی ضمن اینکه در کوتاه مدت می تواند اثرات مثبت در پی داشته باشد اما در بلند مدت به ضرر تمام می شود.

یزدی اظهار داشت: این ضرری که می گویم دو جه دارد؛ در وهله اول بانوان مورد اتهام قرار می گیرند گویی که به درخواست افرادی که آزار و اذیت می رسانند پاسخ مثبت داده اند و از بعد دیگر هم بسیاری از مردهایی که در سینما با شرف و با اخلاق هستند زیر سوال می روند و پیامد های خانوادگی برای آنها دارد و حداقل تشکیکی در دل اعضای خانواده و همسران آنها و دیگر آحاد جامعه ایجاد می‌کند. درست ترین اقدام این است که با تشکیل یک مرجعیت رسمی و قانونی که حافظ منافع همه افراد است و از رسانه ای شدن چنین مسائلی جلوگیری می کند و در کنار آن به مسئله رسیدگی هم می کند دایر شود تا هرکس بتواند به راحتی به آن جا مراجعه کرده تا انشالله جامعه هنری سالم تری داشته باشیم. بخش بزرگی از جامعه هنری ما سالم و اخلاقی است و با رسانه ای کردن چنین مسائلی آن بخش ها را هم زیر سوال خواهیم برد. از نظرم کسانی چنین وارد سینما و هنر می شوند اگر استعداد و ذات هنر را نداشته باشند ماندگار نخواهند بود بنابراین این چنین موج هایی نه زیاد اثر گذار می دانم و نه می پسندم،چنین اتفاقاتی باید از راه درست و قانونی رسیدگی شود.

این جامعه شناس درخصوص آزار و اذیت ها نسبت به مردان و پسران و وجه دیگر ماجرا خاطر نشان کرد: از این بعد هم این مسئله قابل بررسی است. گاهی خانم ها هم به دلیل اینکه به خواسته هایشان نمی رسند متاسفانه از ابزار های غیراخلاقی و حتی تبلیغات منفی علیه آن شخص استفاده می کنند. اما در همه جای دنیا در آمار های ثبت شده آزار هایی که بانوان درگیرش می شوند بیشتر از مردان است، این به این معنا نیست که نباید درخصوص آزار های جنسی که آقایان دچارش می شوند رسیدگی کرد فقط به دلیل اینکه نسبت آزار ها به خانم ها بیشتر است حساسیت هم در آن حوزه بیشتر است. و تا جایی که می دانم آمار نسبت 96 به 4 است یعنی فقط 4 درصد از مردان تحت آزار قرار می گیرند درحالی که خانم ها 96 درصد تحت آزار قرار می گیرند پس طبیعی است که حساسیت روی این مسئله باشد و روی خانم ها تاکید بیشتری شود. 

این روانشناس اجتماعی درپایان گفت: البته بسیاری از مردان هم به دلیل فشار های اجتماعی و حفظ آبرو چنین آزار هایی را گزارش نمی کنند و به همین علت هم درصد آن ها پایین تر از چیزی که هست می آید.

انتهای پیام//

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده