گزارش هفته؛

این یک بدهکاری تاریخی است!

در میان ژانرهای مرسوم فیلمسازی تولید آثار تاریخی با مخاطبان بسیاری مواجه است و معمولا در تمام دنیا بررسی تولیدات نمایشی نشان می‌دهد که این ژانر جزو گونه‌های حساس فیلمسازی محسوب می‌شود چرا که به لحاظ پروداکشن و تولید، مسیری متفاوت با دیگر تولیدات نمایشی را طی می‌کند. در کشور ما و در ژانرهای تاریخی، گونه‌ای دیگر نیز وجود دارد که به تاریخ اسلام می‌پردازد و با توجه به اعتقادات، توجه دینی و مذهبی مخاطبان گونه مذهبی نیز به انواع ژانرها در مناسبت‌های مختلف اضافه می‌شود. معمولا در ماه محرم و صفر رسانه رنگ و لعاب عزا به خود می‌گیرد و طبیعی است که در حوزه سریال‌سازی نیز مدیران تلویزیون بایستی به فکر ساخت سریال در این قالب باشند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ با توجه به تقویم مشخص مناسبت‌های مذهبی طبیعی است که مخاطب می‌تواند این توقع را داشته باشد سریال تکراری در محرم نبیند اما شرایط اقتصادی تلویزیون طوری نیست که بتواند برای تمام مناسبت‌های خود در طول سال سریال به روز بسازد. به همین دلیل در سال‌های اخیر شاهد پخش تکراری بسیاری از سریال‌های تلویزیونی مناسبتی به خصوص مذهبی بودیم که برای چندین بار در کنداکتور پخش قرار گرفتند. موضوعی که در گزارشی مفصل با حضور کارشناسان مختلف آن را بررسی کردیم.

مهران‌ مهام: کاش باران عشق را دوباره تلویزیون پخش کند/اگر طرح خوبی نداریم همان بهتر کاری ساخته نشود

اگرچه تولیدات کمدی بسیاری از مناسبت‌های رسانه ملی در سریال‎های اخیر در کارنامه مهران‌ مهام دیده می‌شود اما فراموش نکنیم که او اولین بار در مقام تهیه‌کننده تولید ملودرام‌های هرشبی را با سریال نرگس و سیروس مقدم کلید زد. او که در کارنامه‌اش ساخت آثار مناسبتی مذهبی مانند باران عشق دیده می‌شود در خصوص ساخت مجموعه‌های تاریخی-مذهبی در رسانه ملی به نکات مهمی اشاره کرد که از نظر می‌گذرانید.

مهران مهام تهیه‌کننده و نویسنده سینما و تلویزیون در پاسخ به این سوال که چرا در تولیدات کارهای مذهبی به ویژه ماه محرم موفق عمل نکرده‌ایم و مشخصا کنداکتور ما خالی است به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا گفت: حقیقتا دقیق نمی‌دانم، همه‌ی حرف‌هایم براساس حدس و گمان است اما ممکن است ایده و  تیم خوبی گیر نیامده باشد. من معتقدم اگر طرح خوبی نداریم همان بهتر که کاری ساخته نشود. برای مثال ما به داروخانه می‌رویم تا یک قرص مسکن بخریم‌، بعد فروشنده به ما می‌گوید که آن قرص را ندارد بنابراین ما مجبور می‌شویم به دم دستی‌ترین و ضعیف‌ترین مسکن راضی شویم. در حوزه رسانه هم متاسفانه به همین شکل شده است.

تهیه‌کننده سریال «دلنوازان» اضافه کرد: اساسا برای ساخت اثر با مضمون‌های مناسبتی و مهم یا باید کاری خوب و درجه‌یک ساخته شود یا بهتر است کاری انجام نشود چون اگر درست ادا نشود از سوی دیگر ضربه خواهیم خورد.

او در خصوص ساخت سریال‌های پربیننده‌ مانند «شب دهم» که در گذشته شاهد آن بودیم ادامه داد: سریال «شب دهم» ساخته حسن فتحی کار ماندگاری بود. به یاد می‌آورم که من هم همان سال سریال «باران عشق» را ساختم و مورد تقدیر قرار گرفتم. آن کار حالت اپیزودی داشت و نشان می‌داد که با برنده شدن بلیت کربلا زندگی یک خانواده متحول می‌شود. این طرح هنوزم دوست داشتنی است. من اگر جای رسانه بودم حداقل «باران عشق» را در کنداکتور می‌گذاشتم. خودم خیلی آن کار را دوست داشتم.

مهام عنوان کرد: من حرفم این است که روی این مضامین باید کار شود. شاید باید از نویسندگان و تهیه‌کننده‌ها هم درخواست کنیم تا کارهای خوبشان را به ما پیشنهاد کنند. از آنجایی که این موضوعات با اعتقادات مردم گره می‌خورد باید تغییر و تحولی در مخاطب ایجاد کند واگر نه ساخت آن بیهوده است.

تهیه‌کننده سریال «متهم گریخت» در آخر اضافه کرد: البته باید به این موضوع هم اشاره شود که متاسفانه تیم‌های خوب سازمان از آن‌ها جدا شده‌اند و عده‌ای مانند حسن فتحی که قبلا «شب دهم» را داشت حالا با «جیران» در پلتفرم‌ها فعالیت می‌کنند. بنابراین ممکن است دست تلویزیون از ساخت و پخش کارهای مناسب کوتاه باشد. درکل امیدوارم که طرح‌های خوبی داشته باشیم و با کارگردان‌های جوان شروع به کار کنیم.

بهروز مفید از سریال شب دهم و برگ برنده سریال‌های مذهبی می‌گوید!

«بهروز مفید» را معمولا با تهیه آثار مختلف در ژانر اجتماعی می‌شناسیم. شاید نکته مهم در کارنامه این تهیه‌کننده با سابقه تلویزیون توجه ویژه‌اش به فیلمنامه و به خصوص گروه بازیگران باشد که معمولا دلیل اصلی موفقیت او محسوب می‌شود. مفید در خصوص ویژگی‌های تولید آثار نمایشی در ژانر تاریخی به نکته مهمی در خصوص زمان اشاه کرد و اعتقاد داشت نکته اصلی در موفقت آثار تاریخی برای ساخت یک اثر ماندگار مانند «شب دهم» زمان تولید مناسب است.

بهروز مفید تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون در پاسخ به این سوال که چرا در تولیدات کارهای مذهبی به ویژه ماه محرم موفق عمل نکرده‌ایم و مشخصا کنداکتور ما خالی است به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا گفت: به طور طبیعی برای این ایام باید از قبل برنامه‌ریزی‌هایی صورت بگیرد. متاسفانه تلویزیون این روزها ضعیف عمل می‌کند و کارگردان‌های ما هم گرایششان به سمت ساخت کارهای شبکه نمایش خانگی رفته است. شاید به دلیل تغییر مدیریت‌ها برنامه‌ریزی‌هایی که باید برای ایام نوروز، ماه رمضان و محرم انجام بشود با تاخیر پیش می‌روند و همین مسئله موجب شده تا ما زمان را از دست بدهیم. حقیقتا برای تولید یک کار آبرومند ما نیاز به زمان داریم.

تهیه‌کننده سریال «یک وجب خاک» در ادامه اضافه کرد: سازمان باید این مسئله را جدی بگیرد و از نیروهای خوبی که در گذشته داشته استفاده‌ بهینه کند. قبول دارم که رقابت‌ها شرایط را سخت کرده است. از آنجایی که صداوسیما از تولیدات بسیاری برخوردار است شاید نتواند پا به پای برنامه‌های شبکه نمایش خانگی جلو بیاید بنابراین این مشکلات باید با درایت تمام حل شوند.

بهروز مفید

مفید در خصوص ساخت سریال‌های پربیننده‌ مانند «شب دهم» که در گذشته شاهد آن بودیم ادامه داد: این موضوع را در نظر بگیریم که کارهایی مانند «شب دهم» در یک فرصت تولیدی مناسب اتفاق افتاده‌اند. ما باید با فرصت مناسب‌تر و سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در این زمینه به سمت ساخت کارهایی بهینه برویم‌. به نظرم از این لحاظ آنتن ما مقداری ضعیف است، به هرحال امیدوارم که سازمان از این حالت روزمرگی خارج شود.

عباس نعمتی

عباس نعمتی نویسنده سریال‌های بوی باران، نیاز، نون و ریحون، اولین شب آرامش و... معتقد است: آیا مناسبت محرم مثل رمضان است که‌ مردم به دلیل‌ روزه پای تلویزیون و در خانه نشسته‌اند یا جنس محرم اینجور است که مردم بیرون بروند و در هیئات و دسته‌ها حضور پیدا کنند؟ آیا بهتر است سریال محرمی ده روز اول پخش شود یا بعد عاشورا که هیئت‌ها تمام می‌شود و مردم در خانه‌ها مستقر می‌شوند؟ اگر این قاعده 5why را تا آخر برویم سوالات متعددی پیش می‌آید و جواب‌هایی می‌دهیم که براساس آن می‌شود سیاست‌های دقیق‌تر و درست‌تر و موثرتری را تنظیم کنیم.

عباس نعمتی نویسنده و فیلمنامه‌نویس سریال‌های مختلفی است، از جمله اولین شب آرامش، تاصبح، سرپرست شاید برای شما اتفاق بیفتد، گمشده و تکیه برباد است. نعمتی درباره لزوم ساخت سریال مناسبتی برای ماه محرم به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا گفت: سوال من استفاهمی‌‌انکاری نیست. ولی این مسئله که انقدر بدیهی فرض شده، که لازم است تلویزیون سریال ماه محرم داشته باشد برچه مبناست؟ اگر از قاعده 5why استفاده کنیم باید از خودمان بپرسیم: چرا فکر می‌کنیم لازم است تلویزیون برنامه یا سریال محرمی داشته باشد؟ مثلاً پاسخ می‌دهیم به دلیل نیاز مخاطب. باز باید این سوال را از خود بپرسیم چرا مخاطب نیاز داردسریال محرمی ببیند؟ می‌تواند پاسخ این باشد، برای اینکه هویت دینی‌اش تقویت شود. باز باید پرسید آیا برای تقویت هویت دینی بهترین راه ساخت سریال و برنامه در ماه محرم است یا باید در طول سال سریال و برنامه‌های خوب دینی داشت، چون محرم مردم خودشان برای تقویت هویت دینی‌شان هیئت و عزاداری می‌روند.

این نویسنده با سابقه تلویزیون ادامه می‌دهد: برای مثال سریال مختارنامه سال‌هاست که در ماه محرم پخش می‌شود مگر این سریال مناسبتی محرم بوده است؟ یک سریال الف ویژه با پخش هفتگی در روزهای جمعه بوده است. سوال دیگر  آیا هویت ملی با ساخت سریال و برنامه تقویت می‌شود یا راه‌های بهتری مثل تشویق رسانه به حضور در هیئت‌ها، سخنرانی‌ها و اقامه عزای اباعبدالله موثرتر است یا اینکه در محرم سریال ساخته شود و مردم را پای تلویزیون میخکوب کنیم و نیاز معنوی‌شان به عزاداری برطرف شود، آن مشارکت فعال در عزاداری و تاثیر سینه به سینه و نفس به نفس ضعیف نمی‌ شود؟

نعمتی با طرح سوالی ادامه می‌دهد؛ آیا مناسبت محرم مثل رمضان است که‌ مردم به دلیل‌ روزه پای تلویزیون و در خانه نشسته‌اند یا جنس محرم اینجور است که مردم بیرون بروند و در هیئات و دسته‌ها حضور پیدا کنند؟ آیا بهتر است سریال محرمی ده روز اول پخش شود یا بعد عاشورا که هیئت‌ها تمام می‌شود و مردم در خانه‌ها مستقر می‌شوند؟ اگر این قاعده 5why را تا آخر برویم سوالات متعددی پیش می‌آید و جواب‌هایی می‌دهیم که براساس آن می‌شود سیاست‌های دقیق‌تر و درست‌تر و موثرتری را تنظیم کنیم.

 وی می‌گوید: من می‌توانم همین الان ادله‌ای به نفع یا ضرر این سوالات که عرض کردم بدهم. ولی راهش این است این سوالات و سوالات دیگری که تامل کنیم به ذهن می‌آید لیست شود و روی کاغذ و نه حافظه سود و زیان‌هایش نوشته شود و تصمیم‌گیری شود. در آن صورت ممکن است در ایام کرونا که مردم در خانه حضور دارند  لازم باشد حتماً تلویزیون چند سریال محرمی داشته باشد و بعد کرونا در محرم بیشتر باید تشویق کند در هیئت‌ها و دسته‌ها حضور پیدا کنند و اگر سریالی لازم است رویکرد، هدف، مخاطب، حرف و سخن واضح و مستدل (نه مبهم و مجمل) علمی و روشمند (نه ذوقی و لیست کردن آرزوها )مشخص گردد.

نویسنده سریال اولین شب آرامش می‌گوید: اگر  روشمند‌ و علمی با این مسائل برخورد کنیم و پاسخ دهیم در این صورت فرض‌هایی که خیلی در ابتدا بدیهی انگاشته میگشود ممکن است در باز تعریف( redufinition) متفاوت یا  وضوحش بیشتر شود. در یک حرف کلان‌تر رسانه نیازمند دیزاین ( Design) و رویکرد خلاقانه حل مسئله است و لازم است از مدل‌های دیزان متدولوژی بهره ببرد، مثلاً یکی از این مدل‌ها، مدل پیشنهادی شورای طراحی انگلستان به نام daubel diamond است که تا رسیدن به redufinition وباز تعریف مسئله باید مراحل کشف(نه صرفاً فهمیدن مسئله) جمع‌آوری دیتا، بینش‌دهی و معنا‌دهی (Insight) به این دیتاها رخ دهد.

اینجوری از اثر دانیگ_ کروگر و سوگیری شناختی‌ای که افراد توانایی‌ و دانش‌شان را  بسیار بیش از اندازهٔ واقعی ارزیابی می‌کنند، فاصله می‌گیریم و در همان ابتدا سوال را قطعی نمی‌پنداریم و شروع نمی کنیم راه حل دادن.

در این صورت ممکن است در یک دیزاین و آرایش رسانه‌ای،  سریال محرمی حتما برای تلویزیون  لازم باشد و در یک دیزاین دیگر خیر.

نعمتی در پایان گفت: مهم این است محرم برای مخاطب تبدیل به یک تجربه (experience) بشود. برای آن تجربه تلویزیون(رسانه) نیازمند یک داستان مشترک میان خودش و مخاطب با موضوع محرم و خلق معنای مدنظر در این داستان است. در حقیقت داستانِ رسانه و مخاطب برای تجربه مشترکی در محرم، نه یک داستان و سریال که از یکی ازشبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود.

خبرنگار: تبسم کشاورز

انتهای پیام/

 

وبگردی

  نظر شما

  • ناشناس

   مختارنامه بجز صحنه های فوق العاده اش از کربلا که عالی بودند - بقیه اش تعریف و تمجید از کسی بود که در شیعه انشعاب ایجاد کرد و ادعای غیبگویی و پیامبری داشت و به جای امام رسمی شیعه، محمدبن حنفیه را امام می دانست و بنیانگزار کیسانیه بود !حالا چرا یک کشور اثنی عشری باید مبلغ کیسانیه باشد لطفا مسئولین فرهنگی ، صدا و سیما و حوزه و سازمان تبلیغات و ... جوابگو باشند

  پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار فرهنگ و هنر

  اخبار برگزیده