از ایستگاه هفت آبادان تا عملیات مرصاد

از ایستگاه هفت آبادان تا عملیات مرصاد

برنامه «داستان یک کتاب» این هفته جمعه ۱۸ شهریور ساعت ۲۳:۳۰ به معرفی کتاب رومی روم به قلم حسین زحمتکش اختصاص دارد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ کتاب رمان «رومی روم»، به قلم حسین زحمتکش زنجانی که به همت شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده این هفته در برنامه «داستان یک کتاب» رادیو فرهنگ معرفی می‌شود.

داستان «رومی روم» مربوط به شخصیت حاج ارسلان، رزمنده دوران دفاع مقدس است که از اول تا آخر جنگ (از ایستگاه هفت آبادان تا عملیات مرصاد) در صحنه نبرد حضور داشته است. او در اواخر دهه نود (سال ۱۳۹۸) شصت و چند سال سن دارد و تصمیم می‌گیرد برای برآورده‌کردن نذرش، عازم راهپیمایی اربعین شود. از دیگر سو، کهنه‌سربازی عراقی به اسم برزان الخزرجی، از رزمندگان رژیم بعث عراق که اکنون توبه کرده و به خدمت زوار امام حسین(ع) درآمده، شخصیت محوری دوم کتاب است. زندگی این‌ها به‌نوعی در واپسین روزهای جنگ با هم تلاقی پیدا می‌کند.

کتاب رومیِ روم، ماجرایی درهم‌تنیده است از دو شخصیت ایرانی و عراقی که وجه اشتراک‌شان، حضور در بزرگترین جنگ کلاسیک تاریخ معاصر است؛ جنگی که البته با پیروزی جبهۀ حق به پایان رسید و ثمرات آن نیز تا اکنون ادامه دارد و با توجه به رابطۀ برادرانۀ مردمان ایران و عراق که که مناسبات مذهبی، فرهنگی و سیاسی نزدیکی با هم دارند، دنیا به چیزی جز این نمی‌تواند شهادت بدهد.

کتاب «رومی روم» غیر از دفاع مقدس، گریزی هم به برخی اتفاقات زمانۀ حال می‌زند؛ به‌ویژه داعش، که سهمی انکارناپذیر به جهت اهمیت در داستان دارد. وقتی از ایران و عراق سخن می‌گوییم و قرار است تاریخی به پهنۀ چهل سال را روایت کنیم.

کتاب رومی روم، نوشتۀ حسین زحمتکش زنجانی، در ۲۸۶ صفحه و توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل روانۀ بازار شده‌است.

برنامه« داستان یک کتاب» را جمعه ها ساعت۲۳:۳۰ روی موج افرام‌ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده