دستمزد میلیاردی بازیگران بلای جان تهیه کنندگان

دستمزد میلیاردی بازیگران بلای جان تهیه کنندگان

یادداشت: مجتبی احمدی – دبیر گروه فرهنگ و هنر – خبرگزاری برنا

اخیرا تعدادی از تهیه کنندگان و کارگردانان در خصوص دستمزد بازیگران در سینما گلایه هایی داشتند که این مسئله از چند منظر قابل بررسی است و می‌توان ابعاد مثبت و منفی این ماجرا را با تاثیری که بازیگران به عنوان ویترین در موفقیت یک فیلم سینمایی یا یک سریال در شبکه نمایش خانگی و حتی در یک سریال تلویزیونی دارند بررسی کرد.

با طرح این سوال که آیا حضور یک بازیگر می تواند در موفقیت های اقتصادی یک فیلم سینمایی تاثیرگذار باشد یا عاملی موثر بر دیده شدن یک سریال در انواع پلتفرم ها باشد به این نتیجه می رسیم که بله، تعدادی از بازیگران می توانند برگ برنده فیلم سینمایی و سریال شبکه نمایش خانگی باشند اما مگر چند بازیگر این توان را دارند که یک فیلم سینمایی را در گیشه به عددی متناسب با دستمزد درخواستی شان برسانند؟

دستمزدهای سه تا پنج میلیاردی برای فیلمی که کمتر از 5 میلیارد می فروشد در واقع ظلمی است که برخی از تهیه کنندگان و سرمایه گذاران ناکاربلد  سینما، به اقتصاد سینما و به خصوص به هنر بازیگری در سینما روا می دارند تا به اهداف دیگری جز تعالی سینما دست پیدا کنند.

وقتی که بازیگری بعد از یک موفقیت نصفه و نیمه درخواست دستمزد یک میلیاردی از کارگردانی دارد یا بازیگری بعد از موفقیت در یک سریال مناسبتی برای هر ماه دستمزدی 500 میلیون تومانی طلب می کند و با کمی چانه زنی های مرسوم این قرارداد منعقد می شود باید گفت یک جای کار می لنگد.

در گپ و گفتی که با تهیه کنندگان مختلف داشته ایم به این نکته می رسیم که پرداخت دستمزدهای هنگفت به برخی از بازیگران نه تنها زمام امور را از دست  تهیه کننده خارج می کند که روی کار دیگر عوامل یک پروژه نیز تاثیرگذار است.

امروز سینما یک بیزینس محسوب می شود و هر بیزینس قواعد خودش را دارد. هر بازیگر می تواند دستمزد مد نظر خودش را اعلام کند و انتخاب بودن یا نبودن آن هنرمند بر عهده تهیه کننده و در برخی از مواقع کارگردان پروژه است. در این شرایط باید پیگیر آن شویم که چرا یک بازیگر می تواند به دستمزدی میلیاردی فکر کند. در حالیکه حضور او در موفقیت فیلم آنقدرها هم  تاثیرگذار نیست .

بارها شاهد این بوده ایم که بازیگران با توجه به جایگاه شان می توانند با یک اثر هنری شریک شوند و با این اوصاف در باخت و برد اثر شریک هستند و این گونه نیست که بیش از 70 درصد هزینه های یک پروژه به بازیگران تعلق گیرد  و بیش از نیمی از این  70 درصد تنها دستمزد یک بازیگر باشد و مابقی عوامل از کارگردان و تهیه کننده و تیم تولید گرفته تا عوامل پسا تولید تنها 30 درصد از هزینه های یک پروژه را به عنوان دستمزد دریافت کنند و در نهایت اثر با شکست در گیشه مواجه شود بدیهی است که این انتخاب و تصمیم نه حرفه ای است و نه عاقلانه!

اخیرا شاهد این بوده ایم که برخی از مدیران تولید و برخی از دستیاران در برخی موارد سرمایه گذاران در این بی نظمی پرداخت نقش دارند و در واقع قواعد دیگری در پرداخت دستمزد بازیگران موثر است. اما این مسئله همه ماجرا نیست چرا که امروز نه تنها تهیه کنندگان سینما و پلتفرم های شبکه نمایش خانگی که مدیران رسانه ملی نیز روی بحث دستمزد بازیگران ستاره اشراف کامل دارند و بابت بازیگران گاه معمولی اعداد و رقم هایی عجیب و غریب مصوب می کنند.

بازیگری که با سابقه دو سریال ،  امروز با دستمزدی میلیاردی پای برگه قرارداد را امضاء می کند طبیعی است که با یک ماه جا به جا شدن تاریخ تولید می تواند تهیه کننده را ورشکست و بدهکار نماید. در واقع می توان گفت دستمزد میلیاردی برخی از بازیگران امروزه روی کیفیت آثار نیز تاثیرگذار بوده است.

گروه تولید و تیم تهیه در این شرایط مجبور هستند با سرعت بالا و آفیش های مطول کار را پیش ببرند که از زمان مد نظر بازیگران گران خارج نشوند و طبیعتا این مسئله کار همه گروه را می تواند دچار نقاط ضعف بیشتر نماید.

اخیرا تهیه کننده سریالی از حذف تعدادی سکانس های کارش به همین دلیل صحبت می کرد که این مسئله او را با نویسندگان پروژه درگیر کرده  و تهیه کننده دیگری از حذف نقش اصلی سریالش به دلیل عدم توانایی در پرداخت قسط مضاعف برای ماه جدید خبر داد.

این در حالی است که کمتر بازیگری قبول می کند در چنین شرایطی روزهای اضافی از قراردادش را سر صحنه حاضر شود در این شرایط با توجه به برآورد مشخص هزینه های یک پروژه کار دچار خلل می شود .

کارگردان مطرحی در این باره می گوید: گاهی اوقات ترجیح می دهم با یک بازیگر کار بلد تئاتری کار کنم و روی بازی او وقت بگذارم ولی به سراغ بازیگرانی که حضورشان پروژه را دچار استرس و اضطراب می کند نروم.

مدیران تولید در این باره نظرات جالبی دارند و می گویند بازیگران گران روی بحث برنامه ریزی تولید و حتی انتخاب لوکیشن ها نیز موثر هستند و در این باره مدیر تولیدی با سابقه سی ساله می گوید: از دستمزد هنگفت و میلیاردی آقای بازیگر که عبور کنیم به نکته جدیدی می رسیم که برخی از آنان حتی در انتخاب پارتنر مقابلشان نیز نظر دارند و گاهی حتی پروژه را زیر بار مالی نظراتی می برند که شاید کارگردان به آن نگاهی متفاوت دارد.

در پایان باید گفت دستمزد بازیگران به یک ساماندهی قابل احترام نیاز دارد که می بایست با دقت عمل خانواده سینما و قانونمند کردن آن رخ دهد.

پرواضح است بازیگرانی که می توانند بار یک اثر را در سریال تلویزیونی به دوش بکشند و یا در دیده شدن سریالی در شبکه نمایش خانگی یا فیلمی روی پرده سینما موثر واقع شوند دستمزدی چند برابر دارند اما بازیگرانی که تنها از طریق بار روانی شبکه های اجتماعی یا مصاحبه های مرسوم به دنبال جایگاه اجتماعی و هنری هستند نباید عاملی برای فلج شدن تولید آثار نمایشی و صدمه بر بدنه سینما و تلویزیون و ... باشند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده