جسارت فیلم کوتاه الگویی برای فیلمسازان بلند

جسارت فیلم کوتاه الگویی برای فیلمسازان بلند

یادداشت: مجتبی احمدی - دبیر گروه فرهنگ و هنر – خبرگزاری برنا

شاید در نگاه اول بسیاری معتقد باشند فیلم کوتاه محصول تلاش یک فیلمساز آماتور است که تصمیم دارد به این عرصه ورود کند و بعد از کسب تجربه وارد دنیای فیلمسازی شود اما واقعیت طور دیگری است.

فیلم کوتاه با تعاریف استاندارد خود اتفاقی کاملا حرفه ای و تخصصی است که جدا از کمیت در زمان و کیفیت کار کارگردان باید به نکات مهمی چون توانایی فیلمسازدر مدیریت کردن محتوا و انتقال پیام در مدت زمان کوتاه تر توجه کرد.

شاید در تفاوت فیلم کوتاه و بلند نکاتی چون نداشتن تعلیق های پررنگ، کشمکش های  میان کاراکترها انواع تحول برای شخصیت ها و حتی کم تاثیر بودن نقش دیالوگ ها در فیلم های کوتاه اشاره داشت اما نباید نادیده گرفت که فیلم کوتاه در واقع همه ویژگی های یک فیلم کامل را دارد اما در محدودیتی مشخص و معین،  سازنده باید هر آنچه را که در پیامش گاه فارغ از تعاریف کلاسیک و گاه با نگاهی موجز تر وجود دارد، منتقل کند.

این روزها جشنواره فیلم کوتاه فرصتی است تا سینمای ایران با کارگردانانی جسور ، کاربلد، پر حرف و البته متخصص در تکنیک آشنا شود که هر کدام در سبک و سیاق خود حرف های مهمی برای گفتن دارند.

اگرچه برخی با کج سلیقگی به دنبال این بودند که جشنواره فیلم کوتاه با خلل مواجه شود اما با تلاش مسئولین این جشنواره ، فستیوال فیلم کوتاه با قدرت استقبال شد و حتی مورد حمایت بزرگان خانواده سینما قرار گرفت و جالب تر اینکه توانست نظر مخاطب عام و خاص را به خود جلب کند.

نکته مهمی که امسال در جشنواره فیلم کوتاه محسوس بود توجه فیلمسازان به تکنیک در فیلمسازی و البته انتخاب سوژه های جذاب و بکر با جسارت خاص بود که برای جشنواره یک اتفاق مهم محسوب می شود.

در جشنواره امسال فیلمسازان قواعد را شکستند و برای رسیدن به استانداردهای بین المللی فیلم کوتاه به سراغ کارگردانی های خارق العاده ای رفتند که روی هر فیلم می توان مدتها بحث و گفتگو کرد .

جشنواره به لحاظ کیفی و البته کمی دارای سر و شکل قابل توجه ای بود و البته در اجرا نیز توانست نمره قبولی بگیرد و از همه مهمتر اینکه خانواده سینما در حمایت از این جشنواره در روزهای شیطنت برخی به خوبی پرچم این اتفاق مهم هنری را که فرصتی برای انعکاس زحمات هنرمندان جوان ونوجوان کار بلد بود بالا بردند و حمایتی قابل تحسین را در اتفاق سینمایی اخیر شاهد بودیم.

جشنواره فیلم کوتاه فرصتی است تا کم کم بتوانیم نیروهای کار بلد جدیدی را با تفکرات نو در فیلمسازی و جسور در انتخاب سوژه و سبک و سیاق کارگردانی به سینمای امروز تزریق کنیم.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده