مروری بر جشنواره چهل‌ویکم فیلم فجر؛

تهیه‌کننده «چرا گریه نمی‌کنی؟»: در همه جای دنیا اختلاف سلیقه وجود دارد

تهیه‌کننده «چرا گریه نمی‌کنی؟»: در همه جای دنیا اختلاف سلیقه وجود دارد

سیدرضا محقق تهیه‌کننده فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟» می‌گوید با پیشنهاد باران کوثری این اثر را ساخته است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ سیدرضا محقق تهیه کننده فیلم سینمایی «چرا گریه نمی‌کنی؟» درباره‌ی شرایط ساخت این فیلم گفت: مشغول تهیه فیلم «شهر خاموش» بودم که باران کوثری پیشنهاد ساخت این فیلم را داد؛ با کارگردان قرار گذاشتیم و قرار شد فکر کنم. این که وارد جهان فردی شویم، سخت است اما قصه برایم جذابیت داشت، پس عزم خودم را برای تولید این فیلم جزم کردم.

این تهیه کننده سینمای در پاسخ به این سوال که اسم فیلم داستان آن را اسپویل نمی‌کند؟ گفت: باید یکسری از سؤالات از کارگردان پرسیده شود. پیشنهاد دادم که اسم فیلم عوض شود ولی او خواست همین اسم باشد و من چون دست کارگردان را باز می‌گذارم و می‌گویم آنچه دوست داری را انجام بده، نظر ایشان را پذیرفتم.

وی در پاسخ به حواشی مبنی بر اینکه برای ساخت آثارش از رانت استفاده کرده است، گفت: حرف‌های زیادی شنیده‌ام که می گویند از رانت استفاده کردید! اگر می‌خواهید با من دشمنی کنید شرافتمندانه دشمنی کنید. فیلم هایی که قبلا ساختم پول تولیدشان ۴۰۰ میلیون تومان نشده این چه رانتی است؟ اگر کسی می‌خواهد در سینمای مستقل و خصوصی کار کند چون مخالف نظر شماست باید برای آن شائبه ایجاد کنید؟ زمانی که سینمای هنر و تجربه همراه برادرم با خون دل دنبال کردم شما کجا بودید؟ من به راس وصل هستم اما وصل به خدا هستم.

محقق با بیان اینکه در این مدت هجمه های زیادی به من وارد شد، ادامه داد: امسال به لطف خدا سه فیلم در سه فستیوال هنر اروپایی داشتم؛ فیلم «درب» جایزه بهترین فیلم سه قاره را گرفت، فیلم «دشت خاموش» آقای احمد بهرامی جایزه بهترین کارگردانی را گرفت. من سختی‌های زیادی کشیدم و نمی‌توانم با سینما قهر کنم. سینما خانه من است. قهر معنا ندارد، اگر صحبت و نقدی دارید آن را منصفانه مطرح کنید.

این تهیه‌کننده درباره اختلاف سلیقه‌اش با کارگردان این اثر مطرح کرد: جامعه ما شفاف است و در همه جای دنیا اختلاف سلیقه وجود دارد. چراغ سینما را نمی‌توان خاموش کرد. مسائلی مطرح شد و گفتند آقای معتمدی نمی‌دانسته که فیلم در جشنواره فجر ارائه شده، من پیامکی از او دارم که اعلام کرده نسخه‌ای از فیلم را تحویل جشنواره بدهم. نباید وسط بازی کنیم!

وی در ادامه اظهار کرد: کارگردان مطلبی را در صفحه مجازی خود منتشر کرده که تهیه‌کننده، رفاقتی وارد فیلم شده، چه رفاقتی وجود دارد؟ شما از من دستمزد گرفتید. نامه نوشتید به سازمان سینمایی که آقای محقق تهیه‌کننده من باشد، بعد می‌گویند این تهیه‌کننده تازه کار است؟ اگر می‌خواهید من را بزنید، به شکل دیگری بزنید. کارگردان پست های متفاوتی در صفحه مجازی منتشر کرده، در حالی که مملکت قانون دارد و کارگردان باید به صحبت هایش پاسخگو باشد.

محقق اضافه کرد: کارگردان جایی نوشته بود که اجازه نمی‌دهد من از فیلمش به عنوان نردبان استفاده کنم؟ در حالی که ایشان از نردبان من بالا رفته است. نردبان را خداوند جلوی پای انسان می‌گذارد نه آنچه که یافته های فکری خودشان است.

تهیه‌کننده «دشت خاموش» همچنین اضافه کرد: کارگردان فیلم در یکی از پست‌ها اشاره کرده که اسمش از فیلم درآمده است. کجای دنیا چنین کاری می‌کنند که من انجام دهم؟ شما تیتراژ فیلم را دیدید، چند بار اسم کارگردان در تیتراژ اعلام شده بود؟

محقق درباره حواشی پیش آمده درباره نسبت‌های خانوادگی سیاسی خود، عنوان کرد: گفتند محقق داماد کسی است؟ من به داماد پاسدار بودن افتخار می‌کنم. من به هر چه بدست آوردم افتخار می‌کنم.

این تهیه سینما به علاقه قلبی ‌اش به سینما اشاره کرد و افزود: من سینما را دوست دارم‌ سینما عشق من است و شما نمی‌توانید بگویید چرا عشقت را دوست داری؟ من هر کاری کردم بر اساس علاقه شخصی بوده است.

وی درباره اینکه ممیزی فیلم و اختلاف کارگردان با تهیه‌کننده چه اندازه به اکران «چرا گریه نمی کنی؟» ضربه می زند، بیان کرد: من با کسی اختلاف ندارم و در زندگی‌ام دوست ندارم با کسی بجنگم. دوستان ارشاد اصلاحاتی را که مطرح کردند انجام دادیم و تقدیم سازمان سینمایی کردیم.

محقق درباره اینکه بخشی از فیلم تمسخر ارزش هاست، پاسخ داد: ما یک سری ارزش ها در سینما داریم و دوستان بعد از بازبینی یک فیلم را تایید می‌کنند. به عقیده من ناگفته‌هایی بوده که باید به آن پاسخ داده شود.

تهیه کننده «آه سرد» در پاسخ به این سوال که نگران نیستید اختلاف بازیگران و عوامل فیلم با تهیه‌کننده اعتبار شما و فیلم را زیر سوال ببرد، گفت: من راه خودم را می روم، مگر این بازیگران بودند که من را بزرگ کردند؟ من ۲۰ سال است کار می‌کنم. بگذارید آزادی کمی نفس بکشد. بگذارید مردم درباره من قضاوت کنند. مردم ما باهوش و فهمیده هستند و قضاوت را به عهده مردم با شرافت ایران می‌گذارم.

او اضافه کرد: شما دم از دلسوزی مردم می‌زنید، اگر دلتان برای مردم می‌سوزد کمک کنید. برای مردم چه کاری انجام دادید؟ چند نفر از شما در این سرما به خوی رفتید تا کمک کنید؟ ۵ هزار نفر در سینما کار می کنند شما با تحریمتان این ۵ هزار نفر را تحریم کردید و جای خودتان را با سیاسیون اشتباه گرفتید. کجای دنیا بازیگران این میزان اظهار نظر می‌کنند؟ اگر سیاست را دوست دارید چرا نمی‌روید رجال سیاسی شوید؟ شما که تحریم‌های ظالمانه آمریکا را می‌بینید چرا بر علیه آنان پست نمی گذارید؟ می‌ترسید پروازهایتان به خارج از کشور به خطر بیفتد؟ من هر کاری از دستم بربیاید برای سینما انجام می‌دهم.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده