مروری بر جشنواره چهل‌ویکم فیلم فجر؛

گل‌سفیدی: به نظرم متفاوت‌ترین نقش علی نصیریان در فیلم «هفت بهار نارنج» بود

گل‌سفیدی: به نظرم متفاوت‌ترین نقش علی نصیریان در فیلم «هفت بهار نارنج» بود

فرشاد گل‌ سفیدی کارگردان «هفت بهار نارنج» گفت: هر بار فیلم را می بینم همه چیز درست است. بیش از صد بار آن را دیدم و هر بار احساس می‌کنم همه چیزها در فیلم درست است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ فرشاد گل‌ سفیدی کارگردان «هفت بهار نارنج» گفت: اولین باری که ساخت این فیلم به من پیشنهاد شد، مخالفت کردم. چراکه دوست داشتم مدیر فیلمبرداری بمانم همچنان هستم و خواهم ماند. بعد از این فیلم هم همچنان همین نظر را دارم مگر به یک فیلم که سر ذوقم بیاورد.

وی در ادامه اضافه کرد: ژانر فیلم را خیلی دوست داشتم، روایتگر یک ملودرام عاشقانه‌ است‌ البته طرح اولیه داستان برای آقای جمالی پور نویسنده کار است. هر بار فیلم را می بینم همه چیز درست است. بیش از صد بار آن را دیدم و هر بار احساس می‌کنم همه چیزها در فیلم درست است.

وی درباره اینکه چرا تصمیم دارد به حرفه فیملبرداری باز گردد ادامه داد: ساخت این پروژه من را اذیت کرد؛ زیرا در ابتدا قرار بود من کارگردان و فیلمبردار باشم، در حالی که روز پنجم فیلمبرداری متوجه شدم از پول و سرمایه خبری نیست. یعنی سرمایه‌گذار ماجرا را کنسل کرد و من دو راه داشتم که یا فیلم را بسازم یا دیگر ادامه ندهم. شرایط مالی سختی داشتیم و من به خاطر استاد علی نصیریان پروژه را ادامه دادم.

گل سفیدی کارگردان این اثر سینمایی در پاسخ به این سوال که نقش علی نصیریان از کاراکتر شمس لنگرودی الهام گرفته است یا خیر؟ گفت: نقش شمس در این فیلم سینمایی، از آقای شمس لنگرودی الهام نگرفته است. این فیلم بخشی از قصه زندگی آقای نصیریان است و تا پایان عمر از همسرشان مراقبت کردند. آقای نصیریان در طول کار می‌گفتند فکر می‌کنند این آخرین کارشان است.

کارگردان «هفت بهار نارنج» در ادامه اظهار کرد: علی نصیریان در ۸۳ دقیقه، یک تنه کل فیلم را پیش می‌برد. روند تولید سخت بود و ایشان در تمام کار همراه ما بود؛ از نظر من باید فیلمنامه‌هایی نوشته شود که بتوان از پیشکسوتان استفاده کرد.

فرشاد گل سفیدی کارگردان هفت بهارنارنج

گل سفیدی با اشاره به اینکه علی نصیریان فیلمنامه را دوست داشتند و پای کار آمدند، توضیح داد: ما استاد نصیریان را هفت شش ساعت در طول روز بیشتر نداشتیم؛ ایشان سحرخیزند و سینمایی ها سر ظهرند و ما باید صبح زود همه گروه را هماهنگ می کردیم تا کار با استاد پیش رود.

وی با اشاره به اینکه این فیلم هنری است و گیشه‌ای نیست، اظهار داشت: سعی کردم قصه را ساده بیان کنم. همه چیز در این فیلم ساده است، حتی اگر به بازی آقای نصیریان دقت کنید متوجه آن می‌شوید. «هفت بهار نارنج» فیلم شریفی است و بسیار روراست است.

کارگردان فیلم در پاسخ به این سوال که چقدر از مشاوره های پزشکی در داستان فیلم کمک گرفتید؟ عنوان کرد: ما در یک ماه پیش تولید درباره مرگ نباتی با چند پزشک مشورت گرفتیم و همه چیز زیر نظر و دقیق انجام شد.

این کارگردان در پاسخ به اینکه چرا این قصه را در مدیوم فیلم کوتاه نساخته‌اید، تشریح کرد: من فکر می‌کنم فیلمی درست است که تماشاچی مدام رو صندلی سینما تکان نخورد. فیلم خسته‌کننده نبود و ریتم کندی هم نداشت. در واقع ابتدا و انتهای درستی داشت. اگر قرار بود این فیلم کوتاه شود، حتماً فیلم کوتاه می‌ساختم اما این فیلم بلند است.

گل سفیدی درباره نحوه صداها در صحنه های پایانی گفت: همه چیز مشخص است؛ این یک رویاست و در ذهن آقای شمس است و هر کسی در موردش طوری فکر می کند، این یک پایان باز است.

کارگردان در پاسخ به این سوال که استفاده از عدد «۷» در نام و در فیلم به عنوان نماد در ذهن شما بود؟ بیان‌ داشت: عدد هفت عدد مقدسی است و از دیرباز همه این را می دانند.

وی درباره چالش‌ها و دلگرمی کار با آقای نصیریان نیز گفت: در سال ۱۳۹۹ پروانه ساخت گرفتیم، فیلمبرداری در سال ۱۴۰۰ شروع شد و یک سال به جشنواره پارسال نرسید و این یک سال روی صدا و موسیقی و … کار کردیم.

او ادامه داد: آقای نصیریان ۸۸ ساله هستند و باید مراعاتشان را کنیم. ایشان بسیار کمک به من کرده اند، به خصوص در شعرها که در فیلم می خوانند. فقط یک یا دو مورد بود که در فیلم قبول نکردند، اما خیلی با تعامل پیش رفتیم و خیلی خوب بود.

گل‌سفیدی خاطر نشان کرد: زمانی که فیلمنامه به دستم رسید، بیشتر جذب فیلمبرداری شدم تا اینکه بخواهم از لحاظ کارگردانی نگاه کنم. با ساخت «هفت بهار نارنج» نمی‌خواستم خودم را کارگردان هنری معرفی کنم و فیلم فلسفی بسازم بلکه تنها موقع ساخت، جذب فیلمنامه و قصه شده‌ بودم و به همین دلیل این نوع روایت را انتخاب کردم.

کارگردان فیلم با اشاره به نمادهای فیلم بیان کرد: گربه‌ای که در فیلم نشان دادیم، به نوعی نگهبان در خانه بود و رنگ مشکی هم نماد برزخ بین این دنیا و مرگ است.

کارگردان «هفت بهار نارنج» در پایان تاکید کرد: از نظر من متفاوت‌‌ترین نقش‌ علی نصیریان در این فیلم بود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده