از ۱۲۹ ساختمان ناایمن، ۳۰ ساختمان رد خطر شده‌ است

از ۱۲۹ ساختمان ناایمن، ۳۰ ساختمان رد خطر شده‌ است

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری برای انتشار لیست ساختمان‌های فرسوده دستش باز است، ولی ملاحظاتی دارد که ما قانع نشدیم.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ مهدی عباسی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با حضور در برنامه «تهران۲۰» پیرامون انتشار لیست ساختمان‌های فرسوده گفت: شهرداری برای انتشار لیست ساختمان‌های فرسوده دستش باز است، ولی ملاحظاتی دارد که ما قانع نشدیم. این لیست به صورت غیر رسمی در اختیار همه قرار دارد. این حق شهروندان است که با آگاهی از شرایط ایمنی ساختمان در آن حضور پیدا کنند یا خیر. 

عباسی افزود: در این حوزه از تلاش همکارانم در آتش‌نشانی تشکر می‌کنم با پیگیری‌های سازمان مربوطه و حمایت قضایی امروز شاهد هستیم از ۱۲۹ ساختمانی ناایمن ۳۰ ساختمان رد خطر شده است. البته این به معنای ایمنی ۱۰۰ درصدی نیست. اگر کسی انگیزه ایمن‌سازی را ندارد، بگذاریم مردم بدانند و هزینه‌اش را پرداخت کنند. 

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شورا کار شهرداری را راحت کرد که فقط لیست را به روز کند، خاطرنشان کرد: به شهرداری نامه هم زدیم و فرصت دادیم تا پایان سال ۱۴۰۱ و با مسئولیت خودمان توقع نداریم که کسی مسیولیتش را بپذیرد. ما منتخب مردم هستیم و باید به وظیفه خودمان عمل کنیم.  

وی تصریح کرد: با دکتر زاکانی هم صحبت کردیم، ایشان هم نقطه نظر خودشان را دارد. در مدیریت اختلاف نظر وجود دارد. ولی ملاک قانون است و پاسخ به مطالبات مردم یک رکن است. همین که ۳۰ ساختمان ایمن شدند جای تقدیر از مالکین آن و سازمان آتش‌نشانی دارد. 

عباسی با بیان اینکه چگونه این ۳۰ ساختمان ظرف دو ماه می‌توانند از حالت بحرانی خارج شوند، پس قطعا اینها هم می‌توانند، گفت: بین این ساختمان‌ها، بیمارستان، درمانگاه، اداره دولتی و حتی پالایشگاه وجود دارد و تاکنون با همکاری آتش نشانی، مجموعه قضایی دادستانی، درمانگاه خیریه، کارخانه کارتن سازی، بیمارستان ضیاییان در امر ایمن سازی پیشرو تر از سایرین بودند. نهایتا انتظار همکاری از سایر دستگاه ها را دارم.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه امیدوارم در سال ۱۴۰۲ گزارش بدهیم که اکثر ساختمان‌های پر خطر ایمن و از حالت بحرانی خارج شدند، افزود: زلزله ترکیه یک درس بسیار عبرت آموزی برای جامعه مهندسین و سیاست گذار ما بود. جامعه مهندسین و صنعت ساختمان سازی نباید به هیچ وجه ایمنی را فدای چیز دیگری کند. 

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ باید سه رویکرد را جدی بگیریم، عنوان کرد: اولویت اول نوسازی بافت فرسوده و کیفیت بخشی به سکونت گاه‌هاست. اولویت دوم مدیریت شهری توجه به عدالت توزیعی در طرح تفصیلی و پایش آن در جاهایی است که ممکن بود به شهروندان ظلم بشود. رویکرد سوم آمایش طرح‌های موضعی و موضوعی مثل منطقه ۱۹، خلازیر، ده ونک و فرحزاد و … است. امیدواریم نتایج کارهای امسال در آینده مشهود باشد. 

عباسی درباره اینکه آیا تخریب پل حافظ بار ترافیکی آن منطقه را افزایش می‌دهد یا خیر، گفت: این موضوع به کمیسیون حمل‌و نقل برمیگردد اما مطمئن باشید در شهرداری طرحی اجرا نمی‌شود مگر اینکه مطالعات کامل توسط شرکت‌های معتبر اتفاق بیفتد. در نتیجه با احتمال درصدی خطا در این مطالعات، با دقت بیشتری موضوع را دنبال می‌کنیم که جای پشیمانی نباشد. 

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد: در سال آینده اعتبار خوبی برای سازمان مدیریت بحران و آتش نشانی به منظور بهسازی تجهیزات دیده شده است. خبر خوش هم از آخرین وضعیت گود برج میلاد این است که با سرعت خوبی در حال پیشروی است؛ در حالی که ده سال رها شده بود و بسیار خطرناک بود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار فرهنگ و هنر

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار فرهنگ و هنر

    اخبار برگزیده