به گزارش خبرگزاری برنا، در راستای اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در رشد علمی، اجتماعی و فرهنگی کشور، خانه هنرمندان ایران با نگاهی ویژه به بحث کتاب و تالیف کتاب‌های مرجع و انتشار نشریات تخصصی، حضور پررنگی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خواهد داشت.

دکتر مجید سرسنگی، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن اعلام این خبر، افزود: در سال جاری خانه هنرمندان ایران با عقد تفاهم‌نامه با خانه کتاب، مصمم است ضمن انتشار کتاب‌های مرجع در زمینه هنر، کتابخانه تخصصی هنر را نیز در این مجموعه افتتاح کند. حضور پررنگ این مجموعه فرهنگی-هنری در نمایشگاه کتاب، بخش دیگری از فعالیت‌های مرتبط با حوزه کتاب در خانه هنرمندان ایران است.

وی تصریح کرد: ملتی که کتاب و عادت به کتاب‌خوانی ندارد هیج سرمایه‌ای ندارد؛ سرانه کتاب‌خوانی هر کشوری باید قابل قبول باشد‌، باید قبول کنیم سرانه کتاب‌خوانی در کشور پایین است، کتاب را باید همراه زندگی مردم کنیم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه افزود: در نمایشگاه کتاب امسال، سالن کتاب و هنر در بخش جنبی نمایشگاه کتاب توسط خانه هنرمندان ایران با همکاری خانه کتاب مدیریت می‌شود. در این سالن بیش از 30 نشست پژوهشی و گفت‌و‌گو با هنرمندان و پژوهشگران در حوزه های مختلف هنری و فرهنگی برگزار خواهد شد.

مجید سرسنگی با اشاره به برگزاری این نشست ها در نمایشگاه کتاب امسال گفت: این سالن هر روز در نمایشگاه به بررسی رابطه یکی از هنرها با کتاب اختصاص دارد و میزگردی برای بررسی وضعیت چاپ و نشر کتاب‌های هنر با حضور متخصصین هر حوزه برگزار خواهد شد. پاویون خانه هنرمندان ایران در سالن جنبی نمایشگاه کتاب، در طول ایام برگزاری نمایشگاه پذیرای هنرمندان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر است.

از برنامه‌های خانه هنرمندان ایران در نمایشگاه کتاب امسال می‌توان به برگزاری پنل‌ها و میزگردهایی با محور بررسی کتاب‌های حوزه نقاشی، تئاتر، وضعیت چاپ و نشر کتاب‌های نمایشنامه، بازیگری تئاتر و سینما، کاریکاتور، کتاب‌های موسیقایی در ایران، تئوری فیلم، گرافیک و... با حضور هنرمندان و پژوهشگرانی چون بهنام کامرانی، محمدحسن حامدی، ساعد مشکی، شیرین بزرگمهر، قطب‌الدین صادقی، جواد حسنجانی،‌ پیام فروتن، ایوب آقاخانی، فارس باقری، علی‌اکبر علیزاد، فرزاد ادیبی، حسین چنعانی، علیرضا سیداحمدیان، هومان اسعدی، حسین یاسینی و ... اشاره کرد.