به گزارش گروه ادبیات و کتاب خبرگزاری برنا،حسن لاهوتی نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی از عرضه شانزدهمین جلد کتاب خاطرات رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خبر داد.

وی در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری برنا، از چگونگی آماده سازی کتاب و عرضه کتاب "رونق سازندگی خبر داد.آنچه می دانید متن کامل گفتگوی برنا با حسن لاهوتی اشکوری،نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی و مسوول آماده سازی این کتاب است.

کمی از خودتان بگویید؟

من،حسن لاهوتی،متولد سال 1366، فرزند حمید لاهوتی و فائزه هاشمی هستم،اسم من را پدر و مادرم از اسم پدربزرگم آیت الله حسن لاهوتی که از مبارزان دوره طاغوت بودند انتخاب کردند.

از کتاب خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی برای ما بگویید گویا در نمایشگاه کتاب هم عرضه می شود؟

بله. طبق برنامه ریزی های انجام شده شانزدهمین جلد کتاب از خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی با عنوان "رونق سازندگی" برای عرضه در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب توسط دفتر نشر معارف انقلاب عرضه می شود.

محوریت اصلی کتاب مربوط به چه دوره زمانی از زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی است؟

دوره زمانی که در کتاب به خاطرات آن اشاره شده است مربوط به سال 1371 است.زمانی که چهار سال از زمان جنگ تحمیلی سپری شده  و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مردم تاثیرات سیاست هاو برنامه های دولت سازندگی را در زندگی خود حس می کنند.

بحث در مورد خاطرات آیت الله هاشمی زیاد است،مردم دوست دارند بدانند آیا قبل از انتشار حذف و تغییری در کتاب صورت گرفته است؟

تغییر اساسی در ساختار و نوشتار کتاب صورت نگرفته است فقط  حذف جزئی وجود دارد که آن هم آسیب خاصی به شکل روایی کتاب وارد نکرده است. این تغییرات در حالی وارد شده است که حاج آقا به اندازه ما محافظه کار و محتاط نبودند. ایشان همیشه می گویند هر چیزی که هست باید بی کم و کاست منتقل شود مگر اینکه به آبروی افراد لطمه ای وارد شده باشد وگرنه حذف و تعدیل در موارد دیگر جایز نیست.

چرا شما نگارش این جلد از کتاب را بر عهده گرفتید؟

علاوه بر اشتیاق و میل درونی که خودم برای انجام این کار داشتم و داوطلبانه و با کمال میل آن را انجام دادم مستحضر هستید که پانزده جلد منتشر شده قبلی به قلم دیگر اعضای خانواده ما نوشته شده است و این بار من دوست داشتم که این کار را انجام بدهم، برای من نگارش آن خالی از لطف نبود و سرشار از خاطراتی است که هیچ گاه از یاد نمی برم.

 شیرین ترین خاطره ای که در روند آماده سازی این کتاب داشتید را برای ما می گویید؟

سراسر دوران نگارش این کتاب برای من سرشار از خاطره و تجربیات شیرین بود اما همین ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با حاج آقا و شنیدن خاطرات گاهی تلخ و گاهی شیرین از زبان خودشان برایم دلچسب ترین و دلنشین ترین لحظات نگارش این کتاب بود که باعث می شد سختی های کار از تن من بیرون برود و روز به روز برای شنیدن آن خاطرات مشتاق تر باشم.