به گزارش خبرگزاری برنا، سه دهه از ربوده‌ شدن‌ کاظم اخوان خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، حاج احمد متوسلیان، تقی رستگار مقدم و سیدمحسن موسوی کاردار سفارت ایران در بیروت توسط نیروهای وابسته به رژیم اشغالگرقدس در لبنان سپری شده است‌.‌

کاظم اخوان سال 1338 در مشهد متولد شد. در دوران جنگ به‌عنوان عکاس و خبرنگار در جبهه‌ها حضور پیدا کرد. او یکی از عکاسان حاضر در فتح خرمشهر بود و عکس‌های معروفی از آزادسازی این شهر به ثبت رساند.

با شروع جنگ تحمیلی، آرام و قرار ندارد، بلافاصله خود را به اهواز می رساند و به ستاد جنگهای نامنظم می پیوندد. با حضور و در این گروه در کنار شهید چمران در بیش از 70 عملیات و نبرد خطرناک به عنوان یک عکاس رزمنده با دوربین عکاسی و فیلمبرداری در گرماگرم نبرد حضور می باید.

حمل اسلحه و وسائل دوربین عکاسی و فیلمبرداری در عملیات ها کار دشواری است ، اما هر ماموریت خطرناکی که پیش می آمد، داوطلبانه و با خوشرویی قبول می کرد، صورت شاداب و جذاب چهره معصوم و قلب پاک داشت، در هر یک از خطوط هنگام حمله که ارتباط قطع می شد به سرعت و دوان دوان ارتباط را برقرار می کرد. در سخت ترین شرایط جنگی حتی در شرایطی که انتظار شکست می رفت او بود که با قاطعیت و اطمینان خاطر به دیگران دلداری می داد. آرامش و متانت او در کارها اطمینان خاطر ایجاد می کرد.

23771

کاظم آنچنان در عمق زوایای حرکتی جنگ حضور داشت، که برای ثبت حادثه ای که در کمتر از یک لحظه  و شاید تنها برای یک بار در طول تاریخ اتفاق افتاده از هنرش بهره جسته و بدیهی است حضور در این زوایا و حرکتها در عرصه های نبرد نیاز به جسارت، تیزهوشی مهارت و علاقه دارد و در اینجاست که انگیزه و ایده و تفکر و اندیشه با ایمانش ارتباط می یابد.

کاظم در طول یکسال و نیم زندگی مداوم خود در جبهه ها موفق شد صحنه هایی بدیع و استثنایی از لحظه های دفاع مقدس را به تصویر بکشد و وقوع حادثه را آنچنان که قبل از تصویرش و ثبت در دوربینش در ذهن خلاق اش نقش بسته که باید بیننده ای در سالها و عصرهای بعد ارایه دهد تا که نسلهای بعد بدانند و ببینند آنچه را که سالها پیش اتفاق افتاده و این رسالتی است سنگین که یک خبرنگار باید به آن همت گمارد او مسوولیت خود را خوب شناخته و می دادند که در فردای پایان جنگ در جبهه های نبرد بسپارند کسانی که شاهد دلاوریهای شیران عرصه پیکار و عرفان شب زنده دار نبوده اند زنده نگه داشتن حماسه ها است که در آینده به زندگی ملتها طراوت می بخشد.

چهره جوان، آرام و مصمم کاظم اخوان، روحیه پرشور و کنجکاو، نگاه جست‌وجوگر و هنرمندانه، شجاعت، سلحشوری و خستگی‌ناپذیری او در تک‌تک عکس‌هایش دیده می‌شود. در هر تصویر بخشی از واقعه دفاع و حماسه ثبت و ماندگار شده است. گرچه در عکاسی خبری و مستند اهمیت سوژه به مراتب بیشتر از نگاه هنرمندانه و توجه به ترکیب‌بندی و زیبایی‌شناسی است اما در عکس‌های اخوان زاویه نگاه به سوژه در جهت تأثیرگذاری بیشتر و کادربندی‌های راحت نشان می‌دهد که او به جنبه‌های هنری نیز کاملاً توجه داشته است.

 

او سلاح بر دوش و دوربین در دست سنگر به سنگر پیش می‌رفت و زمان را در قاب عکس‌هایش متوقف می‌ساخت. عکس‌های او به‌گونه‌ای است که حضورش را جلوتر از رزمندگان در خاکریزها و جبهه‌ها نشان می‌دهد. در آن زمان او فیلم‌هایش را از مناطق جنگی به تهران می‌فرستاد تا در خبرگزاری «ایرنا» ظاهر و چاپ شده و در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد و هر بار پس از چاپ عکس‌ها تعجب و تحسین همگان برانگیخته می‌شد.

کاظم اخوان همیشه جاودان است. این سخن همه کسانی است که عکس‌های او را به نظاره می‌نشینند.