به گزارش گروه فرهنگ وهنر خبرگزاری برنا، «سینما روایت» همزمان با سالگرد آغاز حمله آمریکا به افغانستان یکشنبه ۱۹ مهر ماه به اکران و بررسی فیلم سینمایی «آخرین ملکه زمین» پرداخت. در نشست نقد و بررسی این فیلم با اجرای رسول شادمانی، جبار آذین منتقد، قربان نجفی بازیگر و محمدرضا عرب کارگردان حضور داشتند. ابتدای نشست عرب در مورد فیلم سینمایی «خاکستر و برف» سخن گفت و با اشاره به حادثه منا از این فاجعه تاسف بار و غیر انسانی ابراز ناراحتی کرد.

وی درباره همکاری با انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفت: تا این لحظه هیچ پروژه اى با انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نداشتم. چند بار از شهرک دفاع مقدس در کارهایم استفاده کردم و به اندازه پول رایج کشور به آنها پرداخت کردم. پروژه هایی هم که قرار بود با آنها قبلا همکاری کنیم به سرانجام نرسید.

عرب درباره اکران «خاکستر و برف» در گروه «هنر و تجربه» گفت: امیدوارم راهی باز شود تا فیلمسازها از هم حمایت کنند. زمانی که سال ۹۱ داور جشنواره فیلم فجر بودم می خواستند فیلم را از بخش مسابقه خارج کنند که با واکنش ما روبرو شد و فیلم به نمایش درآمد و کاندیدای بهترین کارگردانی هم شد. انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس جایی است که باید از این قبیل آثار حمایت کند. این فیلم در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران می شود. من تعجب کردم که چرا اکران در این گروه را پذیرفته اند چون بازیگران مطرحی در این فیلم حضور دارند و همچنین در جشنواره فجر هم به خوبی دیده شده است.

کارگردان فیلم سینمایی «ندارها» اظهار کرد: «خاکستر و برف» در تکریم فرهنگ ایثارگری درباره کسانی است که رفتند تا من و شما بتوانیم در کنار هم با آرامش حرف بزنیم. سوال من این است که با یک فیلم دفاع مقدسی چه کار کردند؟ در سینما به سلیقه ها و ژانرهای مختلف نیاز داریم. روی صحبتم با بنیاد شهید و معاونت فرهنگی آن است. من در فیلم سینمایی «خاکستر و برف» نه سرمایه گذار هستم و نه هیچ پستی داشتم. افرادی که مطالبات انقلاب اسلامی دارند کجا هستند تا «خاکستر و برف» را حمایت کنند؟ به عنوان یک سینماگر فکر می کنم که باید از فیلم «خاکستر و برف» دفاع کرد. خواهش می کنم این فیلم را ببینید.

وی در ادامه درباره فیلمش گفت: همه تفکرات کارگردان در بازیگر تجلی پیدا می کند. بازیگر باید احساس امنیت روحی و روانی داشته باشد تا بتواند به درستی کارش را انجام دهد. من بلد نیستم به گونه ای فیلم بسازم که کل پول را به بازیگر بدهند و مثلا تدارکات پولی نگیرد. بازیگر تجلی اندیشه است. این فیلم ۵۰ حضور بین المللی دارد و قربان نجفی در یکی از فستیوال ها جایزه بهترین بازیگری را در آمریکا گرفته است.

در ادامه مراسم جبار آذین منتقد سینما گفت: محمد رضا عرب در مورد فیلم «خاکستر و برف» صحبت کرد و اشاره کرد که هر فردی که مسئولیت دارد برود و این فیلم را ببیند. اتفاقا می خواهم بگویم این فیلم چیزی دارد که دوستان نمی خواهند آن را ببینند. اگر ببینند و ذره ای وجدان در وجود آنها باشد شرمنده خواهند شد شاید چون شرمنده می شوند نمی روند این فیلم را ببینند.

وی افزود: در مورد فیلم سینمایی «آخرین ملکه زمین» باید اعترافی کنم. امروز که با گذشت ده سال فیلم را دیدم احساس نکردم این فیلم در ده سال گذشته ساخته شده و این بار بیشتر لذت بردم چون فیلمنامه خوب نوشته و ساخته شده است. وجود عشق در فیلم آن را ماندگار کرده است. این فیلم روایتگر سفری عاشقانه و امیدوارانه در میان آتش و گلوله و خون است. البته می توان به سفر دیگری اشاره داشت و آن هم سفر کارگردان است که بر اساس عشق، تولید یک فیلم فرا ملی را به انجام رسانده است. ضمن اینکه بازی خوب قربان نجفی هم بسیار تاثیر گذار بوده است.

قربان نجفی بازیگر فیلم های «خاکستر و برف» و «آخرین ملکه زمین» با اشاره به اینکه هر فیلمی کاستی هایی دارد و هیچ فیلمی نمی تواند کامل باشد اظهار کرد: بهتر است وارد این بحث نشویم که چرا در این سال ها فیلم کامل در سینما نداریم چون بحث مفصلی می طلبد. زمانی که «آخرین ملکه زمین» را در خانه سینما نمایش دادند. دوستان گفته بودند این فیلم افغانستانی است و در مسابقه آن را نیاوردند. آخر تو که همکارم هستی چطور من را نمیشناسی؟! من از سال ۷۴ جزو این انجمن هستم. نمی دانم نشناختن دوستان را به حساب خوبی بازیگری بگذارم یا بر عکس! من دوستان افغانستانی زیادی دارم و اگر یک روز به بنده شناسنامه افغانستانی بدهند افتخار می کنم اما منظورم نوع برخورد دوستان است.

رسول شادمانی طبق روال هر برنامه در بخش معرفی کتاب گفت: کتاب «مستند؛ از فیلمنامه تا تدوین» از آثار نشر ساقی به ترجمه حمیدرضا احمدی لاری است. مراحل کار در سینما و مستند سازی برای علاقه مندان به خوبی در این کتاب توضیح داده شده است. البته تاکید این کتاب روی تدوین است و در آن راه کارهایی ارائه شده که مطالعه آن بسیار مفید خواهد بود.

شصتمین جلسه سینما روایت روز یکشنبه ۱۹ مهر ماه در مجتمع فرهنگی اسوه برگزار شد