به گزارش خبرگزاری برنا، پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل «خورشید» به دبیری مهدی یارمحمدی با مروری بر آثار آلن کاوالیه فیلمساز تجربه گرا از امروز ۲۲ دی ماه در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری تهران آغاز به کار کرد.

جشنواره فیلم های کوتاه مستقل «خورشید» در سه سانس به نمایش، تحلیل و گفتگو درباره آثار راه یافته به این جشنواره و همچنین مرور آثار بلند آلن کاوالیه می پردازد.

در بخش مرور آثار کاوالیه، سینمای این فیلمساز تجربه گرا فرانسه با حضور دانشجویان مقطع دکترای سینمای تجربی از دانشگاه سوربن مورد بررسی قرار می گیرد.

آلن کاوالیه در سال ۱۹۳۱ در وندوم فرانسه متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه سوربن در رشته تاریخ و سپس در مدرسه سینمایی «ایدک» به انجام رساند.

وی اولین فیلم کوتاه خود به نام «یک آمریکایی» را در سال ۱۹۵۸ ساخت و فیلم های «طپش»، «مارتین و لئا» و «ترزو ۲۴ تصویر» از دیگر آثار مستند این فیلمساز است.

پنجمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل «خورشید» به عنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربی کشور، به همت پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل و دبیری مهدی یارمحمدی، از امروز ۲۲ تا ۲۵ دی ماه در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری تهران برگزار می شود.