به گزارش  خبرگزاری برنا، ؛  مراسم اختتامیه شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین، دقایقی پیش با معرفی برندگان در بخش‌های گوناگون پایان یافت.

 هیئت داوران شصت و ششمین جشنواره فیلم برلین به ریاست «مریل استریپ» جایزه خرس طلای بهترین فیلم این رویداد سینمایی را به فیلم «آتش در دریا» ساخته جیافرانکو روسی از کشور ایتالیا اعطا کرد.

علاوه بر«استریپ» کلایو اون بازیگر آمریکایی، آلبا رورواچر بازیگر ایتالیایی، لارس ایدینگر بازیگر آلمانی، نیک جیمز منتقد انگلیسی، بریژیت لاکومب عکاس فرانسوی و مالگورزاتا زوموسکا کارگردان لهستانی دیگر اعضای هیئت داوران این دوره از جشنواره بودند. 

 جایزه جایزه خرس نقره‌ای (جایزه بزرگ هیئت داوران) جشنواره فیلم برلین امسال نیزبه فیلم «مرگ در سارایوو» به کارگردانی «دنیس تانویک» محصول بوسنی و فرانسه اعطاء شد.

فهرست سایر برندگان امسال جشنواره برلین در بخش رقابتی عبارتند از :

**خرس نقره‌ای برای بهترین کارگردان  

به میا هانسن برای فیلم چیزهای در پیش رو از کشور فرانسه

**خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر مرد

  مجد مستور  برای فیلم هدی از تونس

**خرس نقره‌ای برای بهترین بازیگر زن

ترینا دریهلم  برای فیلم کمون

**خرس نقره‌ای برای بهترین فیلم‌نامه

  توماس واسیلوسکی از امریکا برای فیلم «عشق»

**خرس نقره‌ای برای اثر برجسته هنری

 جریان مخالف از کشور چین

**خرس نقره‌ای، جایزه آلفرد باوئر (برای بهترین فیلم با چشم‌اندازی نوین) 

لاو دیاز از کشور فیلیپین برای فیلم «لالایی برای راز غمگین»

**جایزه بهترین فیلم اول

محمد بن عطیه برای فیلم هدی

فیلم «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی تنها فیلم ایرانی بود که جایزه پنج هزار یورویی را در بخش عفو بین الملل دریافت کرد. این جایزه هرساله برای تشویق فیلم سازان به ساخت فیلم در زمینه حقوق بشر اعطا می‌شود.

همچنین فیلم «اژدها وارد می‌شود» به کارگردانی مانی حقیقی نتوانست در بخش مسابقه جایزه‌ای دریافت کند.

شصت و ششمین دوره از جشنواره فیلم برلین از11 تا 20 فوریه (22 بهمن تا 1 اسفند) در پایتخت آلمان برگزار شد.

در این دوره از جشنواره برلین سینمای کشورمان با چهار نماینده حضور پررنگی داشت. علاوه بر فیلم سینمایی «اژدها وارد می شود» ساخته «مانی حقیقی» در بخش رقابتی، «لانتوری» به کارگردانی «رضا درمیشیان» در بخش پانورما، دو فیلم «رویای دم صبح» ساخته «مهرداد اسکویی» و «والدرما» اثر «مجید برزگر» در بخش نسل برای مخاطبان جوان، به نمایش درآمدند.  

جشنواره بین المللی فیلم برلین در کنار جشنواره فیلم ونیز و جشنواره فیلم کن، یکی از معتبرترین جشنواره های سینمایی در سطح اروپاست که هر سال در ماه فوریه به مدت ده روز برگزار می شود. از آنجا که خرس به عنوان نماد شهر برلین شناخته می شود، هرساله جایزه خرس طلایی و خرس نقره ای به برگزیدگان بخش اصلی اهدا می شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: