به گزارش خبرگزاری برنا، ویژه برنامه ی "رواق تماشا" با موضوع طراحی موزه ها و عملکرد آن ها، با حضورمهندس یحیی فیوزی (معمار) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مهندس یحیی فیوزی در این برنامه با اشاره به اهمیت ساخت موزه و رغبت معمارها به طراحی این بنای مهم، گفت: معمار برای طراحی یک موزه باید از تخصص های گوناگون و رشته های مختلفی از جمله تاریخ هنر آشنایی و آگاهی کامل داشته باشد.

وی با بیان این که در فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم نگاه به موزه گسترش یافت، اظهار داشت: هنر در آن زمان بسیار تحرک و پیشرفت داشت و به طوری از قالب های متداول خود بیرون رفت، که در نتیجه در طراحی موزه ها تحولی ایجاد شده و بناهایی با فرم های جدید ساخته شدند.

این معمار برجسته ی ایرانی همچنین در ادامه تصریح کرد: امروزه بسیاری از معماران به دلیل گسترش تکنولوژی تا حدی از مهارت های اصلی خود دور شده اند.

مهندس فیوزی در خصوص ساختار و معماری موزه ی لوور پاریس، عنوان کرد: این موزه در ابتدا کاخی بود که در اختیار لویی های فرانسه قرار داشت که بعد ها به موزه تبدیل شد که از دوران های مختلف تاریخی دنیا و مکاتب هنری و فکری آثار گوناگونی در آن وجود دارد.

وی با اشاره به موزه هنرهای معاصر ایران در این باره گفت: این موزه به دلیل بینال هایی که در دو دهه اخیر در ایران برگزار شده و موفق هم بوده است اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

یحیی فیوزی در ادامه با اشاره به اوضاع کنونی موزه ی کودکان در تهران، گفت: متاسفانه امروزه این موزه روح و حسی را که هنگام طراحی آن مطرح شد، ندارد.

این کارشناس موزه تاکید کرد: وقتی که یک موزه معرف هنرهای معاصر است باید طراحی خاصی داشته باشد و در کنار این موزه های مختلف هر کدام نیازمند طراحی منحصر به خود هستند.

این برنامه با اجرای امیررضا فرهبد از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شده و همچنین فابل صوتی این برنامه از طریق سایت شبکه قابل دریافت است.