به گزارش خبرگزاری برنا، در نمایشگاه «شمایل» که در گالری سهراب برپا می شود آثاری از دوران قاجار و نیز آثاری از هنرمندانی که در طول سالیان گذشته به خلق آثاری روی شیشه پرداخته‌اند به نمایش درخواهد آمد.

نقاشی پشت شیشه هنری است وارداتی که در دوره صفویه از اروپای شرقی و هندوچین وارد ایران شده است. این نوع نقاشی برخلاف دیگر هنرهای وارداتی، بلافاصله بعد از ورود به کشور رنگ و بویی بومی به خود گرفت. در آثاری که با این تکنیک خلق شده‌اند، کمتر با نمونه‌های تقلیدی از کارهای مشابه غربی برخورد می‌کنیم که متاسفانه در حال حاضر این هنر از رشته های منسوخ شده نقاشی است.

محوریت این نمایشگاه شمایل‌سازی است که در توضیح آن آمده است که یکی از شیوه های هنری تصویرگری در ایران، شمایل نگاری یا تمثال سازی از چهره ها و زندگی قهرمانان ایرانی در واقعه های اسطوره ای، افسانه ای و تاریخی بوده است. شمایل نگاری از دیرباز در ایران رواج داشته و در دوران اسلامی نیز با وجود منع مذهبی و سختگیری در پرداختن به صورتگری این سنت همچنان ادامه یافت، لیکن بیشتر صورت دینی ـ مذهبی به خود گرفت. در این نمایشگاه سعی شده است آثاری به نمایش درآید که برآمده از هنر اسلامی دوران قاجار است.

این نمایشگاه در گالری سهراب به آدرس خیابان خرمشهر، خیابان عربعلی، کوچه سوم، فلکه سوم نیلوفر، پلاک ۱۵ واحد ۱ از ساعت ۱۷ تا ۲۱ روز جمعه ۱۰ اردیبهشت‌ماه افتتاح و تا ۲۱ اردیبهشت دایر خواهد بود.