به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین نامه جدید انتخاب و خرید کتاب، چهار کارگروه تخصصی نسبت به ارزیابی کتاب‌های ارسالی از سوی ناشران در زمینه خرید عناوین و میزان شمارگان آنها تصمیم می‌گیرند. این مصوبات نیز پس از تأیید در هیات مرکزی انتخاب و خرید کتاب (شامل: معاون امور فرهنگی به عنوان رییس هیات، مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، نماینده تشکل های نشر، دو نفر از کارشناسان علمی و فرهنگی به انتخاب رییس هیات و روسای کارگروه های چهارگانه) اجرایی خواهند شد.

آیین نامه جدید هیات نظارت و خرید کتاب پس از برگزاری جلسات متناوب و تبادل نظر با جمعی از صاحب نظران حوزه نشر و کتاب و مدیریت فرهنگی، آیین‌نامه انتخاب و خرید کتاب تدوین و تنظیم شد. همچنین این آیین‌نامه پس از تصویب از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تایید قرار گرفت.

اعضای کارگروه های چهارگانه هیات انتخاب و خرید کتاب به شرح زیر است:

الف) کارگروه تخصصی دین و رشته‌های وابسته:

۱- حجت الاسلام و المسلمین آقای محمدعلی مهدوی راد

۲- حجت الاسلام و المسلیمن آقای سیدمحمدکاظم شمس

۳- حجت الاسلام و المسلمین آقای محمدمهدی معراجی

۴- حجت الاسلام و المسلمین آقای رضا مختاری

۵- حجت الاسلام و المسلمین آقای حسن طارمی

ب) کارگروه علوم اجتماعی و انسانی، دانش عمومی و رشته‌های وابسته:

۱-  دکتر مسعود آذربایجانی

۲- دکتر حسینعلی قبادی

۳- دکتر سعید پورعلی

۴- دکتر حسن ابراهیم آبادی

۵-  علی اوجبی

پ) کارگروه تخصصی کودک و نوجوان:

۱- علی اصغر سیدآبادی

۲- علی کاشفی خوانساری

۳- علی گلشن

۴- محمدعلی شامانی

۵- معصومه انصاریان

ت) کارگروه تخصصی هنر و ادبیات و رشته های وابسته:

۱- علی اصغر محمدخانی

۲- جواد محقق

۳- موحدی

۴- بلقیس سلیمانی

در متن احکام هر یک از اعضاء کارگروه ها آمده است:

«نظر به سوابق ارزشمند و شایسته فرهنگی و تعهد جنابعالی و بر اساس آیین نامه انتخاب و خرید کتاب، بدین وسیله برای مدت دو سال به عضویت کارگروه تخصصی هیات انتخاب و خرید کتاب منصوب می‌شوید. حمایت هوشمندانه از کتاب هایی که برای تقویت و ترویج فرهنگ ایران اسلامی منتشر می‌شوند و موجبات ارتقای سطح فرهنگ جامعه را بر اساس تعاریف مندرج در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی فراهم می‌آورند مورد انتظار است. امید است در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) در پیشبرد اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی ایران موفق و موید باشید.»

 در یک سال گذشته آسیب شناسی‌هایی توسط کارشناسان کتاب و صاحب نظران فرهنگی به عمل آمد و برخی خلأها و نقص ها در فرایند کاری هیات مورد بازبینی قرار گرفت. از این رو تدوین آیین نامه جدید در دستور کار قرار گرفت تا موضوع انتخاب و خرید کتاب، فضای تخصصی تر و دقیق تری را تجربه کند.

هیات انتخاب و خرید کتاب در طی بیش از دو دهه فعالیت مستمر در راستای وظایف قانونی در زمینه کمک به ناشران از طریق پرداخت یارانه و نیز مجموعه سازی بخشی از کتابخانه های سراسر کشور و همچنین توسعه کتابخوانی در حوزه فرهنگ عمومی از طریق انتخاب، خرید و اهدای کتاب های مناسب حوزه فرهنگ عمومی در فرایند بازار نشر کتاب کشور، تلاش داشته است تا حداکثر امکانات را در حوزه اختیارات و مقدورات خویش به کار ببرد تا رونق بخشی توامان در حوزه نشر و حوزه کتابخوانی فراهم آورد.