به گزارش خبرگزاری برنا، در این نشست، دکتر سرافراز با اشاره به فعالیت های گسترده رسانه ملی در ترویج فرهنگ قرآنی نظیر پخش آیات منتخب با ترجمه در بهترین ساعات در شبکه های مختلف تلویزیونی ، رادیویی و استانی که با استقبال گسترده مردم همراه بوده است، گفت: برای قرار گرفتن قران در بطن زندگی مردم و به منظور تروج فرهنگ قرآنی در جامعه، برنامه ای تدارک دیده شده تا قرائت قران مردمی شود.

وی افزود: مقدمه این طرح از ماه شعبان آغاز و در ماه مبارک رمضان همزمان با بهار قرآن اجرا خواهد شد.

رئیس رسانه ملی با اشاره به فعالیت اختصاصی دو شبکه رادیویی "تلاوت" و" قرآن" در زمینه موضوعات قرانی گفت: در شبکه تلاوت کاملا به تلاوت های جذاب و اثر گذار پرداخته می شود و در شبکه قرآن علاوه بر تلاوت قرآن به موضوعات قرآنی نیز پرداخته می شود.

وی یادآور شد: از فرصت حضور نخبگان قرآنی خارجی دراین مسابقات در شبکه های ملی و بین المللی استفاده خواهیم کرد تا بحث گسترش گفتمان قرآنی در جامعه و  در سطح بین المللی را شاهد باشیم.

دکتر سرافراز در خصوص اطلاع رسانی تیزرها و برنامه های کوتاه تولید شده برای مسابقات  گفت: باید این موارد به شکل مشخص و دربسته های خاص در شبکه ها و ساعات خاص اطلاع رسانی شود.

رئیس رسانه ملی همچنین بر ارزیابی مسابقات بین المللی قرآن کریم پس از اتمام مسابقات اشاره و یادآور شد که با ارزیابی مناسب از نحوه برگزاری این مسابقات می توان با شناخت نقاط قوت و ضعف آن برای برگزاری هرچه بهتر این مسابقات تلاش کرد.

 حجت الاسلام والمسلمین محمدی رئیس سازمان اوقاف وامورخیریه نیز در سخنانی با اشاره به سه ماموریت کلی این سازمان در موضوع قرآن، بحث امام زادگان و وقف گفت: ترویج وگسترش فرهنگ قرآنی و تشویق مردم به یادگیری مفاهیم و آموزه های قرآنی از اولویت های اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه است.

محمدی، مکان برگزاری این دوره از مسابقات قرآن کریم را مصلای تهران عنوان کرد و ضمن قدردانی ار زحمات مسئولان صداوسیما و همکاری شبکه های تلویزیونی و رادیویی افزود: جذابیت و جایگاه قرآن که مخاطب آن عموم مردم هستند به حدی است که می توان با اطلاع رسانی گسترده و هدفمند بیشترین حضور را فراهم کرد و نقش صدا سیما در این موضوع از همه مهم تر است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مبدع مسابقات بین المللی قرآن کریم مقام معظم رهبری بودند گفت: ایشان سالی دو بار با دست اندرکاران قرانی نشست دارند و این نشان از جایگاه ویژه قرآن در نگاه حضرت آقاست که امیدواریم دیگر مسئولان نیز توجه شایسته را به این امر مهم نشان دهند.

وی افرود: رهبر معظم انقلاب مطالباتی را از مجموعه های قرآنی و مسئولان دارند و تاکید کرده اند که باید گفتمان قرآنی و قرائت قرآن و انس با قرآن در جامعه نهادینه شود تا علاوه بر متدینین، گفتمان سازی و ترویج قرآن در جامعه و بین تمام مردم مشهود باشد.

محمدی با قدردانی از دعوت نخبگان و متخصصان آشنا به قرآن در برنامه های مختلف رسانه ملی، گفت: حضور دکتر سیم فروش که اولا متخصص و در ثانی قاری قرآن است در برنامه خندوانه، تاثیر بسیاری را در مخاطبان برنامه برای توجه به قرآن داشته است.

 در ادامه، معاون صدای رسانه ملی هم با بیان اینکه در شبکه قرآن و تلاوت بطور 24 ساعته به موضوع قرآن پرداخته می شود، گفت:  در نظر سنجی مرکز تحقیقات و سنجش افکار سازمان در سال 94 ، میزان مخاطبان شبکه های قرآن در صدا و سیما افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

آبروانی با اشاره به برنامه های متنوع قرانی در دیگر شبکه ها و حضور فعال نخبگان قرانی در چندین برنامه یادآور شد: تمام شبکه های رادیو از جمله رادیو تلاوت در خارج از مرزها از طریق اپلیکیشن صدا قابل دریافت است.

دکتر پور محمدی معاون سیما هم در این جلسه با اشاره به تدارک گسترده شبکه های مختلف تلویزیونی در خصوص ویژه برنامه های قرآنی و مذهبی در ماه مبارک رمضان  گفت:  امسال برای اولین بار در ماه مبارک رمضان،  در 9 شبکه تلویزیونی به طور ویژه به قرآن پرداخته خواهد شد و جلسات باشکوه قرانی در مراکز مختلف کشور به طور کامل پوشش داده می شود.

استفاده از فرصت خوب مسابقات با حضور نمایندگان بیش از 80 کشور برای گسترش فرهنگ قرانی و سبک زندگی قرانی و نیز ظرفیت بسیار بالا برای گفتگو بین کشورها، اطلاع رسانی و برنامه سازی مناسب و شناسایی و معرفی نخبگان در شهرستانها از دیگر موضوعات مورد تاکید دراین نشست بود.